NFT digital art - iskustva?

“I am too old for this shi*”
Sve sam sigurniji da je svijet polako odlazi u ludilo a jedan on znakova je i NFT.

Jel se moze NFT ukrasti kao bilo koja druga kriptovuta?

1 Like

sto bi krao kad svakako nemas nikog K od njega

1 Like

Evo pogledao par videa na yt o NFT. Sretno svima :slight_smile:

1 Like

Vidim da se ovdje vodila rasprava o NFT-u, pa evo, ako se netko razumije u NFT i želi podržati dečke iz Hrvatske koji prave svoj NFT i uskoro izlazi, točnije za mjesec dana, neka baci oko na njihovu stranicu pa se priključi projektu ako mu se svidi dizajn. Po meni je art odličan i koalice izgledaju pre fora. Evo web stranice i twittera ako je netko zainteresiran : Koalify NFT i @KoalifyNFT

boro mislim da si kasno usao u pricu, sad je bear, nema kruha od takvih stvari

1 Like

Jel netko imao iskustva na OpenSea? Ako prodaš nešto, jel ti onda iznos za koji si prodao sjedne direktno na ETH wallet sa kojim si se tamo prijavio ili kako? Ako je prodaja npr. 1 WETH (ako sam dobro shvatio, WETH je jednak ETH), jel tebi sjedne cijeli ETH ili umanjen za gas fee? OpenSea uzme neku proviziju, to vjerojatno odbiju od 1 ETH?

Ok, sad sa malo više informacija, mogu reći da bi bilo dobro pričati o ovome (NFT-ijevima).

Još sam daleko od dovoljnog znanja iz ovog područja, a još dalje od odličnog znanja, ali neke stvari su mi dosta jasnije nego prije. S vremenom ću probat steći dodatno znanje, ali sada uz druge stvari koje mi uzimaju vrijeme ne mogu se baš baciti na temeljito istraživanje NFTs iako mislim da ne bi bilo loše. Zato, ovo što sad tu napišem nije bezgrešno, za razliku od onog kad se pretvorim u Zlatana liona Ibru i bezgrešno pišem o području koje jako dobro poznajem :slight_smile: Na ovom području se ipak ne smatram stručnjakom, za sada :slight_smile: Uglavnom, NFTs su ogromno područje, pa je valjda najbolje specijalizirati se za samo određeni dio.

Moje mišljenje, neće ovo propasti, biti će uspona i padova, ali NFT-ijevi će opstati, kao i kriptovalute.

Ovo bi za NFT moglo biti vrijeme kao što je za BTC bila recimo 2013. godina. (okvirno govorim ).

Moglo se i do sada sa kriptovalutama, ali tek sa NFT-ijevima se može još lakše, pa će biti ili već ima ilegale. Kao što je prevladavala sa BTC-om u vrijeme Silk Roada. Kod NFTs mislim na pranje love prije svega. Ali kriminala je uvijek bilo u svemu, i biti će, pa to sad nije tema.

Primijetio sam da ima jako puno shill biddinga i lažnih prodaja. Koliko sam shvatio, kad se desi prodaja ona je konačna. NFT se automatski skine s tvog accounta i prebaci kupcu, a njemu se automatski skine crypto lova i sjedne na tvoj wallet. Ali pod lažne prodaje mislim na to da ista osoba sa svog drugog accounta kupi neki NFT da stvori lažnu sliku potražnju, da sa drugih accounta bida itd. Zato treba paziti da se ne nasjedne na nešto i onda da ne ispadneš bag holder.

Što se accounta tiče, ja ih isto imam već ne znam ni sam koliko. Ali ne radi muljaža nego zato što se vide svi NFT-ijevi koje imaš na accountu, a to mi se ne sviđa. Neke imam na jednom accountu, neke na drugom, neke na trećem itd :slight_smile: Isto je i sa walletima. Ako sa nekim nekim accountom želiš bidati za neki NFT da ga jeftino dobiješ, nije najpametnije bidati sa accountom povezanim sa walletom na kojem je neka konkretnija vrijednost kripta jer prodavač to lako vidi pa ti ne želi prihvatiti mali bid. Ako bidaš sa walletom na kojem je recimo vrijednost kripta $100, pa još bidaš na više itema, a prodavač pogleda stanje tvog walleta i vidi da je taman koliko si bidao, pa onda vidi i da si bidao i na druge iteme, stvaraš mu pressing da prihvati bid prije nego netko drugi za drugi item na koji si bidao (jer kad ti wallet ostane bez love poništavaju se automatski svi aktivni bidovi za koje više nemaš love) pa si povećavaš šansu za povoljnu kupnju. To su sad neke cake, ali svatko sam bira strategiju :slight_smile:

