.NET ili su samo php-ovci ovdje

Pozdrav,

ima li koga ovdje da radi sa .NET backend?

…ili ste svi na php-u? :slight_smile:

Započetak bi volio čuti s kojim tutorijalima krenuti za .NET?
vaša mišljenja .NET vs PHP?
koji je framework zanimljiv za .NET? (to bum lako i zguglao)

I globalno jel mislite da je pametno što se prebacujem sa php na .NET? S perspektive kvalitete tehnologije, suporta …i s perspektive tržišne potražnje?

Hvala.

Posto ja jako malo znam o Microsoft tehnologijma (citaj skoro nista), imam i ja jedno pitanje, pa mi mozda i ti @bozoou mozes odgovoriti :slight_smile:

Zar dot NET nije Framework koji se moze upogoniti sa razlicitim programskim jezicima npr. C# ? Ili sam totalno fulao, pa se radi o programskom jeziku :open_mouth:

Da, u pravu si. Ja sam ovdje tek totalni noob, pa brkam pojmove. .NET je framework koji može raditi i web i destkop aplikacije i svašta nešto. Programski jezici koje compiler razumije su C#, C++ …i još njih nekoliko.

A zbunjujuće mi je sada na početku baš…ima pojmora redom:

.NET
.NET Framework (još nisam siguran jel ovo isto što i gore xd)
ASP. NET
ASP.NET MVC
ASP.NET Web Forms
ASP.NET Core
ASP.NET Web Pages
MVC.Net na full .Net frameworku
MVC.Net na .Net Core-u,
.Net Web API

Trenutno mi niš nije jasno tko je s kim u kakvoj relaciji. Možda je ovaj ASP skroz odvojena priča… možda nije xd.

Ono što sam se prvo zbunio da taj .NET moram raditi u visual studiu koji je nekakvi MS editor (IDE). Onak, navikao sam na sublime editor. A možda se može i u sublimeu…vrag će ga znati.

Teško mi je donesti zaključak jel mi pametno ili nije u to što se upuštam :slight_smile:

Uh, pitao si svega i svačega. Ali evo ovako odoka ono što ti je najbitnije.

Programski jezik C# se koristi. Možeš programirat sve, Web siteove (MVC ti je arhitektura, Model, View, Controller), Windows servise, API-je, Xamarin-smartphone applikacije, podržava sve što možeš zamislit. Brz je. Debugira svega i svašta.
Sublime - nisam probao u njemu C# ali, vidim da postoje nekakvi plugini. Ali se brzo navikneš u Visual studiu, možeš i surfat u njemu :slight_smile:

Eto, ako imaš još kakvih pitanja, pucaj.

1 Like

Fala, ako zapnem oko nečega…bit ću slobodan zagnjaviti ovdje :wink: