MSSQL i hrvatski znakovi

Kreirao sam MSSQL bazu sa collation ‘SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS’,
te kod web.cofig sam postavio:

kod prikaza teksta iz baze (header):

a svejedno neće ni spremiti hrvatske znakove (č,ć,đ čita/piše kao c,c,d dok š i ž ok sprema)u bazu, a niti čitati iz baze…

Probao sam postaviti collation baze: Croatian_CI_AS_KS_WS, al svejedno neće spremati č,ć,đ.

Stvarno bi molio da mi netko tko zna u čemu je problem da mi pomogne jer već dosta vremena muku mučim s time… :frowning:

Probaj staviti Croatian_CI_AS

Onda provjeri da li kod ručnog unosa direktno u bazu zapisuje šđčćž.

napravio to, al kod ručnog unosa ne zapisuje šđčćž. samo š i ž… :frowning: Drugi prijedlozi…

Radi ko urica :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Evo načina na koji sam to složio:

  1. Kod izrade baze postavio sam collation Croatian_CI_AS_KS_WS

  2. Kod definiranja atributa tablica, atributa kod kojih će se uspisivati hrvatski znakovi (znači čćšđž) sam postavio recimo umjesto tipa ‘text’ - 'ntext i ‘varchar’ - ‘nvarchar’ (primjetite slovo n).

  3. Postavio encoding u UTF-8:

     <globalization requestEncoding="UTF-8" responseEncoding="UTF-8" culture="hr-HR" uiCulture="hr" />
    

i

  1. Testirao sam teblicu, ručno upisujući čšđžć u samu tablicu

i radi, Voilà!

krivo naposao collation, treba biti Croatian_CS_AI_KS_WS
:slight_smile:

Napisao sam vec negdje, da bi ovo rijesili, eto cisto za reminder

a) dokument UTF8 (bas encoding dokumenta, php/html stranice, ne meta value)
b) meta encoding UTF8
c) baza: UTF8
d) tablice, text i ina polja: UTF8

ako postoji support, mysql_set_charset(“UTF-8”) (nesto takvog, pri konekciji na bazu)
I to je to.

[quote=“Nosf”]Napisao sam vec negdje, da bi ovo rijesili, eto cisto za reminder

a) dokument UTF8 (bas encoding dokumenta, php/html stranice, ne meta value)
b) meta encoding UTF8
c) baza: UTF8
d) tablice, text i ina polja: UTF8

ako postoji support, mysql_set_charset(“UTF-8”) (nesto takvog, pri konekciji na bazu)
I to je to.[/quote]

MSSQL :zub:

da tvoj postupak je za php tehnologiju a moj za asp.net

dali su ti polja tipa NCHAR i NVARCHAR?

promjena collationa poslje instalacije baze je problematicna. Ja onda reinstaliram bazu cijelu :slight_smile:
Ja koristim “Croatian_CI_AS” koji se sam namjesti tokom instalacije (nista ja ne diram), i rade mi nasa slova.

Napravio sam SQL upit postojeće baze, znači baze kod koje nisam mogao spremiti čćšđžć, u tom upitu sam zamijenio atribute ‘vachar’ sa ‘nvarchar’ i ‘text’ u ‘ntext’.

Zatim sam napravio novu bazu kod koje sam stavio collation ‘Croatian_CS_AI_KS_WS’, a staru sam izbrisao.

A kao serversko i klijentsko enkodiranje kod asp.net web stranica sam stavio UTF-8.

I to je to.