Neckermann preprodao osobne podatke kupaca Top Shopu?

[quote=“Gigolo”]Kraj zvona imam jasno istaknutu poruku sljedećeg sadržaja:[/quote]E vidiš, ja bih želio da se u zakon ugradi takva mogućnost i za telefon, tj. da se u telefonski imenik, na zahtjev pretplatnika, može dodati odgovarajuća oznaka odbijanja promidžbenih poziva.

Na žalost, promaknulo mi je da je prošle godine bila izmjena Zakona o elektroničkim komunikacijama. Vidio sam da je Udruga za zaštitu potrošača bila podnijela svoje prijedloge izmjena, pa i jedan građanin u svoje ime, ali ti su prijedlozi išli za zabranom takvih poziva općenito što je odbačeno. A bilo kome tko je imalo upućen u problematiku je moralo biti jasno da će biti odbačeno, jer je zakon usklađen s odgovarajućom EU direktivom koja osigurava drugačije mehanizme zaštite.

neckermann je propao,a studio moderna je kupila vase podatke od njih,posto ste svi “potencijalni kupci”. radila sam u studio moderni do nedavno tako da znam o cemu se radi…svi su ljudi zbunjeni naravno,svi pitaju odakle vam moji podaci…anketa se zove neckermann kupci u cijoj je bazi preko par tisuca ljudi…pa evo…

Hvala puno na ovoj dodatnoj informaciji. Ja ću proslijediti stvar do kraja - u to nema sumnje.

:doki:

nisam skroz sigurna je li to protuzakonito,ali iako sam radila taj posao i bila ta koja je morala zvati ljude (tu se podrazumjeva i nck anketa) mogu reci da svakako nije ugodno kad se ljude zove i predstavlja im se ponuda na taj nacin…covjek se zbuni u startu,a onda slijedi odakle vam pravo koristiti moje podatke itd… jos da i ne govorim kad poziv dobiju subotom u 20:45 jel…znaci,definitivno nije problem u agentima nego u nekome tko je iznad svega tipa direktora ili voditelja centa. agenti,nazalost,samo moraju obavljati svoj posao…
ako imate jos neka pitanja-tu sam…

btw.kad trazite da vas se vise ne zove-necete nista postici. znaci,sljedeci poziv ce vam uputiti od 6 mj do godinu dana,posto se na neki nacin te ankete vrte u krug jel,osobno sam morala pozivati i ljude kojima u napomeni pise NIKAD VISE NE ZVATI,sto zna biti prilicno neugodno…ali ipak-presitna si riba.
ukoliko ne zelite kontakt to mora isljucivo biti upuceno vrhu tvrtke preko maila ili nesto slicno…

skoro zaboravih…postoji takodjer i anketa,odnosno baza u kojem se vade brojevi iz imenika…doslovce nemate ni ime osobe nego pise samo broj telefona ili moba…pod imenom je XXXXXXX (doslovno to),isto tako je i s prezimenom…mozda nasumicno biraju brojeve posto i u imeniku MORA pisati ime i prezime osobe.
nama je receno da se brojevi vade iz imenika i da pokusamo saznati podatke,a ako ne uspijemo nista,zvat ce ih se za par dana…odvratno. ja sam za da se proba nesto uciniti sto se tice toga jer iako sam bila njihov djelatnik i meni skoro svakodnevno stizu pozivi…kad kazem da sam radila za njih samo kazu hvala i dovidjenja…toliko o tome…
i btw.dormeo(JEDNA JEDINA STVAR STO VRIJEDI SVAKE KUNE,NA OSTALO NE NASJEDAJTE),kosmodisk,delimano,waklmaxx i top-shop je ISTA FIRMA,odnosno Studio Moderna.

Nije protuzakonito upućivati telemarketinške pozive.

Iako je Društvo za zaštitu potrošača uputilo prijedloge izmjena Zakona o elektroničkim komunikacijama kojima bi se zahtijevao eksplicitni raniji pristanak pozvanoga (tzv. opt-in model), ministarstvo je to odbilo, pod obrazloženjem da je zakon usklađen s EU direktivama.

