Online Payment Gateway i SMS plaćanje ?!

Poštovani,

Imam dva pitanja za online naplatu karticama payment gateway i za SMS plaćanje!

  • Koji online payment gateway za prihvat kartica preporučujete za korištenje u Bosni i Hercegovini , najboljim cijenama i naknadama ?!

  • Koji SMS payment gateway preporučujete za korištenje u Bosni i Hercegovini sa najboljim cijenama i naknadama ?!

Sve se odnosi na legalne načine koji će biti povezani sa pravnim licem (firmom). Najbitnije je da su naknade i troškovi niski ?!

Pozdrav i Hvala!

Za razliju od ranijih godina imas vise PGa u Bih sad. Najbolje da pogledas glavne online trgovine. Mislim da je unikredit banka prva razvila payment neki ali ne sjecam se kak se zove…

Pored SMSa ako su jeftini prozvodi i usluge, gledaj sajtove nasih kladionica… jer oni koristr razne kupone i bonove xbon isl. Koje mozes kupiti diljem bih.

Sms te oderu telekome. Nema zarade. Osim ako se nest nije promijenilo u zadnjih par godina. Placanje po pouzecu je tito u bih. Sretno

1 Like

Nije bas tako. Na sms placanju ima zarade, meni drate bilo to raditi od adsense ide zarada otprilike na tri dijela tebi telekomu i posredniku.

Sto se tice autora mozes direktno sa telekomom jer imas firmu, a od posrednka imas Fortumo i Centili (te sam ja koristio),

2 Likeova

Ma da.iskreno nismo koristili sms placanje najmanje 5 godina :sweat_smile:

1 Like

@limenka2017 Hvala na odgovoru, da li je moguce ici direktno sa telekomom ili se mora preko posrednika jer ovi iz telekoma nemaju pojma kad ih pitas ?! Gdje ići sa tim zahtjevom…

I da li je zarada bolja kada se ide direktno sa telekomom koliko sam istrazio preko posrednika je otprilike kad se ide 50% se dobija od zarade, da li se sa telekomom direktno mogu bolji uslovi postici ?
Onda bi se pretpostavljam moralo sa sva 3 telekoma zasebno dogovarati (jer kod nas sve x 3) dok sa posrednik sve odjednom zavrsis…

Ili preporucujes neke od posrednika. Čuo sam da je sa ovim Centilijem najmanja zarada ?!

HVALA !

1 Like

Moguce je ici direktno sa telekomom cak i sa nasim bh telecom sam kontaktirao, ali davno je to bilo pa ne znam na koji tacno mail da se obratis.

Takodjer i hrv telekom nudi, ako obuhvatas balkan.

Sto se tice centilija, ja sam ga koristio ali su uzasni, kao sto napisa na tri dijela ide. Jednak dio dobijas i ti i oni i telecom. E sad, ovi iz centilija su bezobrazni jer su uveli i mjesecnu naplatu( mislim 100e), pored svega sto uzimaju standardnu. Takodjer i za set up hoce 500e u svakom slucaju izbjegni ih ako ti nije upitanju adult ili kladionice.

Zagovarati ne trebas sa svakim telecomom, taj odijel ti nudi kao sto i ovi posrednici centili. Oni ti obezbjede premium broj i to je njihov dio posla da pokriju sve operatere, konkretno u BiH ta 3.

Ako ti nije adult i kladionice fortumo nije los. Ali svakako najbolja opcija direktno telekom. Kontaktiraj ih sve 3 i vidi gdje su najbolji uslovi, ako ces balkan idi preko hrvatskog telekoma.

Tacan zahtjev ne znam kako sam ja dosao do maila, davno je bilo googlaj ili zovi info centar objasni sta hoces pa ce te uputiti… reci naplata sms, premium brojevi itd.

2 Likeova

SMS naplata ili VAS SMS naplata se tesko dobija direkt kod telekom operatera jer oni rade sa agregatorima kao sto su centili / fortumo i sl.

Provizije koje telekom uzima su ogromne i idu u rasponu od 30-40%, a agregatori zbog prometa imaju bolje ugovore sa vecom marginom kao i jednostavnije SDK / API da se spojis, tako da osim ako neces imati tipa 10k poruka mjesecno, nema svrhe da ides direktno. Ovde ti je matematika da agregator uzme tipa 10% ali spojis sve za jedan dan. Direktno sa telekomom (tj sa 3) ce trajati mjesecima.

