Nude bazu preko maila?

Dakle jedan klijent je dobio od jedne “firme” za marketing mail da nude marketing usluge, direktni marketing, ili mail.
I sada u tom mailu stoji , da imaju baze xy tisuća obrta, i firmi u hrvatksoj i kojekakve baze.

Stvar je da firma šalje mailove sa .net domene. A pretragom neta nema nigdje nikakve firme, kao tipa neki respektabilni web itd…

E sada, da li je to zakonito? Jer od kuda njima ta baza? Ziher se ovi nisu svi prijavili kod njih.

Mišljenja?

Nije zakonito jer ta baza je kupljena na crnom tržištu vjerovatno no ukoliko nije sigurno je neka prevara je upitanju, a ako su legalno skupili sve doticne kontakte ja cu im se javno ispričati.

Marketing? Kakav marketing?

Pa još ćeš ti pobrati tužbu od nekog jer to će biti spamanja kao ludo kao da sad gledam … gerila marketing tj. gore od toga.

Pa to i pričam, imam njihov mail, i uopće ne navode odakle im ta baza itd.

I vidim da je firma neki nonsens, i šalju očito svima generički mail i nude tu uslugu slanja mailova itd.
Čovječe koliko ludosti s tim spamovima, hackerima, malwerima, da mi dođe 2-3 puta dnevno zlo od toga.

Kad pogledam server pa vidim ove napade i te skripte koje pokušavaju uploadati, pa to je biznis bolesni.
Strava!
A sve se svodi na slanje mailova. Ne znam ali trenutno najveći problem po meni u svijetu je taj hebemi spam i ekipa koja pokušava sve samo da se ubaci na neki server da pošalje to smeće po svijetu.

Iskopao sam link sa maila:
http://www.dot.com.hr/
Neformalna udruga? Nema ih napopisu udruga nemaju info o firmi, udruzi na webu, ništa, a pod reference, imaju i isytle navede. OMG!
Pa ako su to ilegalne baze jer oni uopće znaju koga koriste za što.
Dajte mi recite da li je ovo legalno, na mail ne odgovaraju mi. A imam klijenta koji to koristi. Zaletio se čovjek, i sada trebam saznati da li je ta usluga uredu ili nije.

Opcenito slanje spama ljudima u inboxe je kaznjivo zakonom osim ako isti nisu dali privolu za to. A kako gotovo vecina nije dala nikome odobrenje da ih se spama, posiljatelji krse zakon…

Trebalo bi ih prijaviti pa da vidimo koliko im treba da im skinu domenu.

Zato informiraj klijenta što može poduzeti po tom pitanju i onda neka on odluči sto ce napraviti. Nitko neće znati da si ti prijavio pa da te sada netko ganja oko kuce etc.

Meni da se to desilo ja bi odma prijavio iste sekunde, bez razmisljanja.

Meni nije mom klijentu su ponudili, pa se informiram, da mu znam reći što i kako.
Ne da mi se iskreno zamarati time, samo sam htio potvrdu da je to neka ilegala ili što.

Mene iskreno neće preći znam o ćemu se radi, ali me zanima kako se tako nudi ta usluga, putem udruge, i tako otvoreno nude putem maila baze svega i svačega, još im ovim putem možćda i pomažemo da pripaze što rade.
Ne znam.
Dovoljno dobio sam info i potvrdu od par ljudio tu tako da budem ih izbjegavao. Ako klijent pita, nemam što reći jer podatci koji bi im trebali bii na netu izostaju, tako da s takvima ne bi poslovao i ulazio u suradnju olako.

Pod osobne podatke ne spada email adresa a bogami niti pod tajne, buduci da se email adrese uz pametno koristenje google-a mogu pronaci u par trikova. Isto tako nije ilegalno prikupljanje a ni prodaja email adresa. Isto tako nije ilegalno slanje newslettera, no samo ako postoji link za odjavu s newsletter liste, buduci da nije dopusteno maltretiranje korisnika :slight_smile:

Sve u svemu imamo u firmi razvijen in-house newsletter sustav na php i .net platofrmi sa svom zivom obradom emailova, analizom ,statistikama, slanjem, filterima itd itd. Sto mogu reci o tome … NE ISPLATI se uopce kupovati te email liste. . buduci da u njima ima jedno barem 20% neispravnih mailova (u formatu … fali tocka … monkey viska … monkey manjka … neki nedopusteni znak), ima barem 20% mailova koji su stari i vise se ne koriste, a sve ostalo … mozda ce 5% ljudi posjetiti vas web … i mozda 0.1% kupiti nesto.

