Neki savjeti za moj početak u web dizajnu; UX / UI

Vozdra raja 

Relativno sam nov u ovoj oblasti , mozda nekih 5-6 mjeseci kako sam odlucio da uplovim u vode Web dizajna.
Pa da krenemo kako je to sve pocelo. Da se malo vratimo u proslost moji prvi neki amaterski pokusaji web dizajna su poceli 2011 na platformi wix.
Tu kao i svaki amater pravio se web sajt sa opcijama "drag ,drop " ,uglavnom pocetnicko igranje .Zasto ovo spominjem to cu povezati kasnije.

Kraj 2016 godine konacno zavrsim agoniju sa sljakerskim poslom .Odlucim ti ja tako da okrenem novi list ,da konacno ispunim svoju strast za web dizajn.
Krenem tako da prvo se informisem na google kako i sta? Vidim svi spominju HTML i CSS da se uci .Hajd reko idem da vidim sta je to .
Nadjem par tutorijala na you tube , pomalo ja ti usvajma neko znanje ide to dodajem paragrafe boje malo se upoznajem sa responsive dizajnom.
Tad vec nastaju glavobolje .Opet brat google radi 24/7 vidim za to sad treba neki Java Script (JQuuery).
A NE ovo je vec postalo ■■■■■■■■ pomalo mi moral slabi. Opet istrazuj naletim sad neki Bootstrap Sass i Less.

Nisam ja to ovako zamisljao kako su mi ostali govorili .To je trebalo biti jednostavnije sta ce mi ba sve ovo mogu ja bez ovog sajt napraviti .
Skinem neke editore krenem malo da kuckam taj kod ,mjesec dana zajebancije a ja nista nisam napravio a ne ide reko ovo.
Mucim se sa pravljenem obicnog navigaciskog meni-a ,jos nije responsive pa daj jQuury ganjaj udri nedaj .Onda malo krenem da ucim bootstrap .
Vidim svi to savjetuju lakse je ,tako malo pomalo udjem i te vode skontam pa moga bi sad nesto svoje da napravim .
Opet igra zivaca kako god da pokusam nije to opet lijepo na izgled ,a dokle vise opet pomalo motivacija poljuljana .

Hajde da se opet malo informisem da malo dubljem udjem u to ,vidim sad spominje se neki UX i UI ,a koji je sad ovo vrag.
Pa imal ovom kraja ,stalno neke nove stvari saznajem ovo je bas opsirno kontam u sebi .Da vidim sta mu je sad to spominje se neki Photshop template.
Neko User Expirance Iskustvo kako sta gdje da se postavi , ajde reko da i to pokusamo.Skinem naravno crack verziju cuvenog Photoshopa nadjem neke tutorijale.

Opet malo vjezbe i tutorijala ,kontam sad bi mogao da konacno nesto napravim. Ajde bacim se na posao photoshop pravi heder dodaj navigaciju neke slike .
A pa sta je sad ovo ruzno neda gledat u sebe ,gledam onaj tutoriala u njega se prisjava gori kako je dobro .Opet malo istrazivanja da vidim kako bi mogao
da bude i kod mene to vizualno lijepo i docarano . Saznama ti ja za sad neku tipografiju ,teoriju boja kontraste neke harmonije simetrije .
Tad sam vec polagano kontao da sve ostavim ,pa nema sanse da ja reko ovo sve naucim nisam ja masina ima da da odem u tri lijepe.
Opet malo se informisi mora imat neke olaksice neki laski nacin .Tako malo pomalo svega na sve strane povezem ti ja sve stvari .
Saznam da je UX zasebna oblast , posebno UI upoznam se sa Front Endom sta je to da je to samo HTML ,CSS i JS. Vidim da postoji ja Backhend PHP,Pyhton Ruby Rails.

Onda otkrijem jos neke stvari CMS platforme ,poput wordpresa ,joomle ,drupala .Sve to ja nekako upoznam povezem upoznam se sa cjelokupnim Webom.
Reko sto me ovi prevedose zednog preko vode ,to je lagano ba nauci smao html i css to je to znas onda stranice praviti.A ja 3 mjeseca ko budala na sve strane prekopo google od A do Z.
Da bi sve na kraju na tezi nacin sve povezao.Mjesto da sam nasao nekog strucnog da mi pojasni pojam Web Dizajna kako sta ide proces .Sta je Skech Wireframing , sta je Ux Sta je UI grid.
Pa teko nda da dolazi Front End i na kraju vatreni zacin BackHand.Da postoje odredjene oblasti i da su to timovi ljudi koji rade na izradi weba.

