Nagradne igre - pravna pozadina

Pozdrav,

jel zna netko možda što treba poduzeti za organiziranje nagradne igre i da pravno/legalno možemo isplatiti sa računa firme dobitnika.

Također, što je za situaciju ako organiziramo nagradnu igru ovdje, a suučesnici mogu biti bilo gdje u svijetu, čini li to razliku?

Hvala

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_01_8_175.html

U principu, većina ljudi danas se okreće nagradnom natječaju (giveaway), upravo zbog izostanka pravila koja se obično vežu za nagradne igre.
Pronašla sam tekst koji vrlo jednostavno i dobro objašnjava razliku:
Nagradne igre:
rade se zbog promidžbe proizvoda i usluga
sadrže elemente sreće
organizator nagradne igre je trgovačko društvo ili druga pravna i fizička osoba poduzetnik koja je u RH upisana u obrtni registar ili registar trgovačkog suda
potrebno je nagradnu igru prijaviti nadležnom ministarstvu
pravila nagradne igre jesu uvjeti pod kojima se priređuje nagradna igra, a primjenjuju se nakon odobrenja Ministarstva financija
potrebno je raditi prema propisanim zakonima RH
naknada je 5% od ukupnog nagradnog fonda koji priređivači plaćaju prije izdavanja odobrenja u korist HCK
fond nagrada - dobra ili usluge koji se ne mogu zamijeniti za novac
organizator natječaja dodjeljuje dobitnike nagradnih igara slučajnim odabirom, sukladno pravilima nagradne igre

Nagradni natječaj:
prihvaća elemente kreativnosti
ne mora se prijavljivati drugim institucijama
potrebno napisati pravila nagradnog natječaja - tko nagradni natječaj organizira, točno vrijeme trajanja, kako sudjelovati, koje su nagrade i vrijeme proglašenja pobjednika
što se točno može osvojiti - nagradu je potrebno detaljno opisati
osigurati fair play igru za sve korisnike
naglasite tko može sudjelovati
primjer: najbolja slika, najbolji komentar i sl.

1 Like

Hvala na linku. Sad vidim da moj naum niti ne spada pod nagradne igre prema ovome:

(3) Nagradnom igrom ne smatraju se društvene igre znanja – kvizovi iz članka 69. stavka 3. Zakona, kao ni razne vrste natjecanja u kojima se nagrade dijele ovisno o rezultatu ili temeljem odluke ili ocjene stručnog povjerenstva.

… ja upravo želim kreirati natjecateljsku igru. Iako je i moja igra za nagradu, očito ne spada pod “nagradne igre”, heh … a sad bi bilo dobro prvo saznat pod što uopće spada?

Osim natjecanja, kod mene bi bila i određena akontacija za sudjelovanje, te nebi bilo nikakvog faktora sreće kod određivanja pobjednika.