Suociti cete se s kaljuzom (za one koji poznaju termin) :smiley: Postoje ljudi kojih strasno iritira SPAM … odnosno nezeljena posta, pa idu tako daleko da Vas prijave ISP-ovima i onda dobijete penale, upozorenje, pada Vam reputacija na IP-u … ili nedaj bog zavrsite na black listi.

Iako je mukotrpan trud do toga … no preporucio bi da baze mailova i osobnih podataka prikupljate na LEGIT nacin … odnosno da se ljudi sami prijavljuju i da naravno imaju opciju odjave. Time cete dobit segmentirano trzite. . i znati kome nesto slati, a kome ne. Kod takvih LEGIT baza, puno je veca vjerovatnost da ce netko nesto kupiti … a gotovo nikakva da cete zavrsiti na abuse-u … black listama i sl.

Legalno je kupovanje baza?
Unutra se nađe moj mail koji nisam nikome dao, i možda se može pronaći na webu negdje. Ali nikada nisam tražio da dobivam ništa. I onda ti uključiš moju mail adresu i prodaješ je.
Daj potvrdi mi to da je legalno?

Reci imam klijenta sa 30 milijuna mailova?
Hoćeš ga odbiti velika para je u igri?
Odbili su ga svi u europi koji nude uslugu da pošalju to unutar 2 mjeseca. Zašto?

Daj molim te…Već mi zlo do SPAM-era.

Otvoriš firmu stiže 100 mailova nza ponudu za web. Super proaktivna je ekipa.

Mislim da to nije legalno.
To šta email adrese mogu naći na netu ne znači automatski da ih se može koristiti na bilo koji način,
npr. u svrhu vlastitog oglašavanja.

Logično bi bilo da se email adresama može raditi samo ono za šta je vlasnik dao dopuštenje.

Mene su na jednom većem servisu za email marketing odbili, jer sam prilikom apliciranja odgovorio
da sam email listu skupio baš tako - surfajući netom.

Njihov odgovor je bio baš ovo što sam napisao u prvoj rečinici.
A to mi ima logike, jer u protivnom bi sve šta nađemo na netu mogli koristiti
kako nam volja.

Ja ne želim da netko zarađuje ni lipu na mom mailu. Odakle onda pravo da je netko proda?
Odemo na sud i ja dobijem :smile:

Ako nije tako dajte recite napokon što je istina.

kažem , lik ima 30 milijuna mailova kupljeno u Francuskoj, od neke kuće koja kaže da je postotak otvaranja na tim mailovima iz prošlih kampanja cca 20%.

I sad, traži tko da šalje, kaže odakle mu baza koja količina, svi glatko, odbili.

Zakon je jedno a praksa nešto drugo.
Vjerojatnost da će netko zbog toga (naručito u HR) otići na sud je nula.
Možda u SAD-u, gdje se potežu parnice i zbog krivog pogleda.

Meni svejedno, iskreno dok mi omoguće da se odjavim.
Ali tako i tako im cijelu domenu označim da mi ne zaprima više to.

Iskreno ne vidim razliku od slanja mailova i pošte. Kada dobijemo ponude u sandučić, to je legalno. Kao finiji način, no po čemu je kada se sroči lijepi mail namjenjen jednoj osobi, firmi što god drugačije?

Problem je onih 30 milijuna mailova, to je problem.
Uzmi sve mailove s neta, grebaj sve, i pošalji svima, sa nekog provaljenog servera u bog zna gdje.
I zakonom statistike čekaj odogovore.

E to mi ide na živce, ali to je sadašnjost a budućnost izgleda još gore što se tiče toga.
Kao google pola servera nema redirekcije na google mail. Prije si mogao, danas više ne, možda nešto prođe no večina ne.

Zasto bi to bilo ilegalno kupovati? Danas se kupuje i prodaje sve iz svasta. Kako ces ti dokazati da sam ja tebi slao mailove iz baze koje sam kupio negdje? Ja uvijek mogu dokazati i reci da je neka osoba putem weba prijavila tu i tu email adresu na newsletter i to je to. Na svaki legalan i pravilan newsletter ima opcija odjave i nakon odjave na tu email adresu vise ne stizu emailovi.

I meni je zlo od toga, no to je jednostavno tako. Svaki dan mi stizu nekakvi newsletteri, kada dođu ako nije podrucje mog interesa. . fino kliknem, odjavim se i to je to. Ako link ne postoji fino iz zamolim da maknu moj email s liste i to je to. Ako se ponovi newslettera a zamolio sam da me se makne, e onda im ■■■■■ kevu, saljem abuse mail njihovom ISP-u.

As simple as that.