Tako ti se ja odlucim da svega pomalo probam i nakon dosta zajebancije i mucenja vidim da mi najbolje lezi UI Design to jest pravljenje template za web.
Sad sam se malo bolje upozno sa tim zajebacijama kako da koristim gird sta , kako da nadjem ikonice i sve te zajebancije .Znaci pokusao sam u raznoraznim programima od Inkscape do Photshopa Iluustratora i Adobe xD. Svaki ima svoje mane i prednosti .Ali opet nekako mi najbolje odgovara Adobe xD .Photoshop me nervira sto moram na svaki layer da odem ili grupu pa tek onda izvrsim neku promjenu .Onda kod Illustratora me nervira pravljenje cliping mask dok kod inkscape nedostatak tutorijala i dodataka.

Sad da ne ispadne nesto da pametujem ,ali dosta sam zivaca i vremena u ovih 5 mjeseci potrosio i dosta svega iz toga naucio. Medjutim sad bi zelio da se usavrsim u UI Dizajnu ,naucim nesto i o UX i naravno uporedo ucim Frond End. Sad ako ima neki vec koji radi UI da malo samo pomogne da uvede kako da assete isporucujem .Koje formate da koristim da li SVG ,PNG JPG .
Kako da jos usavrsim svoje znanje o UI UX koju literaturu .Da li da koristim google materials ,malo da unaprijedim znanje o teoriji boja tipografiji. Uglavnom zelio bi da postanem UI profesionalac.

Mozda ste se omorili od citanja ovog romana ,ali moram da jos zavrsim recenicu sa pocetka to jest kakve veze ima Wix platforma .E pa to je sad jedna posebna tema heh koja mene malo irtira.
Uz duzno postovanje svim profesionalcima i onima koji vole ovaj posao Web dizajna i trude se da budu sto bolji i orginalniji .Ne volim nikoga da omalozavam ili stavljam pod noge .
Ali kako sam krenuo u ovo cudo i svaki dan non stop gledam i susrecem se sa web stranicama .Nista gore me ne moze da izbaci iz takta nego ovi grobovi od stranica .
Pa sta je ovo svaka “MRAKA” se danas naziva web dizajnerom .Pa to je strasno pa kakvi sve dizajna ima auuu strasni sude , Pa to je ko da sam ja na Wix prije pravio daj ovamo rodjace imam komsijin mali razumije se racunare on ce tebi da napravi stranicu .To na sve lici sam ne na web nigdje ni teorije boja , a kamoli psihologije boja tipografija neda gledat u sebe moras oci naprezat kasnije dobijes glavobolju od naprezanja .Uzeo neki template tamo prepravio ga malo i evo ga web stranica 150 marijola .Kontam ja u sebi sta se ovo desava sa ovim ja jos imam strah da izbacim neki tempalte ili da se prijavim na neki freelance sajt da odradim nesto .Jer jos to nije za neku prolzanu ocjenu.

Sta je poenta ovog svega ? Stvar je u tome tako kazu ,barem ovdje kod nas u Bosni ,mozda grijesim najmanje se cjeni ova IT Bransa Web dizajna .Izgleda da nas je zajebo komsijin mali heh.
Koje je neki madjionicar pa sve uspio da nauci za 2 mjeseca kompletan web dizajn postao expert u svim sferama. Bojim se da cu morati da usavrsavam znanje engleskog jezika i da se fokusiram na inozemno trziste ili ti ga freelance.

Imao bi ja jos 1001 pitanje i jos svega da iznesem ,ali dosta je i od mene .

[quote=“Melankolija, post:1, topic:38178”]najmanje se cjeni ova IT Bransa Web dizajna .[/quote]Mislim da griješiš. Sve zavisi od klijenta do klijenta. Tvrtka koja zna što je UX/UI znat će cijeniti iskusnog UX/UI dizajnera.

[quote=“Melankolija, post:1, topic:38178”]Bojim se da cu morati da usavrsavam znanje engleskog jezika[/quote]Ovo pod obavezno :smile:

Dosta opširno si pisao i sa puno entuzijazma. Ja mislim da ne trebaš gubiti nadu za budućnost, mislim da je ova branša zapostavljena by QTY i možda je danas malo UX/UI dizajnera u odnosu na broj programera, a treba ih svaka web firma koja imalo drži do imidža i kvalitete proizvoda.

Svaka imalo “ozbiljna” tvrtka koja se bavi web dizajnom, izradom mobil. aplikacija i sl. po mom mišljenju poželjno je da ima jednog “vršnog” UX/UI dizajnera.
Po mom mišljenju, to je najvažniji čovjek u jednoj tvrtki koja se bavi prethodno navedenim stvarima.