EU-direktive predviđaju tri modela: (1) gore opisani opt-in, (2) opt-out model gdje se poziv slobodno može uputiti, ali se po zahtjevu pozvanog mora prestati i (3) bez regulacije. U praksi, mi smo se odlučili za model bez regulacije.

Međutim, EU zakonodavstvo dobro štiti upotrebu osobnih podataka građana, u koje podatke spadaju i telefonski brojevi. Prema Zakonu o zaštiti osobnih podataka, smije se obrađivati samo one osobne podatke koje je (a) osoba samostalno javno objavila i (b) za koje je osoba dala izričiti pristanak za obradu nekome konkretnome u neku konkretnu svrhu. Također, po tome zakonu vlasnik može povući dopuštenje za obradu, a posebno može zabraniti upotrebu svojih osobnih podataka u svrhe marketinga.

Ovo znači da telemarketeri smiju uputiti poziv bilo kome čiji broj nađu u javnom telefonskom imeniku (kao i bilo kome tko im je dao privolu). Međutim, pozvani im smije zabraniti da dalje upotrebljavaju njegove osobne podatke u svrhu marketinga. Tako smo preko ovog zakona indirektno dobili neku vrstu opt-out modela. Međutim, on se ostvaruje preko Zakona o zaštiti osobnih podataka i Agencije za zaštitu osobnih podataka, a ne izravno preko Zakona o elektroničkim komunikacijama i Inspekcije pošte i elektroničkih komunikacija.

Ja osobno po primitku telemarketinškog poziva pošaljem faks ili preporučeno pismo pozivatelju gdje mu zabranim daljnju obradu mojih podataka, a ako primim drugi poziv izvršim prijavu Agenciji za zaštitu osobnih podataka. Po mom iskustvu, nakon zabrane poziva više nema, a sjećam se da sam u jednom slučaju u kojem sam prijavu izvršio dobio pozitivno rješenje Agencije, tj. oni su naložili da se moji podaci obrišu, prenijeli mi obećanje TM poduzeća da me više neće pozivati i zatražili me da im javim ukoliko to ne bude tako.

Detaljnije informacije pronađi u mome potpisu.

Trenutno sam poslao prijavu za jednu veliku i poznatu osiguravajuću kuću kojoj sam uputio niz usmenih i pismenu zabranu pozivanja i koja me je isto tako po primitku pismene zabrane prestala pozivati, ali sam dobio nekakav poziv nedavno ponovo - nakon godinu ili više dana. Sada ću vidjeti kako će se Agencija za zaštitu osobnih podataka postaviti prema toj situaciji.

U baš ovom gore navedenom slučaju sam nedavno od Inspekcije za poštu i elektroničke komunikacije dobio rješenje da nema osnova za postupanje čak niti u ovakvom slučaju gdje postoji i pismena zabrana - jednostavno Zakon o elektroničkim komunikacijama uopće ne regulira telemarketing. Iako, dakle, kontaktiranje Inspekcije za poštu i elektroničke komunikcije nema smisla za telemarketinše pozive, nju se ipak može kontaktirati u slučajevima kada promidžbeni pozivi dolaze u neprimjerena vremena, kao što je 20:45 koje si gore navela - to već jest u njihovoj nadležnosti.

Samo potpunosti informacije radi: pozivi koje ostvaruje automat nisu dopušteni prema građanima, ako oni nisu dali raniji pristanak.

EU direktive također predviđaju mogućnost izrade sustava kojim bi se reguliralo telemarketinško pozivanje.

Ja ću vjerojatno s vremenom pokušati podnijeti nekakav zahtjev da se unesu izmjene u naše zakone kojima bi se od telekom operatera zahtjevalo da u upise u javnim telefonskim imenicima uvedu oznaku odbijanja telemarketinških poziva, a telemarketinške agencije obvezalo da te upise obrađuju i poštuju ukoliko obrađuju podatke iz javnih telefonskih imenika.

