[Nudim] Prilagodba web stranica EU direktivi

Nudim prilagodbu web stranica prema “Direktiva o privatnosti i elektroničkim komunikacijama”, poznatiju kao Zakon EU o web “kolačićima” (EU Cookie Law).

Dogovor putem privatne poruke ili putem email-a [email protected]

sta podrazumjeva “prilagodba web stranica prema EU Cookie Law” ?

Podrazumijeva dodavanje obavijesti kojom se upozorava korisnika da stranica koristi kolačiće.

Pa tko će ti na ovom forumu tako nešto platiti, kad večina forumaša ovdje to složi za par minuta.
Ili ima još nešto o tome što ja ne znam?

Ili jednostavno ne koristis kolacice :slight_smile:

mislis, npr. ovo?

mislis naplacivati ljudima ovdje da stavis jednu liniju koda? posto, cisto me zanima?

sto je poprilicno tesko, ako koristis bilo kakav third party app/servis i imas bilo kakav user system

Sto je poprilicno neprofesionalno za razliku od onoga kada napravis sam i ne koristis cookie.

:slight_smile: dakle, ti stavis npr. facebook komentare na stranicu, i to je neprofesionalno :slight_smile:

Po meni da. Uvijek sam ih mrzio na sajtovima. Poanta je: koristi sesije. Radije bi spremao u txt fajl nego se sramotio sa onim ruznim popupom koji me iznervira gdje god ga vidim.

hehe :smile:

pa ako ti site koristi bilo kakav API, sanse su da ces koristit cookies, to nije sramocenje, vec su to featuri koje takvi siteovi trebaju imati, a osim toga, ovisno kako koristis session, ali, opet, velike su sanse da on generira isti.

ako spremas txt na klijentovoj strani, opet radis cookie, ako ga radis na svom serveru, nemozes ga vezati na isti nacin uz odredjenog korisnika, tako da nemozes imati istu funkcionalnost.

ne vidim u cemu je problem, imas stvari koje ne mozes izvesti bez cookiesa i to nije neprofesionalno iz nikakog razloga, vec je to normalno dodavanje feature-a

Nikad ih nisam voljeo, ne znam zasto. Ali opet me taj zakon iritira. Zabraniti cookie developeru je kao da baustelcu uzmes lopatu.
Sto se tice API-a, zar nije vlasnik toga sajta/servera odgovoran jer je to sve sa njegove strane, a ne ti koji to koristis kod sebe? Npr fb iframe komentari.

Znači ja moram staviti na web stranicu tu obavjest da koristim kolačiće? Šta ako ne stavim?

Vjerujem (naprotiv, siguran sam) da ovaj forum posjećuju i ljudi koji nisu programeri i ne znaju napraviti navedeno.

Koliko se sjećam bilo je ponuda i za izradu stranica u wordpress-u što je jednostavnije (ako ništa drugo bolje pokriveno raznim tutorijalima kako šta napraviti) nego ovo.

@webdeveloping03

Implementacija se temelji na mom kodu koji nije preuzet sa drugih stranica.

Pošto znam da si i sam developer ne vidim razlog zašto umanjuješ moj rad, mogu ponuditi bilo što samo je pitanje ima li to kupca. Za ovo smatram da ima iz razloga što postoji mnogo ljudi koji ovo ne znaju sami napraviti baš kao ni instalirati wordpress ili joomla ili nešto treće.

Argumentirano, nema što.

[quote=“stol3x, post:12, topic:10551, full:true”]
Zabraniti cookie developeru je kao da baustelcu uzmes lopatu.[/quote]

Nisu zabranjeni, već trebaš suglasnost korisnika.

1 Like

ne bi bas rekao da je napraviti site u wp-u manje ili jednako kompleksno kao ovo, ali slazem se, onome tko zna, jednostavno je i jedno i drugo, onome tko nezna nije.

ne umanjujem tvoj rad, samo me stvarno iznenadila takva ponuda, jer nikada nisam vidio da itko nudi ista slicno. Dovoljno je istaknuti obavijest na bilo kakav nacin, znaci i da netko stavi plain tekst u footer, to je dovoljno. Ne vidim da tu bas postoji neka ‘bransa’ od koje bi netko mogao praviti neki business, i da postoji nesto kao ‘prilagodjavanje’ bilo cega, ali ok… kome treba, sad zna kome se obratiti :wink:

pa ako ti imas npr. facebook komentare/login/signup, nije facebook vlasnik tvoje stranice, ti si taj koji treba “prilagoditi web stranicu EU direktivi”, da oni to trebaju napraviti, vjerojatno je onda da bi to i rijesili, nego da na miliunima siteova krse zakon, zar ne?

Ja ugradim iframe, i u tom slucaju facebook setupa cookie a ne ja.
Ali opet mi nije jasno, cemu ta zabrana? Ocu nekog ukrast pomocu toga? Koliko visitora uopce zna sta je cookie?
Jucer sam vidio status od neke cure: “Na racunalu pronadjeno 2808 cookies. Sta da radim, kako da ih obrisem, trebam novi windows na laptopu ili sta?”. I onda ce netko kao ona prihvatit to. Najbolje je da ni ne zna za to.

To uopće nije predmet razglabanja više kada je zakon jasan.
Ako postoji kolačić u headeru stranice koja se učitava, on će sadržavati ime, vrijednost, domenu, putanju (path), datum kada ističe itd.
Ako polje “domena” je ekvivalent tvojoj domeni/stranici, ti koristiš kolačiće i dužan si o tome obavijestiti korisnika i tražiti njegovu dozvolu.

A kako ćeš ti odrediti tko to zna, a tko ne zna? Mislim da bismo svi trebali imati jednaka prava, a ne samo onoliko koliko si upućen.

A kako ide točno zakon? Obavijest se mora nalaziti u footeru, ili može naprimjer u sekciji “uvjeti korištenja” ?

@stol3x , meni je isto zakon totalan apsurd, ali ove tvoje tvrdnje o cookie-ima nemaju baš previše smisla!