Novi problemi fiskalizacije web shopova

Imam stanovite informacije za koje nisam siguran da li su točne (doznao ih od određene softverske firme).

  1. Kažu da ovjera računa JIR-om mora ići prije naplate kreditnom karticom. Ispada da se web shop mora prvo spojiti na poreznu, uzeti JIR i onda tek smije obaviti naplatu karticom. Znači li to da ja ne mogu napraviti da kupac plati pare pa da ja sutradan kad se probudim izdam račun i pošaljem ga kupcu na mail?

  2. Kažu da se storniranje računa u slučaju povrata novca mora obaviti sa istog naplatnog uređaja s kojeg je izdan račun. Znači ne mogu stornirati sa svojim programom za fakturiranje, nego mi taj “Invoice Machine” od web shopa mora imati i opciju storniranja? WTF?

  1. I ne izdas racun… A sta mislis zasto je uopce fiskalizacija napravljena, bas zbog takvog razmisljanja… Naravno da ne smijes tako napraviti.

Ad. 1 nemam pojma koji ti je tu problem. Pa serveri u poreunoj rade od 0-24
Ad. 2 So what? On su uzeli, mislmi s pravom, da oni koji rade imaju para i prilagoditi se tome. Nemaš para ne radiš, radiš napraviš. To je sva politika.

[quote=“CreatifCode”]Ad. 1 nemam pojma koji ti je tu problem. Pa serveri u poreunoj rade od 0-24
Ad. 2 So what? On su uzeli, mislmi s pravom, da oni koji rade imaju para i prilagoditi se tome. Nemaš para ne radiš, radiš napraviš. To je sva politika.[/quote]

Iskreno ne kužim odgovor.
Dakle, da li je potrebno spojiti se na poreznu i uzeti JIR prije nego se izvrši naplata karticom ili se može obaviti naplata pa nakon toga izdati fiskalni račun?

[quote=“Dr_Ante”]Iskreno ne kužim odgovor.
Dakle, da li je potrebno spojiti se na poreznu i uzeti JIR prije nego se izvrši naplata karticom ili se može obaviti naplata pa nakon toga izdati fiskalni račun?[/quote]

Pa kako možeš nešto naplatiti ako prije toga nisi izdao račun?

Jel se ti to sprdaš?

Koristiti če se nekakva knjiga cca 70kn (neznam kako se zove) u koju se upisuju transakcije ukoliko si izdao čovjeku račun, a iz nekoga razloga nisi proslijedio poreznoj upravi. Tada ćeš tu transakciju upisati u tu knjigu i imaš 24h fore da proslijediš transakciju poreznoj upravi. Tako kaže knjigovođa. Onda po takvom možeš to koristiti i u tu svrhu ?

Meni se ispravnijim čini

  1. Izdaš račun
  2. Naplatiš robu/uslugu prema računu

umjesto

  1. Naplatiš robu/uslugu
  2. Račun izdaš kad te bude volja i ako te bude volja

To važi samo ako ti crkne net, znači u slučaju nužde. Ne može biti stalno.

[quote=“gambo”]Meni se ispravnijim čini

  1. Izdaš račun
  2. Naplatiš robu/uslugu prema računu

umjesto

  1. Naplatiš robu/uslugu
  2. Račun izdaš kad te bude volja i ako te bude volja[/quote]

Sasvim je nebitno što se kome čini. Možeš i poreznom nadzoru reći da si nešto učinio zato jer ti se tako učinilo. Bitno je što kaže zakon.

Dakle, naravno da možeš naplatiti bez da izdaš prethodno račun. Primjerice izdaš ponudu, kupac plati pare, a zatim izdaš račun. Postoje još neke situacije pa me zanima što točno važi za web shop i jesu li uopće precizno definirali jer taj dio ne uspjevam naći na webu od porezne.

Naime, na Netokraciji piše da se može izdati račun odmah (aautomatski), a možeš ga izdati sutradan kad se probudiš putem posebnog programa za fakturiranje. Naravno da ne smiješ ne izdati račun nikad jer onda se zna što slijedi. Pitanje je samo roka do kad moraš izdati i što ako si na putu ili si negdje zapeo na 2 dana.

Evo ovo piše na netokraciji pa ako netko zna detalje o tome:
Fiskalizacijom protiv razvoja internetske trgovine u Hrvata | Netokracija
Inchoo Fiskalizacija: Besplatna, osječka Magento ekstenzija olakšava život internetskim trgovcima! | Netokracija

na temelju ponude ili predračuna :slight_smile:

[quote=“gambo”]Meni se ispravnijim čini

  1. Izdaš račun
  2. Naplatiš robu/uslugu prema računu

umjesto

  1. Naplatiš robu/uslugu
  2. Račun izdaš kad te bude volja i ako te bude volja[/quote]

Slažem se sa gambom s obzirom da sam se našao u sličnoj situaciji sa web shopom. Znači ti moraš prvo fakturirat račun te ga prosljedit klijentu koji ti ga plaća. Bez računa osoba nije dužna platit!