Također još jedno otvoreno pitanje kojim ću se pozabaviti kada budem imao vremena je to da Zakon o elektroničkim komunikacijama definira svrhu javnog telefonskog imenika: on služi pretraživanju po imenu, prezimenu, telefonskom broju. Ovo znači da on ne služi (a) automatskom i (b) linearnom isčitavanju od početka prema kraju, što - koliko sam shvatio - radi softver koje koriste telemarketinški agenti. Ako se ne varam, računalo automatski poziva brojeve i vodi računa o tome koga će se pozvati, čak dotle da će nazvati ponovo ako se pozvani nije javio?

Uoči, za kraj, da gornje nema toliko veze s ovom temom. Ovdje se radi o tome da je netko kome su dobrovoljno dani osobni podaci, te podatke moguće samovoljno predao trećoj strani, bez da je obavijestio vlasnika i tražio dopuštenje. Ja na to sumnjam - telemarketinški poziv je bio samo način na koji sam shvatio da se nešto čudno dešava. Da iz Top Shopa nisu rekli da su podatke dobili od Neckermanna, to bi završilo ovako kako sam gore opisao. Ali ovo je nešto malo ipak drugačije - Neckermann je skupljao i brojeve tekućih računa i kreditnih kartica.

[quote=“beze”]pod imenom je XXXXXXX (doslovno to),isto tako je i s prezimenom…mozda nasumicno biraju brojeve posto i u imeniku MORA pisati ime i prezime osobe.[/quote]Vidiš, OVO ima smisla. Ovo je dobra fora.

Na ovaj način ne krše sigurno nikakav zakon.

Drugi je problem ako brojeve nisu dobili iz javno dostupnog mjesta.

Super informacija - potrebno je upoznati “neprijatelja”. :slight_smile: Puno hvala!

logicnije mi je da se ovo nasumicno odabiranje moze prijaviti,naravno zbog uznemiravanja,isto tako ne primjerenog doba (oni rade i na sam Bozic,Uskrs i ostale blagdane,naravno u nedjeljom)…
tu sam ako ti jos kako mogu pomoci… :slight_smile:

Hvala, javit ću se. :slight_smile:

Evo počeli su maltretirati i mene, danas već drugi dan za redom.

Samo ih zatraži da prestanu koristiti sve tvoje osobne podatke temeljem Zakona o zaštiti osobnih podataka. Ja napišem nešto ovakvo:[quote=""]Temeljem Zakona o zaštiti osobnih podataka Republike Hrvatske (NN 103/03, 118/06, 41/08), posebno članka 7. stavka 4. i članka 21. zahtjevam da prestanete i u budućnosti odustanete koristiti osobne podatke koje imate vezane uz telefonski broj X u bilo koju svrhu, te da sve te podatke trajno obrišete ili uništite iz svih svojih baza podataka najmanje do mjere koja više ne omogućuje identifikaciju osoba na koje se ti podaci odnose, ma od koga i po kojoj osnovi da ste te podatke nabavili i tako stvorili svoju zbirku osobnih podataka, čak i ako ste svoju zbirku stvorili prijepisom iz javnog telefonskog imenika.[/quote]

To ću i napraviti, htio sam provjeriti da nema možda kakvih novih saznanja. Na koju adresu si to slao? Hvala!

Imaš u ovoj temi link na registar na AZOP-u gdje su svi podaci - adresa, pa i e-mail voditelja zbirke osobnih podataka.

EDIT: -
https://registar.azop.hr/index.php?action=search_results&id=4215

To što su te oni zvali može biti po bilo kojoj osnovi. Ali što se tiče ovog od Neckermanna, novo je da mi na kraju nisu dostavili nikakve daljnje informacije (rekli su da će kontaktirati Neckermann i obavijestiti me o pravnoj osnovi, tako da je ostalo na tome da su oni stalni partneri Neckermanna i to je to). Stoga sam kontaktirao odvjetnika, a on se je složio (prema poznatim nam informacijama) da provedena predaja nije bila dopuštena, te me je uputio da pošaljem stvar samo na AZOP (oni mogu pokrenuti čak i kazneni postupak ako nalaze da ima osnove), što sam i učinio.

Tko god drugi misli da je predaja podataka od strane Neckermanna prema Top Shopu bilo obavljeno bez njihovog pristanka može se isto požaliti AZOP-u, i preko obrasca na njihovom webu
http://www.azop.hr
.