Novosti na Bing Webmaster Tools

Danas sam odlučio provjeriti situaciju sa sajtovima na Bingu jer nisam predugo, i u dashboardu sam vidio par novosti:

  • Sada možete usporediti backlinkove vašeg sajta sa 2 kompetitora koja ručno unosite (doduše samo referring domains možete uspoređivati, a onda linkove za svaku domenu morate otvoriti svaki sajt zasebno i provjeriti gdje imaju linkove) - ipak solidna besplatna opcija da vidite odakle competitori izvlače linkove, pa možda može poslužiti za nekakav outreach
  • Microsoft Clarity - da provjerite što korisnici rade na vašem sajtu: heat maps, itd… Treba unijeti kod u sajt da to sve prati
  • Monetizacija sa Microsoftovim oglasima - nažalost tek je waiting lista, i balkana ni na vidiku. Za početak će biti samo u USA, no drago mi je ovo vidjeti. Koliko sam shvatio, moći će raditi zajedno sa Adsense, te samo ako reklama od microsofta donosi više novaca, onda će ju prikazati. Ali nisam još istraživao u detalje.
  • Vidio sam da Bing ima i nekakav keyword researc, koji i nije nešto, ali drago mi je da idu u tom smjeru

Mogu vam reći da mi se sve ovo baš sviđa. Mislim da će Microsoft probati napraviti webmaster tools jako detaljno, tako da vam baš bude SEO asistent. Mislim da bi se Google malo trebao ugledati na njih i olakšati neke stvari korisnicima.

Daleko je još ovo od ičeg dobrog, ali mislim da idu u dobrom smjeru.

9 Likeova

rekao bih da jakoooo dugo nisi bio tamo :slight_smile: poredjenje backlinks je jedan od retkih besplatnih alata te vrste. ne moze se porediti sa placenim, ali je korisno da nadjes bar neke od linkova konkurencije

Hahahah pa tako nekako :rofl::rofl::rofl: