Naplata usluga preko udruge

[quote=“chief_wolfinjo”]znači ja kao vlasnik obrta sam dužan kaj onda konrketno prema državi ?[/quote]Opet isto, samo što su davanja za MO i zdravstveno nekakva fiksna kakva odredi PU. Ali što ti je to bitno? Porez plaćaš na ono što ne potrošiš na rashode. Osim ako ne planiraš takvu lovetinu zarađivati da ćeš imati sulude profite, koliko će ti to love ostati na kraju mjeseca, a koju nisi na ovaj ili onaj način potrošio preko obrta?

Ali zašto ja čitam onu temu o obrtima na Legalisu umjesto tebe?

[quote=“lvxor”]Ako si stalno zaposlen, otvori d.o.o. i placaš samo 20% poreza na dobit[/quote]To je u redu ako želi dobit isplačivati i spremati na banku. Ali ako će novac koji je prihodovao taj mjesec na ovaj ili onaj način potrošiti, onda je priča sasvim drugačija. Obrt je za startup jeftinija varijanta. A da ne govorimo u današnjoj situaciji kada plaćanja kasne mjesecima.

Za pokrenuti obrt u startu što kaže @tsereg je jeftinija varijanta, samo što ako već radiš kod nekog, bez obzira na to, moraš i za svoj obrt uplaćivati doprinose, koliki su u tom slučaju nisam siguran treba se raspitati. U svakom slučaju ako ideš na to da ne ostvaruješ preko 80000 kn godišnje minimalna cifra za doprinose i ostale namete ti je oko 2000 kn mjesečno zarađivao ili ne, to moraš plaćati. Kod d.o.o. mislim da je drugačije, no nebi o tome jer nisam siguran. Za otvaranje obrta ti treba nekih 1000 kn i oko 15tak dana do pokretanja, za d.o.o. moraš imati startni kapital od 20000 ili 22000 kn (nisam siguran u cifru) i suradnju s knjigovodstvenim servisom u oba slučaja.
Pored svega imaš i mogućnost osnivanja zadruge, ali trebaš nekoliko ljudi za osnivanje i u principu ti je isto ko i d.o.o. samo ti nije potreban toliki startni kapital, a radiš kao firma, no dosta komplicirano za otvoriti i još kompliciranije za zatvoriti jer u tom slučaju za sve akcije moraš imati potpise i suglasnost zadrugara, predsjednika zadruge, tajnika, blagajnika itd…

[quote=“mikibm”]Kod d.o.o. mislim da je drugačije, no nebi o tome jer nisam siguran.[/quote]D.o.o. je trivijalna i vrlo jeftina stvar ako nemaš zaposlenih. Međutim, moraš imati knjigovođu koji je najveći izdatak. Prije je postojao i koncept “mirovanja” d.o.o.-a gdje nisi smio raditi nikakav promet, ali nisi niti išta morao plaćati.

Ali d.o.o. bez zaposleniih je vrlo limitiran u pogledu toga na što smiješ trošiti novac ukoliko nemaš zaposlenih (recimo, ne bi smio imati niti mobitel na firmu, jer tko ga koristi). Ne možeš imati auto niti na kakav isplativ način i sl. A ako imaš zaposlenog – onda je više peripetija nego obrt.

D.o.o bez zaposlenih: možeš neki postotak kućnih režija plaćati preko firme, možeš unajmiti poslovni prostor sam od sebe, možeš kupiti uredske stvari preko firme (računala, pisače, papire, repromaterijal). To je uglavnom to. Sve ostalo se neće ubrajati u rashode, pa ulazi u dobit i plaća se 20 % poreza na dobit.

[quote=“tsereg”]D.o.o. je trivijalna i vrlo jeftina stvar ako nemaš zaposlenih. Međutim, moraš imati knjigovođu koji je najveći izdatak. Prije je postojao i koncept “mirovanja” d.o.o.-a gdje nisi smio raditi nikakav promet, ali nisi niti išta morao plaćati.

Ali d.o.o. bez zaposleniih je vrlo limitiran u pogledu toga na što smiješ trošiti novac ukoliko nemaš zaposlenih (recimo, ne bi smio imati niti mobitel na firmu, jer tko ga koristi). Ne možeš imati auto niti na kakav isplativ način i sl. A ako imaš zaposlenog – onda je više peripetija nego obrt.