U BiH jos imas dodatnu komplikaciju sto ako ides direktno sa Telekomom moras da kupujes negeografski broj preko CRA.

Ja sam prolazio ovaj proces tehnički prije nekih 5-6 godina, i znam da si tada morao spojiti se na sva 3 telekoma, a sva tri su imala različit API …

2 Likeova

A mene zanima isto plaćanje putem SMS-a ali za Hrvatsku i BiH. Koji su servisi najbolji?

1 Like

Konkretan odgovor ! Svaka čast, vidi se da ste imali iskustva. Pa koji je prijedlog kojeg agregatora predlažeš, sa kojima si suradjivao imas li neko iskustvo u tom pogledu ?!

CENTILI, FORTUMO, NTH. Koliko sam skužio ovi zadnji su na našem tržištu dosta aktivni, evo za BIH. U provizijama su tu negdje svi ali mislim da su i za nijansu bolji oni.

Da stvarno puno telekomi uzimaju, ali tako je kako je. A kod nas i dalje SMS plaćanje popularno više nego u mnogim drugim zemljama. LP

1 Like

Sama pomisao da ce neko od tvog posla (znaci ono nit luk jeo nit luk mirisao a uzeo pola ) uzeti 50 % ili 60% posto , a dok ne podignes pare ,platis porez i pretvoris u svoju valutu i do 70 % tera me kao DJAVO od svih SMS provajdera kao nacin naplate za bilo sta…
Jedino ko tu ima koristi su provajderi i oni sto prodaju nista , SMS chat gde jedan operater obicno muskarac hotuje sa napaljenim likovim a:P .
Svako ko prodaje nesto svoje ,rad ili proizvod je na gubitku sa njima,

1 Like

Ne znam kako je sada radio sam prije nekog vremena, dosta agregatora sada zeli da izadje iz biznisa sa SMS naplatom, jer postoje drugi sistemi DCB a i dosta je veca penetracija kartica.

Za trziste BiH mislim da imaju ova tri agregatora, ne znam da li ima jos neko osim njih. Fortumo je globalni servis i mislim da oni isto idu tipa preko NTH i sl.

NTH i Centili bi trebali da imaju dobru podrsku…


@brane333
Da u pravu si… Medjutim ovde se radi o inicijativi - obicno u momentu kad je neko zainteresovan za servis - onom ko pruza uslugu treba

  • sistem koji imaju svi korisnici
  • koji je jednostavan u smislu koristenja

U ovom pogledu sms je na nasim prostorima vjerovatno najbolje rjesenje, s tim sto je trenutna situacija sa Covid 19 pogurala malo koristenje kartica i ostalih nacina placanja putem interneta pa se mozda i ovo popravi…

1 Like

Isto NTH / Centili i mislim da na prostoru Hrvatske imas jos neke provajdere … trebalo bi da pise negdje na sajtu operatera.

1 Like

I ja sam mislio da ce ova situacija as covid19 malo ojačati kartice i općenito koristenje istih online, pokrenulo se je online shopova jedno 40tak u zadnja 2 mjeseca, ali sam ostao razočaran, tesko ce se kod nas i za jedno cca 10 godina podici svijest na neki veci nivo…

NTH je kao nas neki provider, Zagreb - Sarajevo. Centili i Fortumo za ta 3 znam, centili najskuplji, fortumo je ok, i ovaj nth, nez dal ima neki 3 sa boljim provizijama, ugl svi su tu otprilike uzimaju oko 50% hajmo reći nth da je najbolji s provizijom… lp

Na svim svojim sajtovima drzim opciju live chat sa administratorom,radije potrosim 10 15 minuta objasnjavajuci musteriji kako da plati nego da dam nekom 50 % za prolaz love…
Trenutne moje opcije,
UPLATA PUTEM OVIH SERVISA : PAYSAFECARD ,paxum , paypal ,
skrill,Bitcoin,Payeer,iPAY,neteller,WU, UPLATA NA SAJTU , bank account ,CARD to CARD .
Mnoge sma naucio kako se koristi neki od ovih servisa ,pa su mi posle dugogodisnje musterije,

3 Likeova

@Brane333 o kojoj se niche / geo radi ? Od navedenih servisa - koji se najvise koriste ?
Mislim znam sta je koji servis, ali me interesuje kolika je raspodjela ovih servisa po zemljama - koji se koriste vise, koji manje ?

1 Like