Molim savjet kod kupnje laptopa

Kod ovoga https://www.sancta-domenica.hr/notebook-acer-aspire-5-17-3-nx-h0gex-009.aspx
provjeri koliko je praznih slotova za proširenje memorije i pitaj ima li mjesta za ugradnju još jednog harda.

Za Lenovo pitaj samo za memoriju jer mi je 4+4 sumnjivo. Kao da nema slobodnih slotova za proširenje.

Još se raspitaj gdje su ti najbliži servisi za Lenovo i Acer. Bolje da ti ne treba, ali ako će ti trebati bolje da su u blizini.

I još nešto…
Acer je 3 kg, a Lenovo 2.8kg sa dodatnim diskom. Nije neka razlika ali ako ćeš ga puno nositi, osjeti se.

1 Like

Budi sigurna da je tako, radio sam prije u kurirskoj službi u skladištu, i vjeruj, ne pazi se, to se baca, šuta, bacaju se kompjuteri, mobiteli sa pet metara pri utovaru, pa padnu…nebi vjerovala šta se radi…
Svakodnevno se i razbiju stvari, monitori i sl, al osiguranje sve plaća…
Tako da su velike šanse da ti se zdrma i ošteti, pogotovo ak je osjetljivi hdd unutra…
Meni kad mobiteli stignu iz Kine pa preko DHL-a ili HR pošte pa nagnječene kutije, zguljene…

Dobri laptopi za sitne novce - http://linuxlaptop.elin.hr/ i5 ili i7, ssd, 8GB RAM-a

Nije istina, ja sam nrucio robe u vrijednosti preko 50 000 kuna i sve je doslo uredno, ovisi o kojem shopu se radi. Imaju oni naljepnice i specijalne ugovore gdje se na odredjene pakete treba paziti.

Tak da kao sto kazu, pa tko jos lud ide u prodavaonicu kupovat, u nju se neide ni gledat roba jer ta roba koja tamo stoji je vec zastarjela…

zadnje sto sam kupio je u vecoj vrijednosti par graficki od po 7k kuna i monitor of 5k kuna. Nisam ga trebao vidjeti niti dirati jer znao sam sto kupujem…

Haha, imao si sreće, i neke su stvari lomljive više od drugih… al nemožeš govoriti da nije istina, ipak sam ja radio 3 godine taj posao u vodečoj kurirskoj tvrtki…
A te naljepnice “lomljivo” možeš okačiti mačku na rep, to nitko ne hebe ni 5%, studenti ili radnici koji su došli raditi preko agencije za siću, fućka im se živo,… to nitko ne kontrolira… pa na utovaru kad se bacaju stvari na drugi kraj kamiona…pa 20% paketa se ošteti… moraš provesti jedan dan u sortirnom centru da bi shvatio šta je to…

To sto ste vi tako radili ne znaci da svi rade. I dalje tvrdim da se tako ne radi. A dokaz tome je abnormalan broj online paketa koji su poslani, naravno da ce neki biti osteceni ipak se radi o robi u transportu, ali da se tvrdi da se to namjerno radi ili zbog nemara nije istina.

Imao sam ja i takav primjer, u paketu je bio slomljen proizvod, lijepo poslikao i poslao dobavljacu on je to ljepo vidio i poslao mi dalje novi proizvod. naravno koristio je drugu kurirsku sluzbu. pa tako da ti koji rade tako kako ti opisujes ce prije ili poslije ostat bez posla dali zbog zatvaranja cijele firme ili ce ih vlasnik jednostavno najurit. I onda bi balkanci Europske place. Znas onu, “nemozes ti mene tako malo platiti koliko malo ja mogu raditi”, eto to je balkanski mentalitet i zasto su u nas place takve kakve jesu…

Ovaj mi ne izgleda loš… samo nešto mi to malo memorije ako sam dobro shvatila 256 GB??

Dobila sam odgovor lika iz Mikronisa kojem sam postavila slično pitanje kao i vama. Evo odgovora:

Poštovana,
S obzirom da je prethodno prijenosno računalo specifikacijama dosta staro, svaki novijo model ( uključujući i ovaj koji ste naveli ) će biti višestruko brži i optimiziraniji.
Svakako bih Vam uz model koji ste odabrali preporučio i ovaj model s obzirom da dolazi sa SSD diskom koji će znatno ubrzati rad sa datotekama.

https://www.mikronis.hr/hp-15-bs043nm-intel-core-i3-6006u-2-0ghz-4gb-1tb-128gb-ssd-dvdrw-freedos-15-6-full-hd-amd-radeon-520-2gb-p-n-2ke76ea.aspx

Što kažete na ovaj?

Ovako je vise manje kod svih. Od kud got narucujem vece pakete, uvijek bar 1 bude zguzvan bez obzira o kojoj sluzbi se radi.

