Molim pomoć - učenje PHP-a

Htio bih učiti php, ali u moru stvari na tražilicama koje se tiču php malo sam izgubljen. Molio bih članove foruma koji mi mogu pomoći da mi napišu slijedeće, u čemu vježbati i raditi php dali treba neki poseban alat ili ne, te bih molio za početnika da mi napišete linkove od video ili dr tutorijala koji će mi pomoći u obuci ili neke knjige ito. Bio bi Vam jako zahvalan ako biste mi pomogli. Svi smo krenuli od nule, zar ne prihvaćam savjete (dobronamjerne) :slight_smile:

malo potrazi po forumu, svakih par mjeseci je ovakva tema

Hvala molio bih neku smjernicu ako mi možete dati :slight_smile:

Skini xampp, kojeg ne moraš instalirati nego ga samo otpakiraj npr. na C disk.
XAMPP je paket koji među ostalim sadrži (php, mysql i apache server).
Nakon toga skini npr notepad++
Ako si xampp stavio na c disk. Idi u folder c:\xampp\htdocs i tu kreiraj folder www.
Nakon toga napiši u editoru (notepad)

<?php echo('Hello world'); ?>

i spremi kao test.php u taj kreirani www folder.
nakog toga pokreni xampp-control.exe u folderu C:\xampp i klikni start na apache
sada možeš u preglednik upisati
http://localhost/www/
i tu ćeš vidjeti svoj kreitani test.php, klikni na njega i to je tvoj prvi rezultat rada - bravo čestitamo:D

Hvala :slight_smile:
Može li se to izvesti na pravom serveru i kako?

to je pravi server.

ako misliš na zakupljeni server, onda platiš negdje par dolara za hosting (zakup djela servera), platiš par dolara domenu, spojiš je na taj hosting, dobiješ ftp pristup fajlovima, uploadaš test.php u odgovarajući folder i onda upišeš domena.com/test.php

[quote=“simbad11”]Hvala :slight_smile:
Može li se to izvesti na pravom serveru i kako?[/quote]

Sve što ćeš napraviti na xampu tj. localhostu kasnije možeš prebaciti na pravi server…

Pogledaj stranicu Learn to code | Codecademy. Tamo imaš raznih turorijala pa pronađi za php. Mislim da je za početak odlična, što više mislim da se može tamo extra naučiti.

Mislim da ti je najbolje da si odabereš neki konkretni jednostavni zadatak i onda njega radiš, pomoću raznih tutorijala koje pronađeš preko googla.