Odlazak programera u UK/US

Razmišljam si već jedno vrijeme kako je lagano naći posao kao programer bilo to u US ili UK te kako vrijeme odmiče sve bi više to htio. No čini mi se da je teže otići vanka sam, prilagoditi se okolini, dijeliti stan/režije, adaptacija u globalu.

Je li tko od programera razmišljao na isti način, da bi išao van raditi a da bi bilo lakše ići partnerski s nekim zbog troškova i adaptacije?

Najgori dio je oko prilagodbe, promjena okoline i novo društvo - u gotovo svakom iole poznatijem dijelu svijeta možeš pronaći govornike s naših prostora tako da oko toga n bi trebalo biti previše problema. Ali opet sve zavisi od osobe do osobe.

ja opet mislim da bi najbolje bilo primati stranu programersku platu a zivjeti i trositi ovdje … kako god okrenes u debljem si plusu

To ti je ona dijasporska - zaradjivati vani, trositi ovdje (Balkan)

Bez uvrede za one koji su vani i osjecaju se dijasporcima :slight_smile:

@timmy jesi ikada bio vani vise dana/sedmica… ako nista turisticki, tek da vidis taj osjecaj kako to izgleda?

Jedino ako ti je novac jedino mjerilo u životu.

2 Likeova

Kao neko ko je proputovao dosta zemalja i zadrzao se duze u nekim, savjetujem ti da bjezis od Bosanaca, Hrvata, Srba, Albanaca i Crnogoraca, da ne sklapas nikakve poslove sa njima niti da ocekujes neku pomoc.

Druzi se sa ljudima koji poticu iz zemlje u koju odes, tj nativnim.

Nas narod ce ti oprostiti sve osim uspjeha.

5 Likeova

najteže je otići van ako si jako vezan s svojim mjesto, prijateljima i obitelji.
ljudi se u tom slučaju jako teško odluče na taj potez.

Najljepsa prednost van tvoje drzave je ta sto te niko ne poznaje. Imas priliku da budes sta zelis.

Van Balkana je drustvo mnogo prihvatljivije i niko ti ne zabada nos u privatnost bez tvoje dozvole.

U svijetu si samo ime i prezime ukoliko ne odlucis biti nesto vise od toga, tj da si poznat po necemu.

Moja preporuka je da odes van ako mozes, sto dalje od ovog seljakluka. Bit ces mi zahvalan.

1 Like

tu si upravu, ljudi i okolina na balkanu veoma uticu na psihu covjeka … ali sve je u glavi … mislim da se covjek moze potruditi da i ovdje zivi bez pritiska ali je teze

1 Like

Kao netko tko je vani potvrdjujem sve ovo sto je rekao @id78, sto manje s “nasima” to bolje. Vani ne ides da bi bio s balkancima vec upoznao svijet oko sebe, zafali covjeku al toliko su porozni da je to nevjerojatno.