Ali da ne kompliciram, mislim da će NFTs opstati. Ispuhivat će se i pumpati, ali će opstati. Na ovom forumu bi trebalo biti ljudi koji mogu jako dobro odraditi na tom tržištu jer vidim da tu možda i prevladavaju oni koji se oslanjaju skoro 100% na društvene mreže. Za NFTs to može biti jako korisno jer imaju temelj za dobar i lak marketing.

Kreira se collection, pa druga, pa treća, pa pedesetpeta, a onda ih se počne shillati na društvenim mrežama (i naravno dobrodošlo na sve druge načine). Ako koja uspije, to može biti jako dobar dugotrajan pasivan prihod jer se dobiva creator fee kod svake preprodaje.

Nisam gledao zadnjih dana, ali prije desetak dana sam vidio da vlada neko ludilo za NFT sličicama nacrtanih Saudijaca. Prodaju se za par tisuća dolara svaka (a izgledaju kao da je dijete od 3 godine otkrilo Paint i škrabalo 54 sekunde za probu). Kolekcija može imati 10000 itema, a mislim da ova i ima toliko. Kreator se obogatio, i to masno, a i na svakoj preprodaji dobiva taj creator fee koji je par posto od prodaje. Da bi neka kolekcija tako svjetski uspjela i izdvojila se iz mase treba naravno jako dobar marketing, ali i sreća. Za sad još ne znam koliko je teško/lako postići popularnost za neku solidnu zaradu, ali isplati se malo istražiti i možda probati.

Htio sam probati sa nekom svojom kolekcijom, pa mi je nabrzaka pala napamet kolekcija US predsjednika. Eh, već postoji, ali i bolje jer da ne postoji možda bih izgubio vrijeme na kreiranje toga, a ova koja postoji nije uspjela i nije imala prodaja (iako je aktivna i možda dođu prodaje naknadno).

Što se tiče nekih koji misle da dobro crtaju pa će nacrtati fora avatar i prodati ga za velike novce mislim da su za to male šanse. Možda griješim, ali čini mi se da je šansa ravna jackpotu. Svi crtaju, svi su kreativni, a prodaje su većinom plod predanog marketinga i shillanja. S druge strane, koliko god da je neka sličica unikatna, ne vidim smisao da je kupim osim ako mi se baš ne svidi i košta samo par dolara. Ako je $100, radije tu na forumu objavim oglas da želim avatar sličicu i još biram kakva će biti, a ponudim $20 za to :slight_smile: Isto dobijem unikat i mogu to pretvoriti u NFT ako želim.

Općenito, većina tih NFT-ijeva su za mene i dalje totalna glupost i besmislica, ali ima iznimaka. S druge strane, neke stvari prolaze i dokazano imaju kupce. Meni je idiotizam i platiti sat 100,000 eura ili sliku milijun eura, ali to je mnogima normalno i jedva čekaju iskrcati lovu za neki sat ili sliku.

NFT market je pun klinaca, ali i klinaca koji su se nakrcali kriptom dok su BTC i ETH bili par dolara pa su to danas malo stariji klinci puni para. Glupiraju se, troše, prave se važni itd pa se i na taj način stvara stvarna potražnja. Evo jučer, vidio sam da je netko ostao bez 100 ETH jer se glupirao sa jednim bidom od 100 ETH (trenutna vrijednost preko $150,000), ali je napravio jednu skupu grešku i bid je prihvaćen i automatski mu je skinuto 100 ETH sa walleta, a netko je na bezvrijednoj gluposti zaradio preko $150k :slight_smile: Vjerojatno tu ima nekih koji će znati na što točno mislim, ali neću detaljnije jer u tom podsegmentu ja nešto rovarim pa što manja gužva, tim bolje :slight_smile:

Ne mora nitko raditi svoje NFTs i kolekcije i prodavati to. Može se pronaći kolekcije sa NFTijevima koji stvarno imaju smisla i onda se može zaraditi na preprodaji. To je vid špekuliranja, a za ziheraše je tu mogućnost da ipak probaju biti kreativni, odrade dobar marketing, pa ako su za to da malo i shill bidaju i koriste ostale nemoralne taktike koje puno njih na ovom tržištu koristi, i da tako probaju zarađivati. Ima ovo potencijala. Ako se pogodi sa NFTijem ili kolekcijom, može se još dugo poslije imati fini pasivni prihod.

