Naplata usluga preko udruge

Bok,

interesira me dali je moguće i dali je zakonski omogučeno da ja preko
udruge mogu naplaćivati normalno npr… usluge oglašavanja na mojoj web stranici
i ostale usluge vezane za website… ako da, što u tom slučaju sam ja obavezan
prema državi ? znači ako se npr… neka firma želi reklamirati na mojoj web stranici
dali onda može s menom poslovati tj. dali ona meni može normalno uplatit lovu
na račun udruge ?

Hvala !

Da, sve ti pise na stranicama ministarsva. Sorry nemam sad tocan link, ali sam nedavno bas to citao!

http://www.uzuvrh.hr/

http://www.uprava.hr/

Udruga je kao d.o.o., samo ne smije ostvarivati profit. Što ne znači da se ne možeš obogatiti s osnova iste. Ključna riječ: Dinamo.

Mozes naravno

hvala na odgovorima.

dali iz navedenih prihoda dali taj novac mogu usmjeriti za npr… plaću
predsjednika udruge i tajnika npr… ?

hvala ! :njam:

i dali pri odabiru .hr domene, trebam odabrati naplatnu ili free domenu
jer ću nuditi te usluge koje sam naveo ?

hvala !

Kao udruga imaš pravo na besplatnu domenu - isto kao i poduzeće. Udruga mora moći isplaćivati honorare, intelektualne usluge i sl., ali kako to točno ide knjigovodstveno i postoje li kakvi limiti, to ne znam.

[quote=“chief_wolfinjo”]Bok,

interesira me dali je moguće i dali je zakonski omogučeno da ja preko
udruge mogu naplaćivati normalno npr… usluge oglašavanja na mojoj web stranici
i ostale usluge vezane za website… ako da, što u tom slučaju sam ja obavezan
prema državi ? znači ako se npr… neka firma želi reklamirati na mojoj web stranici
dali onda može s menom poslovati tj. dali ona meni može normalno uplatit lovu
na račun udruge ?

Hvala ![/quote]

Svakako prije nego išta radiš savjetuj se sa knjigovođom i poreznom jer se ne možeš ponašati kao d.o.o. Primarni zadatak udruge je rad onoga što joj je navedeno u statutu tako da ne možeš samo nuditi komercijalne usluge i isplaćivati si honorar.

da tak sam si i mislio… hm… koje su mi opcije onda ostale… obrt ili d.o.o.

hvala !

Ne možeš samo nuditi komercijalne usluge i isplaćivati si honorar.

"Udruga se može baviti gospodarskom djelatnošću sukladno svojem statutu te općim i posebnim propisima koji vrijede za pojedinu djelatnost. Pri tome je nevažno je li ta gospodarska djelatnost usko povezana s ciljevima udruge ili je riječ o komercijalnoj djelatnosti koja nije povezana s ciljevima udruge. "

Link na stranicu ureda za udruge na kojoj to piše.

[quote=“lvxor”]Ne možeš samo nuditi komercijalne usluge i isplaćivati si honorar.

"Udruga se može baviti gospodarskom djelatnošću sukladno svojem statutu te općim i posebnim propisima koji vrijede za pojedinu djelatnost. Pri tome je nevažno je li ta gospodarska djelatnost usko povezana s ciljevima udruge ili je riječ o komercijalnoj djelatnosti koja nije povezana s ciljevima udruge. "

Link na stranicu ureda za udruge na kojoj to piše.[/quote]

hvala. budem to išao pročitati.

A ako usput igraš belu ili pikado, zuriš u sunce ili tako nešto?

[quote=“neki_frajer”]A ako usput igraš belu ili pikado, zuriš u sunce ili tako nešto?[/quote]Da, ali sumnjam da je htio osnovati radio-taksi udrugu.

Sve ovisi, zato sam i preporučio konzultiranje sa poreznom. Prije x godina to je prolazilo ali sada nadležni paze da udruge budu zaista neprofitne i da nitko ne sprema pare u džep na osnovu izmišljenih honorara ili putnih troškova.
Danas i mnogi natječaji i donatori imaju uvjet da njihove pare ne završe kao honorar osnivačima nego da zaista budu utrošeni na ono što treba.

Zaključak: prošetati do porezne i pitati “tetu zaduženu za udruge”!

budem se raspitao , a u međuvremenu ako mi možete reći
vezano za obrt, ako imam prihod do 80 000kn godišnje odnosno manji od
tog iznosa … dali sam dužan platiti porez ili ne ?

hvala !

[quote=“chief_wolfinjo”]budem se raspitao , a u međuvremenu ako mi možete reći
vezano za obrt, ako imam prihod do 80 000kn godišnje odnosno manji od
tog iznosa … dali sam dužan platiti porez ili ne ?

hvala ![/quote]

Koliko ja znam, to je granica za ulaz u sustav PDV-a Mozda bi bilo da odes u udrugu obrtnika i detaljno se raspitas sta i kako sa obrtom, tamo bi ti trebali znati najbolje odgovoriti i savjetovati te. Isto tako i s nekim dobrim knjigovodjom.

Ako imaš prihode manje od 80.000 kn nisi dužan ući u sustav PDV-a (možeš, ali ne moraš). Ako u nekoj godini završiš s prihodima većima od 80.000 kn, slijedeću započinješ tako što izdaješ račnune uvećane za PDV.

Porez na dohodak, naravno, uvijek plaćaš, već prema različitim stopama, kako to ide i kod plaće (dohodak je razlika između prihoda i rashoda, pri čemu u rashode pribrajaš cijeli iznos računa, zajedno s PDV-om, dokle god tvoj obrt nije u sustavu PDV-a, nakon toga odbijaš slično kao d.o.o.).

Prouči si sve teme na Legalisu u forumu:

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewforum.php?forum=43

Svakako će te zanimati ova tema, pažljivo i u cjelosti:

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503323273&forum=22

Nakon toga možeš pogledati ovu temu:

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?form=1&topic_id=503344849&forum=43&order=ASC&start=0

Nemoj zaboraviti stickyje u ovom podforumu na WM-u.

Neki porez uvijek moraš platiti. Pretpostavljam da pitaš za PDV. Ako u predhodnoj godini imaš više od 85.000 kn prihoda onda u slijedećoj godini moraš ući u sustav pdv-a. Čini mi se da se u to uračunava i plaća iz redovnog posla (ako ga imaš).

inače ja sam stalno zaposlen tako da mi mirovinsko , zdrastveno i dr…
već plaća poslodavac… znači ja kao vlasnik obrta sam dužan kaj onda konrketno prema državi ?

puno hvala !

Za*ebi onda obrt - ako mene pitaš, samo problemi. Ako si stalno zaposlen, otvori d.o.o. i placaš samo 20% poreza na dobit, ne može bolje od toga. Koliko se sjećam porezi na obrt su znatno veći.

(A onda opet, ko zna šta će se promijeniti nakon izbora…?)

  • ako probiješ 85000 kn godišnje upadaš u sustav PDV-a pa onda još moraš i PDV zaračunavat i plaćat, al ako ne pređeš prag za ulaz u sustav PDV-a, 20% na dobit je sasvim OK varijanta.