Moze li laik sam administrirati server?

Server management jeli to tako tesko da samo neki znaju, imati sajt danas i nekada prije 15-20 godina nije isto jer sada je puno lakse. Jeli tako i kada se ima svoj server? Jeli dovoljno pratiti upute sa neta i sam biti admin na serveru iako recimo covjek nema pojma o tome?
Jeli dovoljno instalirati cpanel ili treba nesto rucno podesiti?

Cpanel sux. Cpanel koriste reseleri da lakse mogu reselat. nerazumijem zasto bi osoba koja ima sama svoj server i sama sebi vrsila server managment imala cpanel ili bilo koji drugi panel…

paneli trose memoriju, dolaze sa preinstaliranim postavkama, security su vulnerabilny jer vecina servera je na istom principu pa se lako naprave proboji akos e recimo panel ne updejta na vrijeme.

I tako jos x puta.

Server managment je lak, samo kad SHTF (ili ti po hrvatskim kada govno pogodi ventilator) onda se obicno bjezi od tog servera (kao server nevalja). Jer popravak servera koji nije bio managiran a nastradao je kosta masu love, jer osoba koja ce ga popravljati nema pojma kako je server podesen, gdje je kvar, gdje su sigurnosne postavke i mora ici redom porpavljat, to kostavremena, a netko je napisao da sys admin ima placu 300 kuna po satu, pa si racunaj.

Jeli ima neki dobar tutorial da se podesi server linux centos bez panela?
Mislio sam da uzmem jedan vps pa da se igram i testam

ak ces testat imas jeftine a cool kod time4vps.eu

klikni na pre-built tab

Ok, treba mi dobrih tutoriala kako podesiti server da bude siguran i da radi dobro, na netu ima puno ali bih volio da mi neko kaze koji su ok

Imas neke jednostavne stvari, nauci kako promjenit ssh port, nauci kako logovanje na root zamjenis umjesto passworda na signed fajl… Instaliraj VestaCp, prouci sta sve daje, njene opcije i da li ti treba firewall te fail2ban.

Takodjer uskladi vestacP firewall za ssh port sa portom kojeg stavis, imas bruka stvari jos.

Imas i minimalniji panel ako ti treba, zove se openPanel ja mislim…

Da bi bio dobar sistemac moras znati hrpu stvari,od toga kako funkcioniraju servisi i protokoli koji se vrte na serveru do naprednih konfiguracija servisa i implementacija. Vecina ljudi misli da je administracija servera kliketanje po panelu pa se bajaju kak su admini, a u biti nemaju pojma. Takvi kad treba nesto napraviti mimo standarnde konfiguracije nece znati, a kad se dogodi problem nece znati sto ga uzrokuje… Za biti dobar admin trebaju godine i godine iskustva, a za vrhunski kojih desetak,15 i vise… kao i kod svega. Kreni da sve naucis implementirati bez ikakvih panela jer je to jedini nacin da kroz rad naucis kako stvari rade… A onda za par godina mozes biti neki low level admin :smiley:

@dadaas nije istina da cpanel koriste reselleri. Cpanel je full blown panel koji nema zamijenu i vrlo kvalitetno odradjuje posao za koji je namijenjen, a to je shared hosting. Razmisljas iz aspekta svog vps-a za par webova i to je ok, ali na sharedu zaboravi jer ti 90% ljudi dolazi sa drugog hostinga na kojem je cpanel pa je import racuna vrlo banalan, a za import u neki drugi panel ces morati sve rucno raditi + komplikaze oko nomenklature naziva baza, homeova za accounte itd. Ono za sto cpanel nije namijenjej je performance jer ne koristi neke naprednije alate koji se danas mogu upogoniti na VPS-u bez panel. Od ovih free ispconfig je jako dobar jer podrzava novije stvari, ali zahtjeva dosta rucnog posla oko pripreme vps-a za instalaciju, a ako mislis importati cpanel racune onda slijedi rucno importanje i kreiranje… Od ostalog Vesta je ok, ali ako mislis hostati vise webova ili racuna, nije dobra po defaultu jer ima uzasan security,a i permisije su lose itd.

Bottom line:
shared hosting za prodaju -> cpanel
osobni svoj hosting za webove koje radis -> ispconfig ili cpanel
hosting za jedan ili dva weba - vesta jer se lakse instalira od ispconfiga
hosting za web koji je velike posjete i kojima je jako jako vazan performance -> bez panela, cista OS instalacija i ostalih servisa, najbolje, najkvalitetnije i nasigurnije rjesenje

U svakom slucaju tko si moze priustiti managed uslugu kod kvalitetnog providera moze mirno spavati jer sve o cemu se mora birnuti je kod web stranica koje su na serveru…

@serverlab nisam mislio profesionalno da se bavim time, jer ja znam koliko ne znam pa zato sebi ne vjerujem :grin:
Mislio sam da testam samo

Da, na shared sam mislio kad sam rekao reseler, nisam dobar u toj terminologiji jer nisam u tom svijetu.

I slazems e sa svime sto si napisao. Trebas iamt iskustva da bi mogao nesto raditi. A OPu preporucam negdje gdje moze brzo skakat sa VPSa na VPS, tipa digitalocean, napalcuju po sekundi ili minuti neznam sad tocno i kad prvog zeznes samo ga destroyas i radis drugi. ja sam nedavno prebacio sve sa jednog na drugi kod njih.

1 Like

Testirao sam cpntrol panel: vesta, zpanel, i jos neke free i mogu reci da to sa cpanelom ne moze ni da se poredi, cpanel je zakon.

Sto se tice da sam odrzavam server ili podesim to sam odustao odmah jer za 30-50€ se ne isplati bas kao sto kaze @serverlab (veoma iskren i covjek koji voli da pomogne, nadam se da ce to da dovede dosta klijenata za serverlab.hr)

Ako covjek nema znanje o necemu sto radi nije dovoljno da ima tutorial jer sve ja to mogu uraditi ali nikad nisam siguran da je to dovoljno.