Ukoliko osoba ne plati storniraš račun i to je to… a knjiga se nemože koristit kao trajno rješenje već samo kao rješenje ako nema neta, a s obzirom da si web shop kako ćeš opravdat da nemaš neta svaki put kad tribaš udrit račun? :slight_smile:

Kazes bez racuna osoba nije duzna platit. A ni ti nisi duzan bez placanja isporucit svoj digitalni proizvod :slight_smile:

Znaci kod web shopa je zabranjeno placanje po izdanom predracunu?

Zar kartičaru treba poslati i ZKI?

Ako ne treba onda bi stvar trebala biti jednostavna:
a) kupac napuni košaricu
b1) kupac plati karticom
b2) istovremeno webshopu stigne potvrda o plaćanju (ako nema potvrde o uspješnoj naplati onda nema daljnjih koraka)
— od ovdje je isto kao za klasičnu kasu —
c) šalju se podaci u poreznu na temelju košarice/kartice
d) iz porezne stigne JIR i printa se račun sa svim potrebnim podacima
e) roba se isporučuje zajedno sa fiskaliziranim računom

Gdje griješim?

Upravo tako.
I baš zato bi logičan redoslijed bio: račun - plaćanje - isporuka
I da, meni se samo čini da je to tako jer ne znam što Zakon kaže o tome da se trgovac naspava između naplate robe i ispostave računa.

[quote=“trnac”]Zar kartičaru treba poslati i ZKI?

Ako ne treba onda bi stvar trebala biti jednostavna:
a) kupac napuni košaricu
b1) kupac plati karticom
b2) istovremeno webshopu stigne potvrda o plaćanju (ako nema potvrde o uspješnoj naplati onda nema daljnjih koraka)
— od ovdje je isto kao za klasičnu kasu —
c) šalju se podaci u poreznu na temelju košarice/kartice
d) iz porezne stigne JIR i printa se račun sa svim potrebnim podacima
e) roba se isporučuje zajedno sa fiskaliziranim računom

Gdje griješim?[/quote]

Po ovome bi izdavanje računa i isporuka robe (digitalni proizvod) trebalo biti automatizirano.
Nisi uzeo u obzir da se trgovac mora naspavati prije nego ručno natipka račun.

[quote=“trnac”]Zar kartičaru treba poslati i ZKI?

Ako ne treba onda bi stvar trebala biti jednostavna:
a) kupac napuni košaricu
b1) kupac plati karticom
b2) istovremeno webshopu stigne potvrda o plaćanju (ako nema potvrde o uspješnoj naplati onda nema daljnjih koraka)
— od ovdje je isto kao za klasičnu kasu —
c) šalju se podaci u poreznu na temelju košarice/kartice
d) iz porezne stigne JIR i printa se račun sa svim potrebnim podacima
e) roba se isporučuje zajedno sa fiskaliziranim računom

Gdje griješim?[/quote]

Mislim da je ovo ispravno jer ni u dućanu ti ne izdaju račun odmah. Koliko ja vidim, oni prvo čekaju da se ja mašam za novčanik, a onda tek isprintaju račun. Kad se radi o karticama onda pogotovo. Meni piše na displeju od PC kase kolika je cijena i usput mi ženska kaže koliko moram platiti, a onda prvo stavi moju karticu u POS uređaj i čeka da prođe transakcija. Tek tada mi isprinta račun. To vjerojatno rade zato da se ne desi da kartica bude odbijena pa da se oni moraju gnjaviti sa storniranjem.

[quote=“gambo”]Po ovome bi izdavanje računa i isporuka robe (digitalni proizvod) trebalo biti automatizirano.
Nisi uzeo u obzir da se trgovac mora naspavati prije nego ručno natipka račun.[/quote]

Nije svrha da se ti naspavaš prije izdavanja računa, nego je stvar u tome da ti ne možeš biti budan 24/7/365. Isto je i kad ti izdaš ponudu poslovnom partneru, onda ti on u 3 sata ujutro uplati pare preko netbankinga, a ti mu izdaš račun kad se probudiš. Da li bi poslovni partner trebao tebe zvati na mobitel da te probudi u 3 sata ujutro da mu izdaš račun pa da ti onda tek smije uplatiti? Rekao mi je knjigovođa da kad tebi netko uplati pare onda ti imaš 2 opcije: A) Izdati račun, B) Vratiti pare nazad u svojstvu pogrešne uplate. Ako ne napraviš nijedno od toga onda podliježeš kaznenoj odgovornosti. Iznimka je u slučaju da se ne zna uplatitej, onda to moraš prijaviti pa taj iznos mora biti rezerviran ukoliko se netko javi u roku xx mjeseci…

Zbog ovoga ne vidim razlog da bi web shop morao izdati račun automatski odmah po uplati. Izdaš ga sutradan i pošalješ kupcu. Samo je pitanje:

  1. Koliki je rok za izdavanje računa, tj. što ako si na putu, u bolnici ili se nešto dogodilo.
  2. Drugo pitanje je da li web shopovi podliježu nekim posebnim pravilima pa da ih se po ovom pitanju tretira drugačije od ostalih firmi (i po kojem točno zakonu).

