NDA ugovori sa programerom

Pozz,

sa programerom radi zastite ideje bi potpisao NDA ugovor, zanima me jel mogu negdje na internetu skiniti taj ugovor, neki primjer koji je valjani ili se trebam obratiti odvjetniku ?

Hvala.

Evo ga:

Tu mozes pronaci sve stavke, bitne clanke i sami primjer NDA ugovora.

Osobno ovaj ugovor nikad nebi potpisao s djelatnikom buduci da je jako tesko i nemoguce dokazati da je odredjena osoba prekrsila pravila ugovora. Ako se i potpise ugovor, a osoba ima namjeru krsiti navedeno, bez brige … ima 1000 nacina kako izbjeci navedeni ugovor … a opet ga prekrsiti.

Savjetovao bih ti da nadjes osobu od povjerenja s referencama i znanjem … onda ti nikakav ugovor netreba … ako se mozes u svim segmentima osloniti na navedenu osobu.

Ja sam potpisao nedavno taj ugovor u saradnji sa jednim klijentom.

U pocetku nisam ni znao sta je, dok nisam malo Guglao i procitao detalje.Klijent mi je nakon potpisa objasnio njegovu ideju, mada je uopste nisam skontao o cemu se radi, niti me to pretjerano zanima, a i nema neke veze sa poslom kojim radim na tom projektu.

Sam NDA i sama ideja je glupost … dok se stvar ne realizira. Kao sto kaze jedan moj poznanik … dok se tusira ima 1000 ideja … dok se brije ima ih samo 50 … dok se oblaci za posao padne na 10 … a dok dodje u ured ostane na jednoj ideji. Same ideje bez pocetka plana i provedbe nista ne vrijede. Jedno barem 50 projekata je pocelo kao “Facebook” … no samo od njih je uspio Facebook jer su tada kada se to pocelo zakuhavati 2007 bilo nesto novo … nesto IN … i konstantno su radili upgrade i pratili zelje korisnika. Dakle … samo s idejom … to je nula bodova. Nema ideje koja vec nije izmisljena … samo je pitanje kako je realizirana i na koji nacin.

Osim toga. … kako dokazati da je netko tko je potpisao NDA ugovor … otkrio nekome ideju? Poprilicno nikako … na isti nacin na koji je tesko dokazati prijevaru … samo jos jedno 10 puta teze. Taj NDA je jedna cista anglosaksonka fora … i sve to lijepo zvuci na papiru … no u praksi neprovodljivo. Isto tako kao sto je i nemoguce zabraniti da djelatnik radi za nekog drugog u istoj bransi kao i sto je radio za proslog poslodavca iako je u ugovoru imao stavu da mu se brani na x godina raditi u istoj bransi ili za konkurenciju. Barem u HR pravo covjeku na rad je zagarantirano ustavom.

U potpunosti se slazem da sama ideja ne vridi nista, ali NDA u određenim koracima ima svakog smisla i sluzi svrsi (ovisno o tome sto stiti naravno). Nisu stvari bas tako nedokazive kako se cine.
NDA cesto ne stiti ideju kao ideju (jer to nema nikakvog smisla), nego nekakvo rjesenje koje je ocito poznato samo zaposlenima/programerima koji rade na razvoju proizvoda (ie, nekakav algoritam koji rjesava određen problem, a koji je ocito vlasnistvo firme i koji im daje kompetitivnu prednost na trzistu).
Koliko je dokazivo je stvar koliko kvalitetan kriminalac osoba zeli postat. NDA ga cini kriminalcem. Dok je bez NDA samo nemoralna osoba. U Hrvatskoj mozda imamo taj sjebani mindset u kojem je kriminal skroz okej dok god postoji nekakva okej sansa da se suprotnoj strani nece dat uzdat u pravnu drzavu.