Numeriranje računa po novome

Ako izdajem račune kod prodaje, tada svaki naplatni uređaj ima isti brojač.
E sad mene zanima što ako ja storniram neke račune preko istog naplatnog uređaja, tj. preko iste aplikacije, da li storno računi idu na isti brojač ili imaju svoj posebni?

Znači ako sam izdao račun za prodani proizvod i taj račun ima broj 100. Nakon toga idem stornirati račun za neki drugi proizvod koji sam prodao prije par dana. Da li će taj storno račun imati broj 101 ili će imati broj 1 (radi se o prvom računu koji sam stornirao te godine).

Zanima me kako ide pravilo numeracije u slučajuda se radi o fiskalnim računima, a kako ide ako se radi o računima koji nisu fiskalni (računi bez JIR-a, za uplate na žiro).

Hvala

Sve je isti brojač. Storno račun je račun kao i svaki drugi, samo s negativnim iznosima. Primjerice, ja mogu kod tebe kupiti kapu za 10 kuna. Sutra ti vratim kapu jer ima nedostatak, ali kupim žvaku za 3 kn. Ti meni možeš izdati račun s dvije stavke, jedna s iznosom od -10 kn i jedna od 3 kn, s ukupnim iznosom od -7 kn, tj. isplaćuješ mi 7 kuna. I takav račun numjeriraš jednostavno kao slijedeći račun u nizu na toj blagajni i fiskaliziraš ga. Znači, ne postoji zapravo “storno račun”. Postoji samo normalan račun, a na kojem se bilježi povrat roba i usluga.

Svi računi se numeriraju na isti način. Svi računi se mogu fiskalizirati, samo što se oni koji su direktne uplate na transakcijski ne moraju. Mogu i oni, ali ne moraju. Imaš rn. broj. 234 koji je gotovina, pa 235 koji je transakcijski, pa 236 koji je ček, recimo. Fiskaliziraš 234 i 236, a 235 možeš, ali i ne moraš. Ali nitko ti isto tako ne brani da si ti izmisliš neku “blagajnu” na kojoj ćeš izdavati samo transakcijske račune, pa će ti oni imati vlastiti slijed. Ili urediš stvari kako god ti hoćeš.

Hvala na informacijama!

[quote=“Dr_Ante”]Ako izdajem račune kod prodaje, tada svaki naplatni uređaj ima isti brojač.
E sad mene zanima što ako ja storniram neke račune preko istog naplatnog uređaja, tj. preko iste aplikacije, da li storno računi idu na isti brojač ili imaju svoj posebni?

Znači ako sam izdao račun za prodani proizvod i taj račun ima broj 100. Nakon toga idem stornirati račun za neki drugi proizvod koji sam prodao prije par dana. Da li će taj storno račun imati broj 101 ili će imati broj 1 (radi se o prvom računu koji sam stornirao te godine).

Zanima me kako ide pravilo numeracije u slučajuda se radi o fiskalnim računima, a kako ide ako se radi o računima koji nisu fiskalni (računi bez JIR-a, za uplate na žiro).

Hvala[/quote]

Ovdje ćeš naći sve što ti padne na pamet u vezi fiskalizacije:

Fiskalizacija za developere - Discussions