Naplata sadržaja na vodećim news portalima

Vjerujem da ste većina vidjeli da su 24sata, jutarnji i još neki portali uveli pretplate na “premium” sadržaj, dok će osnovni sadržaj ostati dostupan za besplatno čitanje. Kako gledate na to? Može li to zaživjet? Tko će to plaćati? Mogu li zbog toga gubiti čitatelje?

Mene ta pozivanja na plaćanje nerviraju. Svaki treći članak u prosjeku koji otvorim se naplaćuje. Dođe mi da prestanem čitati te portale, a nije isključeno da i prestanem. A kada znam kakvih “kvalitetnih” članaka na tim portalima ima, pitam se tko bi to normalan plaćao da to čita.

Kako na to gledaju webmajstori i jel neko razmišljao o tako nečemu na svojem portalu?

1 Like

Mislim da ovaj nacin “poslovanja” nema svijetu buducnost, jer ovo je Balkan kod nas sta moze dzabe ok isključivo ako je nesto neophodno to ce se platit, takav nam je mentalitet nijesmo mi Amerika i Velika Britanija. Konkretno na svojim sajtovima bar za sada ne bi ovo uveo jer bi sigurno opala posjecenost mnogo, vrijeme ce pokazati održivost ovog poslovnog modela.

1 Like

moji poslovni kolege su išli na shemu (rade news nichu 15 godina).

da ne naplaćuju sadržaj, ali su obavijestili čitatelje da će sadržaj ostati besplatan, ali da tko želi da može donirati proizvoljni iznos kao podršku (preko paypala ili kako već)

Ne sviđa mi se ta ideja

Jedva čekam da to zaživi. S guštom ću plaćati 50-100 kn/mj da ne moram čitati debilne članke.

Taj iznos sigurno neću plaćat portalima kao što su 24sata, nego portal sa kvalitetnim sadržajem niche koja me zanima.

Naravno, tamo gdje platim da bi čitao, očekivat ću samo najvišu kvalitetu teksta i informacija. :relaxed:

2 Likeova

A zašto moraš?..

da, ta logika stoji. to i jest poanta…

ali preduvjet je kao što si i rekao kvaliteta.

To Ameri dobro rade…najbolji primjer je The Athletic…poznajem masu ljudi iz Hrvatske koja plaća tipa 5$ mjesečno da bi čitala njihove sportske članke

Gledam jutarnji i telegram, 50 kn mjesečno. Po meni je to recimo preskupo. Bolje bi bilo da su stavili cijenu 5 ili 10 kn mjesečno, možda bi više s tim dobili. 50 kn sigurno neću dat za internet pretplatu za dnevni bućkuriš domaćih politikanata.

6 Likeova

Koliko vidim The Athletic nemaju nikakvi reklama na sajtu, a npr. na jutarnji platiš pretplatu ali i dalje imaš reklame. Još oni imaju adsense+linker+monadplug.

Zar ne bi trebalo biti platiš pretplatu i nemaš više reklame?

1 Like

naplata sadržaja na news portalima je pojava koja se lagano širi i kod nas a na zapadu je tako već najmanje 5 godina … ništa neobično, ko cijeni rad novinara nije mu problem da plati mjesečno 10-20-30€ … toliko bi svakako davao mjesečno na štampana izdanja novina

novine sve slabije zarađuju, štampana izdanja se gase, sve prelazi na digitalu a i tu slabo zarađuju jer news niša nije baš primamljiva advertiserima + uzeći u obzir troškove novinara i redakcija

dakle da je ovo sasvim očekivano i treba podržati ljude

2 Likeova

ma slažem se tu po tom pitanju…

Kad bi ovi nasi mediji bili neovisni i da smiju pisat o kriminalu nije problem dat 5-10e/mj.

Budući da sam radio na nekim od vodećih portala bio sam uključen u neke implementacije i ono što sam znao govoriti, ali me nisu slušali, je da ne mogu ići s velikim cijenama - da cijena mora biti takva da bude impulsivna kupnja i da bi najprije trebali stvoriti naviku kod čitatelja da se sadržaj naplaćuje. Međutim izgleda da oni i dalje drve po istom.

Jedan NYTimes u državi gdje su plaće puno veće, a navika kupovanja sadržaja ipak malo češća imaju cijenu od €2 za 4 tjedna. Cijena puno manja nego kod naših, a kvaliteta članaka puno veća.

Mislim da će i ovaj pokušaj naplate sadržaja kod nas propasti i da će morati promijeniti pristup. A ne vidim da je taj premium sadržaj nešto drugačiji nego prije - ne vidim dodatne vrijednosti.

Ono što su trebali napraviti je da se udruže i da ponude neku zajedničku pretplatu na više portala i da cijena ne bude više od €5 - tada bi već više ljudi razmislilo da uzme pretplatu. Mislim da je su to portali u nekoj od istočnoeuropskih država i napravili - ali nisam siguran u kojoj.

3 Likeova

Mislim da tu najbolje prodaju specijalizirani sajtovi. Od domaćih plaćam mediadaily.biz godinama. A stranih bruku. Isplati se kupovati informacije. :wink: A da bi plaćao news sajove sumnjam.