Nakon updejta XAMPP-a, konekcija na bazu ne radi

Pozdrav,

updejtao sam XAMPP, tj. instalirao zadnju verziju. Prekopirao sam sve podatke iz svog starog XAMPP/htdocs foldera, isto kao iz XAMPP/mysql/data foldera.

Nakon pokretanja Apache-a i prateće ekipe preko novog XAMPPA, phpMyAdmin mi uredno radi i tamo su sve baze koje su bile i ranije. Ali pokretanjem nekog od projekata koji se spajao na bazu, dobijem grešku:

Connection failed: SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user ‘root’@‘localhost’ (using password: YES)

Ako netko zna o čemu se radi? …bit ću zahvalan. :wink:

Ne ide to tako, zato ti ne radi.

Savjet, ako si na win, koristi posebno mysql bazu, dakle posebna instalacija, tako da nisi ovisan o bazi iz xampp.

Ti si kopirao data, ali pošto je nova verzija xamppa pregazila konfiguraciju mysql-a, u bazi nemaš ništa podešeno, pa tako ni password za root. Vjerojatno je sve pregaženo.

Najbolje napraviti export data i struktura baze i importati u novu verziju.

Hmm…sada mi se učinila dobra ideja da ostavim stari XAMPP i time staru verziju php-a, te da pored toga instaliram novi. Tako da mogu switchati na stari php ako nešto zatrebam.

Onda nebi ni selio sve projekte, nego samo one na kojima nastavljam raditi.

I instalirao samo tamo novi xampp u folder nazvan “xampp73” i sve je inicijalno radilo. Preko starog i novog xampp controlera sam uspješno pokretao ili zaustavljao jedan od paketa “appache/mysql/filezilla” …i stvar je naizgled šljakala.

Zatim sam pokrenuo stari XAMPP i exportao bazu jednog projekta i nakon toga mi se više ne želi pokrenuti mysql komponenta u novom XAMPPu, heh.

Error log kaže:

Cannot find checkpoint record at LSN (1,0x55ae)
2020-03-24 21:42:53 0 [ERROR] mysqld.exe: Aria recovery failed. Please run aria_chk -r on all Aria tables and delete all aria_log.######## files
2020-03-24 21:42:53 0 [ERROR] Plugin 'Aria' init function returned error.
2020-03-24 21:42:53 0 [ERROR] Plugin 'Aria' registration as a STORAGE ENGINE failed.
InnoDB: using atomic writes.
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Mutexes and rw_locks use Windows interlocked functions
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Uses event mutexes
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Compressed tables use zlib 1.2.11
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Number of pools: 1
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Using SSE2 crc32 instructions
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Initializing buffer pool, total size = 16M, instances = 1, chunk size = 16M
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Completed initialization of buffer pool
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: 128 out of 128 rollback segments are active.
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Creating shared tablespace for temporary tables
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Setting file 'C:\xampp73\mysql\data\ibtmp1' size to 12 MB. Physically writing the file full; Please wait ...
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: File 'C:\xampp73\mysql\data\ibtmp1' size is now 12 MB.
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Waiting for purge to start
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: 10.4.11 started; log sequence number 300737; transaction id 195
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] InnoDB: Loading buffer pool(s) from C:\xampp73\mysql\data\ib_buffer_pool
2020-03-24 21:42:53 0 [Note] Plugin 'FEEDBACK' is disabled.
2020-03-24 21:42:53 0 [ERROR] Could not open mysql.plugin table. Some plugins may be not loaded
2020-03-24 21:42:53 0 [ERROR] Failed to initialize plugins.
2020-03-24 21:42:53 0 [ERROR] Aborting

E sad, ako netko ima sugestiju kako složiti da tako radi paralelno više XAMPP-ova, slušam. :wink:
A možda je i ovo gore zapravo neka sitnica od problema? :slight_smile:

Heh, sada sam skužio sa mogu pomoću starog XAMPP controlra zadržati pokrenutu komponentu mysql, a pomoću novog XAMPP-a samo aktiviram novi appache i stvar zapravo šljaka.

phpMyAdmin radi isto kao i ranije, a novi appache uredno ima konekciju na bazu i ništa ne puca.

Samo ti ovo nije dugoročno rješenje.

Pa ovo mi se baš čini elegantno rješenje da su mi baze konstantno na jednom mjestu, a da po želji mogu dodati novu xampp instancu za željenu php verziju.

Mislim, ovo nije produkcijski server, nego lokalna testna mašina. Zašto nebi bilo onoliko dugoročno koliko taj setup na mašini postoji?

Složiš mysql bazu posebno i to je to. I na nju se možeš spajati sa koje god hočeš aplikacije.

Ja sve imam na linuxu, posebno apache, posebno php, posebno mysql i postgresql.

Pa nekako imam osjećaj da se sada to tako i ponaša. Jer xampp nije ništa drugo, nego sve te komponente u jednom paketu. Tako da prva instanca xamppa zapravo osigurava da postoji baza …i moguće da je to ekvivalent tome “složi mysql posebno”. Ali mutne su mi to sve vode, ništa ne tvrdim…samo mi se tako čini. :slight_smile:

A što se tiče dugoročnosti…bit će to tu dok ja ne maknem. Ne vidim drugog razloga da ne traje.
Više je možda pod upitnikom stabilnost ponašanja takvog setupa paralelnih xampp instanci…jer evo, već je iskočio novi problem.

Naime, sve sam to i radio da osiguram php verziju veću od 2.5, što me traži svježa instalacija Laravela koja ide preko composera. Znači composer bi vrisnuo da nemam zadovoljavajuću verziju php-a prilikom instalacije novog laravel projekta…pa me to natjeralo na updejt xampp-a, tj. php-a.

E sad, nakon što sam dodao novi xampp u folder C://xampp73/ …i sada instaliram novi laravel projekt u C://xamp73/projectName … a composer svejedno prilikom provjere php verzije ide zaviriti koji je php na lokaciji C://xamp/php , znači tamo gdje je stara xampp instanca. I onda opet vrišti da php nije zadovoljavajuća verzija. Heh.

U pokušaju da ga natjeram da ne vidi staru xampp instancu, staroj sam promjenio ime da je sakrijem. Ali onda prilikom instalacije kaže grešku:

'php' is not recognized as an internal or external command,
operable program or batch file.

Hmm. Nešto slično sam već imao ranije sa instalacijom kod pythona …ali tko će se sjetiti što je trebalo napraviti da se promjeni defaultna putanje gdje će računalo tražiti to što već traži…

Pogledaj u win system variable.

Jesi gledao ovo https://stackoverflow.com/questions/45790160/is-there-way-to-use-two-php-versions-in-xampp

Još prije sam pokušao nešto u tom smjeru, ali koliko se sjećam bezuspješno.
Mislim, sada sam prvo išao za time da u postojeći XAMPP samo zmjenim php verziju. (Znači bez multi-verzija, nego samo da staru zamjenim novom) …pa je nešto čudno pucalo i appache se uopće nije htio pokrenuti.

Tako da mi se nije dalo zezati ni sa time, a kamoli da ga još dobijem da radi sa više verzija. Ovo mi se činilo jednostavnije, instalirati paralelno novu xampp instancu i samo paliti onu koju želim imati aktivnom. Naravno za slučaj da taj pristup funkcionira …a na prvu se učinilo da stvarno radi. Mislim radi, samo iskaču neki neočekivani problemi…kojih bi vjerovatno bilo i u tom drugom pristupu.