Ne. NA temelju ponude ili predračuna radiš narudžbu ili račun, ti meni izdaj predračun ili ponudu i ja tebi nisam ništa dužan platiti. Račun je račun, ponuda ponuda, a predračun je predračun. Predračun je u biti ponuda po kojoj je kupac nešto platio, a onda prilikom isporuke roba ili usluga se šalje i račun, u ovom slučaju fisklaizirani, predračun se ne može knjižiti, samo izdani račun.

[quote=“Zgubijumf”]Tako kaže knjigovođa.[/quote]Krivo kaže ili si ga krivo razumio.

Rečeno ti je gore da knjiga služi ako “nema neta” - to je možda isto netočno, ovisno što znači “nema neta”.

Knjiga služi onima koji porez plaćaju paušalno, a ostalima služi samo ukoliko ne mogu izdati račun iz blagajne, tj. ako im se sve blagajne u dućanu pokvare, padne sustav, kada imaju 2 dana da osposobe sustav. Također, knjiga služi i onima koji donesu potvrdu HAKOM-a da na adresi poslovnice ne mogu ostaviti internetsku vezu uopće.

U slučaju da nema interneta, izdaje se račun iz blagajne koji sadrži ZKI (generira ga lokalno računalo), a nema JIR. Čim se uspostavi internetska veza, ti računi koje je blagajna već pripremila se samo fiskaliziraju. Kupac može račun provjeriti i pomoću ZKI-a, pa će ubrzo vidjeti da račun ima i JIR (makar ne piše na papiru).

Evo, ja sam baš jučer u Tisku dobio takav račun i provjera je uredno prošla. Istovremeno je kolega bio u apoteci i apotekarka mu je rekla da se “sustav srušio”, pa da mora ispisati račun ručno – što je bilo netočno i pogrešan postupak s njene strane.

[quote=“Dr_Ante”]Znaci kod web shopa je zabranjeno placanje po izdanom predracunu?[/quote]Ne, plaćanje po predračunu nije zabranjeno.

Štos je u tome što je po Zakonu o PDV-u, članak 15. stavak 2. predračun također račun (tj. svaka isprava po kojoj se obračunavaju dobra i usluge je račun, bez obzira kako ga obveznik nazvao).

Predračun također treba fiskalizirati - svaku ispravu po kojoj netko plaća treba fiskalizirati. (Ekplicitna izjava zamjernice ravnateljice PU na predavanju na kojem sam bio.)

Zato ugostitelji koji izdaju nekakve “predračune”, “specifikacije” i slične gluposti pod lažnom izlikom da račun izdaju kada vide sredstvo plaćanja čine porezni prekršaj.

Znači, knjigovodstveno postoji samo račun (ma kako ga ti zvao), a ponuda i narudžbenica su nešto što definira Zakon o obveznim odnosima (one su obvezujuće za ponuditelja i naručitelja, ali nisu knjigovodstvene isprave i ne fiskalizira se ništa od toga).

Ako koristiš predračun, onda moraš fiskalizirati predračun, pa ga stornirati, pa fiskalizirati račun.

Ha, gledaj. Fiskalizira se čin izdavanja računa, a ne uzimanja novca. Fiskalizacija, eksplicitno je rečeno, ne mijenja ništa u postojećim zakonima. Znači, ako je tvoje izdavanje računa sutradan bilo u skladu sa zakonima, međunarodnim knjigovodstvenim standardima i našom praksom prije fiskalizacije, moralo bi biti i nakon.

U konačnici odgovor na ovo pitanje je između tebe, knjigovođe, pravnika i fiks-ideje poreznog inspektora, bojim se.

[quote=“Dr_Ante”]Kažu da se storniranje računa u slučaju povrata novca mora obaviti sa istog naplatnog uređaja s kojeg je izdan račun.[/quote]Nisam još proučavao tehničke specifikacije protokola za fiskaliziranje, ali to mi se čini nevjerojatnom i nevjerojatno glupom stvari. Naime, što ako se blagajna pokvari? Uopće ne sumnjam da je to obična budalaština kakve raja ima običaj plasirati jer naši ljudi imaju običaj komplicirati i stvarati drame gdje ih nema, samo kako bi bili “protiv”. Jednostavno pitaj bilo koga i na bilo kojem forumu gdje obitavaju programeri koji su već u fiskalizaciji.

[quote=“Dr_Ante”]1. Koliki je rok za izdavanje računa, tj. što ako si na putu, u bolnici ili se nešto dogodilo.
2. Drugo pitanje je da li web shopovi podliježu nekim posebnim pravilima pa da ih se po ovom pitanju tretira drugačije od ostalih firmi (i po kojem točno zakonu).[/quote]1. Koliki god bio, ne bi smjelo imati veze s fiskalizacijom, tj. nema promjene nakon fiskalizacije.

  1. Duboko sumnjam. Samo treba ispravno tumačiti postojeće zakone, a za to ipak treba porezni savjetnik… koji je inteligentan.