Što nekome vrijede programeri “ako kvalitetno ne znaju” to sve vizualno osmisliti i odraditi (od ideje, organizacije, izrade vizuala, wireframe itd…).
Moje mišljenje je da jedan UX/UI dizajner je prvi čovjek (svaki daljnji posrednik je suvišan), koji kontaktira sa klijentom (nakon dobivenog posla), proučava njegov zahtjev, osmišljava vizual na osnovu klijentovog zahtjeva, osmišljava organizaciju rada i konačan oblik i pikanterije proizvoda u dogovoru sa programerima a prema zahtjevu kllijenta, priprema vizualni materijal programerima i na kraju sve to kada bude gotovo da programerima da objedine u gotov proizvod.
Naravno, onda slijedi testiranje i korisnička iskustva, dakle treba testirati, testirati i testirati…
Ali, ne da testiraju ljudi koji su radili na aplikaciji, već “ine osobe koje će to koristiti a i one koje neće” (naravno da su iz različitih branši) pa da daju svoj sud. Takve osobe će najprije pronaći eventualni “bug” ili neku situaciju (korak u korištenju aplikacija-proizvoda) koja je potrebna ili suvišna.

Moj dobronamjeran savjet, kada god možeš posjećuj predavanja slična ovome, ljudi koji su u tome i imaju iskustva, prati malo na netu osobe koje imaju iskustva u tome i vidi što objavljuju, također čitaj tekstove koje pišu iskusni ljudi u tome.
Kada dostigneš nivo da za sebe možeš reći da si kvalitetan “UX/UI Full-stack designer”, onda će ti biti već lakše pronaći posao i prespektivna budućnost.

Dobro si primjetio bilo je to kucanje sa puno ushicenosti i entuzijazma ,zato je malo ispalo neuredno.
Slazem se sa tom cinjenicom da svaka malo ozbiljnija tvrtka drzi do imidza i gleda da zaposli nekog kvalitetnog
iskusnog UX /UI dizajnera .

Sad ovo sto se tice opisa posla UX /UI dizajnera je malo specifican one je taj koji mora da pazi detalje puno je tu odgovornosti. Ipak mislim da nebi trebalo programere i ostale stavljati u drugi red jer svaki posao nosi svoju tezinu .

Medjutim slazem se i da je najvaznije nauciti razmisljati kao dizajner imati taj neki uvid ,prije svega ideju .
Dzaba meni svo znanje HTML ,CSS JS i PHP ,ako ja nema neku zamisao da kreiram nesto.
Daleko je ovo od nauci da radis u Photshopu i odma si “kvazi” dizajner.

Hvala na pomoci i ovim korsnim stranicama dodajem u bookmars .

[quote=“Melankolija, post:3, topic:38178”]
Ipak mislim da nebi trebalo programere i ostale stavljati u drugi red jer svaki posao nosi svoju tezinu
[/quote]Nisi dobro razumio što sam želio reći. Nikoga ja ne stavljam u drugi red. Ja sam samo “zamislio redoslijed” nekih radnji u toj branši, po mom mišljenju. Svaki posao je važan i svi zajedno čine jednu cjelinu. Ne kažem da 100% tako treba biti. Ako si pažljivo pročitao text (sa linka gore) što piše Craig Morrison onda je vidljivo da u “ozbiljnoj tvrtki” jedna osoba ne bi trebala raditi UX i UI zajedno (vjerojatno zbog opterećenja i pritiska na jednu osobu koji se može odraziti na kvalitetu vizuala na kraju, iz čega se da iščitati da takva osoba ima puno posla ne samo za računalom već i za kojekakvim radnim sastancima. Dakle, po njemu trebale bi biti dvije osobe za ta dva segmenta.

[quote=“Melankolija, post:3, topic:38178”]
Dzaba meni svo znanje HTML ,CSS JS i PHP ,ako ja nema neku zamisao da kreiram nesto
[/quote]Ovom rečenicom iznad sve si rekao. :smile:
Ako se ne nađeš u njoj, bolje je možda odustati i ne gubiti vrijeme. Zbog ovog dijela rečenice

[quote]ako ja nemam neku zamisao da kreiram nesto[/quote] dolazi do izražaja kvaliteta jednog kvalitetnog UX/UI dizajnera (treba imati neku “umjetničku” osobinu sa smislom za: ideju, grafiku, boje, dizajn itd…

[quote=“Melankolija, post:3, topic:38178”]Daleko je ovo od nauci da radis u Photshopu i odma si “kvazi” dizajner.[/quote] Nije samo Photoshop u pitanju, Koliko vidim dizajneri koriste više različitih programa (pogledaj malo profile UX/UI dizajnera na LinkedIn-u i njihove certifikate).
Jedan savjet, ako si odlučio krenuti u ovom smjeru UX/UI dizajnera potrudi se da si priskrbiš što više certifikata vezanih za grafički dizajn i taj dio IT sektora (mislim da ti mogu puno pomoći u traženju posla bilo u nekoj tvrtki ili kao freelancer (naravno uz tvoje radove, koje ćeš vjerojatno imati na netu negdje postavljene da bi ih potencijalni klijent mogao vidjeti).
Sretno od mene i uspjeha ti želim. (ako želiš testirati svoje znanje, evo ja ti nudim da poradiš na mojoj web stranici pa da imaš za svoj portfolio)
ha ha ha :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
Pozdrav

1 Like