Njuškalo uveo OIB

Redovito se oglašavo na Njuškalu u rubrici intelektualne usluge i barem jedno mjesčno dobio sam tako honoraran posao, što nije loše.
Danas želim produžiti oglas i cap :vipme: traži me OIB, bio fizička ili pravna osoba. Provjeravao sam i druge rubrike oglašavanja i tamo nije potrebno upisati OIB.
Kako sam ja fizička osoba, trebam li se sada bojati da mi Kosorica ili Šeks ne pokucaju na vrata ukoliko nastavim sa oglašavanjem ?

To je totalna svinjarija jer oglasnici bi morali biti inspektori ili što već.

Što te sprečava da ostaviš krivi OIB, imaš mail preko gmaila i mobitel koji nije registriran?
Mogu ti staviti soli na rep.

Da se razumijemo, protiv sam rada na crno ali oni idu od repa umjesto od glave i ništa nije napravljeno kako treba.

To je po meni totalno uredu. Mozda konacno krenu hvatat ove koje kakve agencije kao macije oko i slicne lesinare. Nije da i ja imam ista protiv rada na crno ako je to jedini nacin da ljudi prezive… dapace, sam naprjed; ali zalosno je sto upravo kod takvih oglasa zadnjih godina ima fakat najveceg sljama koji u biti sam gledaju kak najlakse izvuc lovu covjeku… od ovih brijaca sta traze 100 eura za neke kvazi poslove kod kuce pa do ovih sta ih se sam nazove pa ti se automat javi pa tek na kraju mjeseca na racunu telefona vidis sta si u stvari dobio.

Po novim zakonskim izmjenama oglasnici su dužni tražiti OIB od svojih klijenata kako bi se ušlo u trag radu na crno.

Da li možeš imati problema s time? Pa, zamišljeno je za to da ti stvori probleme :), ali hoće li sada inspektori napadati po malim oglasnicima ili će sjediti i čekati prijave građana? Hoće li ići samo za ozbiljnim crnim biznisom?

U svakom slučaju, ako te netko prijavi, nadležni inspektorat će morati postupiti po prijavi, ne mogu praviti razliku između “velikih” i “malih” riba ako postupaju temeljem prijave građana.

Koje su sankcije, najbolje pitaj odvjetnika.

Druga je stvar koliko je sam nadležni inspektorat leglo korupcije, a koliko rade svoj posao. Ja sam osobno imao iskustva s nekim inspekcijama da rade svoj posao, pretpostavljam da stanu samo kod partijskih prijatelja gdje slučajevi nađu pogodne ladice u višim sferama. Slično sam i čuo. Samo što se puno, puno više ljudi bavi zanemarivanjem zakona nego što ima inspektora i što oni trče okolo.

Što se davanja krivog OIB-a tiče. Oglasnik nije niti dužan, niti ovlašten, niti može provjeravati točnost osobnog podatka. Ukoliko te netko (recimo) prijavi, inspekcija porezne uprave (ili tko je već nadležan) će zatražiti podatke od oglasnika i putem njih te identificirati. Utvrdi li da su podaci lažni, neplaćanje poreza će ti biti zapravo manja briga.

Ako si stvarno jednom mjesečno dobio posao, ovo je prilika da otvoriš obrt. I počneš poreznoj upravi prijavljivati svoje konkurente koji rade na crno i ruše ti cijene (koje su sada korigirane za rad na bijelo).

Ne vidim razloga zašto ne poraziti konkurenciju koja svoju glavu nudi na pladnju na tako blesav način kao što je utaja poreza?

Da istina, nebi stavljao krivi OIB to mi nekak nije nešto. Stavit ću svoj OIB pa kad mi dođu doma reći ću im da se ispričavam i kako nisam znao da je to ne legalno i da takve stvari više neću radit, nego se idem drogirati.

[quote=“Zgubijumf”]Da istina, nebi stavljao krivi OIB to mi nekak nije nešto. Stavit ću svoj OIB pa kad mi dođu doma reći ću im da se ispričavam i kako nisam znao da je to ne legalno i da takve stvari više neću radit, nego se idem drogirati.[/quote]Zaboravio si tagove za čitače za slabovidne. :slight_smile: