Odradih posao, ne želi platiti i ne dozvoljava da maknem urađeno?

Ne, ako nekoga zanima, pošalji mu PM.

1 Like

Ugovor, bilo kakav i onda nema “nismo o tome razgovarali”. Redizajn, kakav god bio se plaća. Trebao si preko stranice naljepiti “Website under construction” i mogu te poljubiti u dupe… Kad plate, onda neka traže drugog webmastera.
Stavi link ovdje da svi vide, nisu oni nikakva tajna organizacija…

Odradio sam jednu web stranicu za jedan kafić i klijent vec 4 dana ne želi da plati što je napravljeno. Što napraviti u ovom slucaju jer nemam nikakav ugovor niti bilo sto osim prepiski preko maila.

Što je najgore i meni ide na zivce klijent je zadovoljan sa radom ufff…

Radi se o iznosu od 3700kn i nebi volio to pustiti samo tako, a sve podatke je doticni izmjenio tako da ne mogu ni stranicu skinuti.

Od sada uzimam 50% svim buducim klijentima unaprije pa tko ce prihvatit neka prihvati.

Napravis cijeli web, uploadas na neki host i pokazes mu. plati 50% i 50% kad uploadas, za svaki slucaj si stavi kod kojim mozes pobrisat website preko url-a :smiley:

1 Like

Imam sada jednog klijenta kojem tako radim prvo 50% iznosa na racun u banci a do tad cu ja raditi i lako ja kasnije stavim web online. Naravno cilj mi je da ne gubim svoje vrijeme bezveze isto tako.

Mene zanima da li se isplati nekog pravnika ukljuciti u ovo jer imam samo prepisku preko maila

Rekoh, nema frke, riješeno. Vratih na staro, oni se krenuli prijetit tužbom, ja (nebudi lijen), pregledao malo Zakon o obveznim odnosima, pregledao ugovor kojeg smo potpisali prije 2 godine, pregledao kompletno poslovanje i zaključih kako imam potpuno pravo na “samopomoć” (odnosno, uklanjanje mog djela).

Općenito, ako su veći iznosi u pitanju (tu smatram iznose od 3000kn+), tražim 25% kada se utvrdi izgled stranice, 25% kada funkcije stranice budu aktivne i ispravne, te preostalih 50% u roku od 2 dana nakon isporuke stranice. Ovo se radilo o relativno maloj svoti novca pa nisam smatrao kako je to potrebno.

Tajni ulazi su uvijek dobrodosli :slight_smile:

2 Likeova

Ljudi moji. mnogi navode kako nemaju ugovor već “samo” mail korespondenciju. Mail korespondencija može služiti na sudu. ima pravnu težinu skoro kao i ugovor.

1 Like

Tako je. Ugovor nije ništa drugo nego fizički dokaz nečega dogovorenog. I rukovanje je ugovor, teži za dokazati ako se prekrsi …

Rukovanje je također ugovor, ali su potrebni svjedoci. za mail korespondeciju nisu potrebni svjedoci, to je dokument u punom smislu. ako se želi izbjeć sudsko parničenje, može se barem ozbiljno zaprijetit time.

1 Like

Nista nije dovoljno dobro i sigurno kao tajni ulaz :wink:

Tajni ulaz, jeste normalni? Nemoj dat admin prava klijentu dok ne plati, a ne ostavljat “tajni” ulaz oko cijeg se securitya neces brinit. Za to te recimo mogu pravno gonit, da ne kazen da je izrazito neprofesionalno.

Tako je. Zato i tražim da se sva komunikacija vodi pismenim putem (nakon početnog razgovora). Kasnije nema “nisam tako mislio”. Pisana riječ je najbolje oružje protiv tebe samog. :slight_smile:

Imate pravo svi. Moj kolega je to riješio (iako process traje duže) ,ponuda sa specifikacijom šta će se raditi. Prihvaćanje ponude s 50% avansom, a ostatak nakon potrvde obavljenog posla.
Naime ja sam trgovac, a ne programer i često puta ljudi koji nisu upoće upućeni misle da je riječ o 2 klika, a ne o nekoliko sati ili dana posla (ne računajući stručnost onog koji ti taj posao odrađuje), Dakle samo u satima već vrijedite, a da ne nabrajam ostalo.

Tako i ja trazim i ako odustanu nema veze radim dalje za drugog klijenta. radio sam bez avansa pa sam da oprostite popusio dosta para tako.

Sad ide tko hoce uvjeti su takvi tko nece nije primoran i idemo dalje.

Starija je tema, ali ako netko kasnije traži neka ima i ove informacije:

Ako posao radiš kao firma i izdaješ račun - onda se putem javnog bilježnika provodi ovrha nad imovinom klijenta. Da bi to pravno vrijedilo, na računu obavezno mora pisati ova rečenica “u slučaju neispunjenja dospjele novčane obveze, vjerovnik može zatražiti određivanje ovrhe na temelju vjerodostojne isprave”. Na računu mora pisati valuta plaćanja. Ako ta valuta istekne a da nije plaćeno, od 01.01.2016. zakonski si obavezan prijaviti klijenta poreznoj upravi (znači nije stvar u biranju hoćeš li ga prijaviti ili nećeš, nego dobivaš kaznu od porezne ako ga ne prijaviš). A već 15-ak dana nakon isteka valute plaćanja, može se pokrenuti postupak ovrhe. Klijent će od javnog bilježnika dobiti prijedlog ovrhe s podacima za plaćanje iznosa računa + troškove pokretanja postupka (javni bilježnik). On to može platiti ili se žaliti u roku 8 dana. Ako se žali onda to ide dalje na sud. Ako do toga dođe moraš imati dokaz da si posao odradio. Klijent se može žaliti na to da taj posao nije naručio ili da nije fakturiran po dogovorenoj cijeni. Mailovi u kojima on traži od tebe da mu nešto radiš/programiraš/prepravljaš, se mogu smatrati narudžbom. Ako u mailovima nije bilo dogovora ni spomena oko cijene, onda bi za tvoju korist pomoglo to da na svojoj stranici imaš nekakav cjenik usluge ili barem navedenu cijenu radnog sata (a to se sve mora poklapati s onim što si stavio na fakturu)

Ako je klijent fizička osoba, onda se primjenjuje zakon o zaštiti potrošača i zakon o obveznim odnosima. Zakon o zaštiti potrošača ti govori o tome koje informacije moraš dat potrošaču prije sklapanja ugovora (ugovor je u tom smislu = račun), a jedna od tih informacija su uvjeti poslovanja. Zato je najbolje da imaš na nekoj svojoj stranici uvjete poslovanja navedene, kao i ostale stvari koje se traže u ZOZP-u, pa onda kod dogovaranja preko maila pošalješ klijentu link na to i tražiš ga da ti napiše odgovor da je to primio, pročitao i složio se s time. Ako prvi mail primaš putem web stranice na kojoj imaš obrazac za slanje poruke, onda možeš staviti opciju da se poruka može poslati tek kada se klikne na “pročitao sam uvjete i složio se istima”, onda si se s time potpuno osigurao (podrazumjeva se da su ti uvjeti napisani sukladno ZOZP-u i ZOO-u)

Ako posao radiš na crno, onda se radije pomiri s gubitkom novaca/neplaćanjem jer ako ti se taj klijent zainati i prijavi te onda ćeš imat puno više brige oko toga nego oko neplaćenog posla

1 Like