1 Like

To ja pokušavam objasniti daaas-u al on to iz udobnosti fotelje ne razumje… :wink:
Kad samo jedan čojvek kroz dan prenese 5-7 tona robe na rukama, kad nema dovoljno ljudi i tako danima, kad ti umjesto jednog najavljenog šlepera dođu tri, kad moraš ostati na poslu do 3-5 ujutro a već padaš s nogu, kad ti neće platiti prekovremeno…to treba doživjeti… Hebe se skladišnim djelatnicima za vaše pakete, lomljive ili ne, psuju i šutaju, bacaju ih sa guštom…
Hrvatski radnik je podplaćen, iz zato je tome tako, jedan radi posao za trojicu… onda ti radno mjesto liči na ono sa slike…
Al nećemo više o tome, pa nije to tema…

hehe…da, nije tema… ali nema veze… ajde pliz kad stigneš pogledaj ovu moju poruku (2 poruke iznad) za laptop HP iz Mikronisa…

Osobno ga nebih, jer ima taj slabašan Intel Core i3 procesor… i5 bi trebao biti, ako nećeš poslje da ti bude žao…

1 Like

ok, hvala!!

evo našla sam nekakav sa i5…
https://www.mikronis.hr/lenovo-ideapad-320-15-intel-core-i5-7200u-2-50ghz-8gb-1tb-dvdrw-freedos-15-6-full-hd-intel-hd-graphics-620-p-n-80xl00e9sc.aspx

taj?

Dobro i tko onda odgovara kad se slupa predmet? Ako ovako rade mora da imaju neke ugovore… Jer ima alternative, ako overseas ovako radi mozda drugi ne radi tako ili svi tako rade pa imaju neki ugovor?

Svi su takvi. Ja sam kod nas imao iskustva sa HPom, overseasom, dhlom, fedexom, dpdom i glsom i od svakih sam dobio bar jedan paket zguzvan. E da, jedino od UPS Hrvatska nisam dobio defektan paket, ali oni kod nas posluju tek od 1.1.2018., zastupa ih rhea doo (isti zastupaju i fedex kod nas) i mijenjaju overseas koji ih je zastupao zadnjih X godina, ali zbog jako puno prigovora su im ponistili ugovor.

Overseas je trenutno najgori, ali dpd je bio takav prije par godina. Evo jedan od mnogih slucajeva. Stize mi iz uk paket od 30ak kila vrijedan 4000 kn u studentski dom. U cetvrkak me zovu da bude dostava u petak ili neki drugi dan kad mi odgovara. Ja im kazem da ne mogu u petak jer sam u cetvrtak navecer iso doma i dogovorimo se da dostave u ponedjeljak poslije podne. U petak pred vecer zove me frend da je neka kutija u hodniku na moje ime. Dostavljac je ostavio paket vrijedan 4000 kn u hodniku studentskog doma gdje dnevno prode par sto ljudi. Sreca pa je neko poznat to vidio.

Ako je paket jako ostecen, vracam ga nazad, ako nije preuzmem i prijavim reklamaciju tam gdje sam narucio pa uglavnom dobijem neki partial refund ili popust za sljedecu narudzbu.

Da ima jedna gospodja koju znam uredno takav slucaj da paket u vrijednosti do 1000 kuna ostavljaju na terasi.

Meni dosad doslo iz Engleske sve uredno DPDom. Pa zasto se tako ponasaju prema paketima? Pa kak moze baciti TV kada zna da ga moze slupat? Zar nece opdgovarat za njega?

ok, hvala!!

evo našla sam nekakav sa i5…
https://www.mikronis.hr/lenovo-ideapad-320-15-intel-core-i5-7200u-2-50ghz-8gb-1tb-dvdrw-freedos-15-6-full-hd-intel-hd-graphics-620-p-n-80xl00e9sc.aspx 1

i

https://www.ekupi.hr/Lenovo-IdeaPad-320-156-Onyx-Black-80XL00E9SC-prijenosno-racunalo-1157458.aspx

a ova dva?

Nemaju SSD, a imaju DVD, neznam kad sam zadnji put imao CD u rukama. U biti znam, dobio sam ga s grafickama i to masu njih, nisam ni dirao bacio u vrecicu i tako stoji… Tak da gledaj laptope koji imaju SSD, a nemaju disk, ili kao sto je vec netko napisao prije izvadi DVD rom a ubaci Externi disk.

Taj je već puno bolji…

1 Like

Dakle, na nekom takvom rad bi mi sa otvoreno više programa (Php storm mi je najvažniji) bi se već dalo normalno raditi, jel?

Btw vidim da mi se savjetuje i SSD ali kad filtriram po tome cijene su puno veće… nažalost, budžet mi je ograničen :frowning_face:

Da, upravo to, budžet je takav kakav je i moraš naći najbolje za te novce…u svakom slučaju gledaj da ti je i5 procesor i opet kažem, prošeći u trgovinu gdje je dobar izbor pa usporedi, kako ti se sviđa tipkovnica, jel se monitor savija kad ga poklapaš, i tak neke sitnice meni osobno puno znače, neke stvari jednostavno nemožeš online…