D.o.o bez zaposlenih: možeš neki postotak kućnih režija plaćati preko firme, možeš unajmiti poslovni prostor sam od sebe, možeš kupiti uredske stvari preko firme (računala, pisače, papire, repromaterijal). To je uglavnom to. Sve ostalo se neće ubrajati u rashode, pa ulazi u dobit i plaća se 20 % poreza na dobit.[/quote]

[quote=“mikibm”]Za pokrenuti obrt u startu što kaže @tsereg je jeftinija varijanta, samo što ako već radiš kod nekog, bez obzira na to, moraš i za svoj obrt uplaćivati doprinose, koliki su u tom slučaju nisam siguran treba se raspitati. U svakom slučaju ako ideš na to da ne ostvaruješ preko 80000 kn godišnje minimalna cifra za doprinose i ostale namete ti je oko 2000 kn mjesečno zarađivao ili ne, to moraš plaćati. Kod d.o.o. mislim da je drugačije, no nebi o tome jer nisam siguran. Za otvaranje obrta ti treba nekih 1000 kn i oko 15tak dana do pokretanja, za d.o.o. moraš imati startni kapital od 20000 ili 22000 kn (nisam siguran u cifru) i suradnju s knjigovodstvenim servisom u oba slučaja.
Pored svega imaš i mogućnost osnivanja zadruge, ali trebaš nekoliko ljudi za osnivanje i u principu ti je isto ko i d.o.o. samo ti nije potreban toliki startni kapital, a radiš kao firma, no dosta komplicirano za otvoriti i još kompliciranije za zatvoriti jer u tom slučaju za sve akcije moraš imati potpise i suglasnost zadrugara, predsjednika zadruge, tajnika, blagajnika itd…[/quote]

[quote=“lvxor”]Za*ebi onda obrt - ako mene pitaš, samo problemi. Ako si stalno zaposlen, otvori d.o.o. i placaš samo 20% poreza na dobit, ne može bolje od toga. Koliko se sjećam porezi na obrt su znatno veći.

(A onda opet, ko zna šta će se promijeniti nakon izbora…?)

  • ako probiješ 85000 kn godišnje upadaš u sustav PDV-a pa onda još moraš i PDV zaračunavat i plaćat, al ako ne pređeš prag za ulaz u sustav PDV-a, 20% na dobit je sasvim OK varijanta.[/quote]

da , stalno sam zaposlen, a i vjerojatno nebi imao dobit veću od 85000kn
tak da mi se isplati radije odabrati d.o.o… tak i nak uplatim početni kapital
i podginem ga omdah nakon ako želim.
i sad dalje, d.o.o. bez zaposlenih tj. samo ja vlasnik koji su mi limiti u poslovanju i dr. ? jer kao što sam rekao naplata određenih usluga vezano za internet…

hvala !

[quote=“chief_wolfinjo”]da , stalno sam zaposlen, a i vjerojatno nebi imao dobit veću od 85000kn
tak da mi se isplati radije odabrati d.o.o… tak i nak uplatim početni kapital
i podginem ga omdah nakon ako želim.
i sad dalje, d.o.o. bez zaposlenih tj. samo ja vlasnik koji su mi limiti u poslovanju i dr. ? jer kao što sam rekao naplata određenih usluga vezano za internet…

hvala ![/quote]

Ulaziš u PDV ako imaš prihod veći od 85000 kn, a ne dobit veću od 85000 kn.

[quote=“tsereg”]D.o.o. je trivijalna i vrlo jeftina stvar ako nemaš zaposlenih. Međutim, moraš imati knjigovođu koji je najveći izdatak. Prije je postojao i koncept “mirovanja” d.o.o.-a gdje nisi smio raditi nikakav promet, ali nisi niti išta morao plaćati.

Ali d.o.o. bez zaposleniih je vrlo limitiran u pogledu toga na što smiješ trošiti novac ukoliko nemaš zaposlenih (recimo, ne bi smio imati niti mobitel na firmu, jer tko ga koristi). Ne možeš imati auto niti na kakav isplativ način i sl. A ako imaš zaposlenog – onda je više peripetija nego obrt.

D.o.o bez zaposlenih: možeš neki postotak kućnih režija plaćati preko firme, možeš unajmiti poslovni prostor sam od sebe, možeš kupiti uredske stvari preko firme (računala, pisače, papire, repromaterijal). To je uglavnom to. Sve ostalo se neće ubrajati u rashode, pa ulazi u dobit i plaća se 20 % poreza na dobit.[/quote]

Budući da je već zaposlen neće morati u knjigovodstvu obračunavati plaće, a ispočetka niti PDV, vjerojatno neveliki broj faktura godišnje, znači da bi mogao prilično jeftino proći s knjigovodstvom, samo nek malo potraži a ne da plati prvome knjigovođi na kojega naleti koliko god ovaj traži…

Što se tiče trošenja novca možeš podići dobit, ko ti brani. Do 2005 (ako se ne varam) se plaćao dodatni porez na isplaćenu dobit, ali trenutno se ne plaća, koliko mi je poznato. Mada neki najavljuju da će to opet uvest.