Naručivanje pice 2025. godine

POZIV:
Je li to Pizza Hut?
GOOGLE:
Ne gospodine, ovo je Google Pizza.
POZIV:
Sigurno sam okrenuo pogrešan broj, izvinjavam se.
GOOGLE:
Ne, gospodine, Google je prošlog mjeseca kupio Pizza Hut.
POZIV:
U redu onda. Htio bih naručiti picu.
GOOGLE:
Želite li Vašu uobičajenu picu gospodine?
POZIV:
Moju uobičajenu? Znaš me?
GOOGLE:
Prema našoj listi, za zadnjih 12 puta koliko ste nazvali u posljednjih godinu dana, naručili ste veliku picu s tri vrste sira, kobasicom, feferonima, gljivama i maslinama na debeloj kori.
POZIV:
Izvrsno! Uzet ću baš to.
GOOGLE:
Mogu li vam predložiti da ovaj put naručite picu s rikotom, rukolom, sušenom rajčicom i maslinama na bezglutenskoj tankoj kori od žitarica puno zrno?
POZIV:
Šta?! Ne želim vegetarijansku picu!
GOOGLE:
Vaš holesterol nije dobar, gospodine.
POZIV:
Otkud ti to znaš?
GOOGLE:
Pa, provjerili smo vaš kućni telefonski broj s vašim medicinskim podacima. Imamo rezultate vaših krvnih pretraga u posljednjih 7 godina.
POZIV:
Dobro, ali ne želim vašu trulu vegetarijansku picu! Već sam na lijekovima za holesterol.
GOOGLE:
Oprostite, ali niste redovito uzimali lijekove. Prema našoj bazi podataka, kutiju od 30 tableta kolesterola kupili ste u apoteci Medikom samo jednom, prije 4 mjeseca.
POZIV:
Kupio sam još iz druge apoteke.
GOOGLE:
Ali to nije na izvodu vaše kreditne kartice.
POZIV:
Platio sam u gotovini.
GOOGLE:
Prema vašem bankovnom izvodu, niste podigli dovoljno gotovine.
POZIV:
Imam druge izvore gotovine.
GOOGLE:
To se neće pojaviti na vašoj posljednjoj poreznoj prijavi ako je niste kupili s neprijavljenim izvorom prihoda, što je protivno zakonu!
POZIV:
Ma nosi se!
GOOGLE:
Žao mi je, gospodine, takve podatke koristimo samo u svrhu da Vam pomognemo.
POZIV:
Sad je dosta! Dosta mi je Googlea, Facebooka, Twittera, WhatsAppa i svih ostalih. Idem na otok bez interneta, televizije, gdje nema telefonske službe i nema nikoga tko bi me gledao ili špijunirao.
GOOGLE:
Razumijem, gospodine, ali prvo morate obnoviti vaša dokumenta. Istekla su prije 6 dana…

PS. Prevod viralne whatsapp poruke sa njemačkog. Izvor nepoznat.

6 Likeova

Lol, bas sam danas setao i prokomentirao s frendom o tome da masa ljudi ne vole sto ih Google “prati”, a ja rekao da je meni super to sto me prati, lijepo mi prikaze koliko sam koraka u danu napravio, kalorija izgubio, a i volim vidjeti oglase koji me actually i zanimaju.

U buducnosti ce valjda znati i ako mi je lose i sam pozvati hitnu pomoc :slight_smile:

2 Likeova

Ja se osjećam nelagodno kad mi broje korake. Taman posla još da počnu i zalogaje da mi broje. :grin:

Bolje da me targetiraju s reklamama i sadrzajem koji ima smisla, nego da ide sve random :smiley:

Targetiranje oglasa je gluparija. Tražio sam podizač zadnjih vrata, pronašao i kupio. Onda su me još 6 mjeseci maltretirali s podizačima zadnjih vrata.
Isto se dogodilo i za retrovizor.

Prije nove godine sam tražio BT zvučnik. Našao sam i kupio. Naravno da mi i danas svuda izlaze oglasi za BT zvučnike.

Ne očekujem nikakvu osobnu korist od toga što me “špijuniraju”.

2 Likeova

To je zbog toga što surfate van komforne zone private browsing window-a.
Nema na čemu.

1 Like

Prvi glas. Prosurfat ću :slight_smile:

Inace da ti nisu prikazivali tu reklamu, ne bi ti nista drugo prikazivali

Koristenjem usluga svako isklikce ono sitno pisano, automatski pristaje na uvjete, i defakto vise nema nikakav uticaj sta se desava s informacijama. Uopsteno pojedinca naizgled to nista ne kosta, i to jest najveci problem. Jer Google nije besplatan, sve placas informacijama.
I tako malo po malo, imaju sve vecu moc, em skupljanjem podataka, em kupovinom drugih uspjesnih kompanija i fuzioniranjem. I ne samo Google. Eno kako Twitter ugasi Trumpa. Covjek bi reko’o, ima svako prava u svojoj kafani da odredi da pijan gost ne urla i ne dize noge na sto. Al’ kad je kafana veca i jaca od drzave, nesto me fata nelagoda. S druge strane, bolje i da me uhode Google & Co. nego da mi bude kao u Kini.

Covjek ne voli da bude uhodjen u principu, od ove nelagode i silne teorije zavjere tipa vakcinom ce nam ubaciti cipove.

google u podešavanjima privatnosti svakog naloga korisniku nudi mogućnost da isključi praćenje web i youtube istorije, fizičke lokacije i da isključi serviranje relevantnih oglasa … da li i nakon toga prate korisnika, vjerovatno, ali u manjem obimu … i ne serviraju relevantne oglase

Firefox je najbolja po tom pitanju, u par dodatnih addona i DuckDuckGo :wink:

ipak brave browser :smiley: i na racunaru i na telefonu, bez ikakvih addona, nema ni youtube reklama :smiley:

1 Like

Pričam o Privacy Badger-u i HTTPS Everywhere, koji evo gledam dođe sa Brave-om, što je odlično. Samo što dalje od Chrome-a i to je to.

1 Like