Novi sistem za administraciju naziva domena ispod .ba domena

18.1. 2021 godine je pušten u rad novi sistem za administraciju domena ispod .ba domena. U isto vrijeme je na snagu stupio i novi Pravilnik o opštim uslovima registracije i korištenja naziva .ba domena. Izdvajamo neke od značajnijih izmjena:

  • Registracija naziva .ba domena ne zahtjeva podnošenje dokumentacije izuzev za .gov.ba i .edu.ba org.ba net.ba poddomen.
  • Proces registracije domena kao i svih radnji u vezi već registrovanog .ba domena je automatizovan i samim time znatno ubrzan.
  • Registracija domena se sada vrši iz korisničkog okruženja što znači da je potrebno prvo registrovati korisnički račun na www.nic.ba, Korisnici već registrovanih naziva domena se ne moraju registrovati već je dovoljno da traže oporavak (reset) lozinke.
  • Omogućeno je da se sve promjene uključujući i promjenu korisnika i registrara, vrše online kroz korisničko okruženje.
  • Inostrana pravna i fizička lica mogu direktno, bez posrednika, registrovati naziv ispod .ba domena.
  • Rezervacija naziva domena kao takva više ne postoji. Naziv domena se sada odmah registruje.
  • Povećana je sigurnost i pouzdanost korisničkih podataka kao i samog portala www.nic.ba.

Portal nic.ba je u razvoju i sve Vaše sugestije, primjedbe i komentari su dobrodošli. Isti će biti razmotreni i implementirani u sljedećim verzijama portala. Nadamo se da ćemo zajedničkim snagama doći do željenog rezultata te vizuelno i funkcionalno zadovoljavajućeg sistema za administraciju .ba domena.

Izvor: Nic .ba

a bilo je i vrijeme … prije čekaš utic najmanje 7 dana da odobre domenu, papire poštom slali haha ako ništa profitirat će država zbog ubrzanog postupka registracije, sad kad bjelosvjetski lopovi nagrnu na ba domenu, kao što su nagrnuli na to i io haha

1 Like

Kakva je ovo matematika?

4 Likeova

Bosanska jarane hahahah

2 Likeova

Jel zna neko resellera sa api za ba domene?

Jedna godina je 30,00 KM.
Dvije godine bi bile 60,00 KM - usteda 10 KM.
Tri godine 90,00 KM - usteda 20 KM.
Cetiri godine 120,00 KM - usteda 20 KM.
Pet godina 150,00 KM - usteda 30 KM.

Ne mogu spustiti cijenu za 50%.

1 Like

Ali skontaj 4 godine su skuplje nego 3 :man_shrugging:

U tome je bit hahahah

Mislim da oni nisu ovo dobro napisali. Prva godina je 80 KM. Bas sam nedavno placao novu domenu.

kod kojeg registra? …

Kod nic.ba. Od ovih ostalih ne bih nikada ni uzeo

Kako da promjenim DNS na friško kupljenoj domeni kod nic.ba ?

Da li imaju opciju kao namecheap za email ([email protected]) pretpostavljam da ne? Ako je tako kako bih mogao napraviti to?

Ovo je stvarno previše komplikovano…

zoho servis nudi free email hosting …

btw. mislim da niti jedan nacionalni registrar ne nudi email hosting opciju

Oke, hvala na informaciji :slight_smile:

A sto se dnsa tice poslao sam mail podrsci, pa cemo vidjeti…

Btw. da li si nekada bio na gamers forumu?

da … de u pm nick tvoj :smiley: