Novi problemi fiskalizacije web shopova

Našao sam odličan program za fiskalizaciju web shopova. Program se zove e-Računi (www.e-racuni.com - on-line poslovni programi). Imaju web aplikaciju koju možeš učitati s bilo kojeg računala i izdavati račune kao da je to jedan te isti naplatni uređaj. Znači ako otiđem na službeni put u Zagreb ja mogu iz zagreba izdati račun sa svog ultraprijenosnika i ne moram nositi komp koji mi služi kao kasa. Tada je vjerojatno certifikat od fine na njihovom serveru, a ne na mom računalu.

Imaju i web servis koji služi da ga moj web shop poziva i izdaje račune, a onda te račune skupa s izvješćima vidim u navedenoj web aplikaciji. Također mogu i stornirati putem te web aplikacije pa se to opet računa kao isti uređaj. Ako poželim izdati neki račun ručno, također mogu preko tog programa.

Što je najjače od svega, program je besplatan osnovna verzija), a verzije sa dodaatnim mogučnostima su jeftine. Mislim da mogu skakati u zrak od sreće što sam na ovo naletio. Naravno, ne bi htio odmah napraviti invoice machine, nego prvo da probam izdavati ručno nakon što kupac plati s karticom, a potom bi onda automatizirao jedan dio svojih web shopova.

Da li netko ima iskustva s e-računima, kako stvar radi u praksi i da li ima još ovakvih programa na našem tržištu?

Nekako sam propustio, zašto se račun ne bi odmah automatizirao ?

Zato jer ja i ekipa imamo vise siteova radjenih u razlicitim tehnologijama s tim da neki od njih nemaju takav promet da su vrijedni zawebancije.
Treba vidjeti i kako ce fiskalizacija sljakati u praksi i da li ce ukinuti za web trgovine kao sto su napravili u srbiji (i sto je logicno da naprave)

Ne nadajte se skorom ukidanju, jer je zamjenica ravnateljice rekla da ako su išta naučili od susjeda, onda je da ne smije biti iznimaka – onog trenutka kada se otvori iznimka, svi se pokušaju naći u njoj.

Izvan fiskalizacije su za sada samo oni nad čijim prometom PU ima mogućnost uvida na druge načine.

Kad je u pitanju web shop onda itekako ima mogucnosti uvida na druge nacine

Web shopovi koji rade preko poste pouzecem su svrstani u iznimke kojima ne treba fiskalni kod tj. JIR.

Svatko tko radi pouzećem, a ne samo web-shopovi, je izuzet za te račune, naprosto zato što novac putuje sa žiro računa kurira na žiro račun obveznika, a transakcije preko žiro-računa su izuzete upravo zato što već postoji izravni uvid. Drugim riječima, kao što što sam rekao: izvan fiskalizacije su za sada samo oni nad čijim prometom PU ima mogućnost uvida na druge načine.

E ali ako naplacujes preko wspay onda se promet vidi kad se logiras, a vidi se i na ziro racunu od pbz-a gdje ti sjedaju pare.

Načelno se čini da nema potrebe fiskalizacije niti za plaćanja debitnim ili kreditnim karticama pošto se u svim tim slučajevima novac zapravo uplaćuje izravno na žiro račun. Pogotovo se čini da je plaćanje debitnom karticom vrlo slično uplati općom uplatnicom. Međutim, zamjenica ravnateljice je rekla da se računi plaćeni karticama trebaju fiskalizirati jer “imaju neke poteškoće” u uvidu kod takvih plaćanja. Dodala je da ne želi javno elaborirati previše o tome. Odatle, pretpostavljam, te peripetije oko definiranja gotovine - tehničke su prirode.

Ah, da. Čuo sam za te “tehničke peripetije” i znam na što je mislila. Te tehničke peripetije se mogu upotrijebiti da se zajebe državu, ali to je samo teoretski moguće. U praksi je jako teško izvedivo i lako razotkrivo pa sumnjam da bi ikome palo na pamet. Zbog toga nas prcaju svih sa fiskalizacijom bez da je to stvarno potrebno.