Što se tehničkog dijela tiče, najbolje da si svatko izgugla što ga zanima i pretraži YouTube jer ima puno toga na ovu temu. Ono što ja mogu reći jest da je trenutno manja cijena gasa na Ethereum mreži nego kad je započeta ova tema pa to nisu više bolesne cifre kao tada, ali zna i dalje na trenutke biti više nego što je ugodno platiti za gas fee.

Što se tiče odabira Polygona umjesto Ethereuma, zaboravite, barem za sada i ako se mene pita. Da li se isplati radi par dolara uštede na fee izbaciti si milijune potencijalnih kupaca? Ethereum je Ethereum, a Polygon je još uvijek samo potencijal. Stalno neki Bitcoin killer, Ether killer, a evo i BTC i ETH još uvijek živi i još uvijek glavni.

Ja sam kod kreiranja svakog accounta platio neki fee, ali nije to bilo ništa strašno. Imao sam i kupnji i prodaja. Imao sam i prodaja za $x,xxx iznos nečega što je mene koštalo low $xx iznos, a novi sam u tom NFT svijetu tako da nije utopija očekivati zaradu. Trenutno imam dosta aktivnih bidova na iteme koji su me koštali $xx iznos, a bidovi su za sada već parsto posto veći. Ima i nekih bidova ispod cijene koju sam ja platio, ali to su od lešinara koje sam već prokužio :slight_smile: Kupio sam i neke iteme za $x,xxx iznose i odmah su počeli dolaziti bidovi koje da prihvatim bih imao zaradu, ali neću još prodavati. Ovo su tek počeci kako mi se čini, iako naravno da ima rizika.

Koliko sam do sada shvatio, kada imaš postavljenu cijenu svog NFTa i netko kupi po toj cijeni, kupac plaća gas fee. Ako ti pošalje bid pa ga prihvatiš, onda ti plaćaš gas fee.

Velim, nisam još dovoljno educiran u ovom području pa možda griješim ili ne znam da nije isto sa svim kolekcijama i tipovima NFTa, ali koliko sam do sada vidio, nije točno da je potrebno parsto dolara samo da bi kreirao neki NFT i stavio ga na prodaju. To je možda bilo prije tako radi prve transakcije i velike naknade za gas fee, ali trenutno je to prihvatljivija naknada. S druge strane, uopće ne moraš kreirati svoje NFTs. Možeš kupiti neki postojeći i pokušati prodati za više. Naravno, prije toga je svakako poželjno proučiti taj konkretan segment, razumijeti ga, znati što je realna cijena i po kojoj cijeni se isplati kupiti da možeš s pravom očekivati preprodaju po većoj cijeni itd. Dakle, klasika :slight_smile:

Kako mi se čini, većina NFTijeva su totalno smeće, ali da se probrati neke kategorije koje imaju smisla. Neki pogrešno shvaćaju unikatnost, a onda ostatak ide grlom u jagodu i jaše na valu ludila i gluposti nadajući se da neće baš on biti zadnja budala. Možda je i većina u tom stilu sada, ali profiltrirat će se to s vremenom i onda će ovo tržište postati još jedno novo tržište koje se pojavilo iz vedra neba i postalo ozbiljno. Zato…nije loše informirati se na vrijeme i zauzeti svoju poziciju na marketu koji neće propasti nego će se samo s vremenom modificirati, na bolje (jer je sada još uvijek pretežno smijurija i umobolnica) :slight_smile:

4 Likeova

Bok svima,

da malo dignem ovu temu. Napravio sam jednu lokekciju slika od 136 komada, njih naravno treba mintati u punoj veličini, ali zanima me kako ih prikazati za prodaju, tj. da li da uploadam samo manju verziju slike sa nekim watermarkom na sebi da kupac ima preview? I da li je potrebno uploadati cijelu kolekciju ili…
Imam naravno milion pitanja, ali ovo je za početak.

Hvala!

Zanimljivo