Online prodaja - pogled sa zakonske strane

Pošto se dosta ljudi odlučilo na online prodaju kao brzi izvor zarade tj. preprodaju po višoj cijeni, zanima me sljedeće:

  1. Koliko je preprodaja stvari opće legalna, npr. preprodaja sa aliexpressa na domaćim oglasnicima?

  2. Kada se naručuje sa aliexpressa, što se događa kada ta roba stigne na carinu, što se smije a što ne?

  3. Da li su oglasnici legalna stvar npr. njuškalo, kupujem prodajem?

  4. Da li je preprodaja siva zona, tj. da li treba imati firmu ili nešto slično?

1.Ako radis na veliko, moras imati firmu ili obrt

2.Provjeri sa carinom

3.Legalno je, jer njuskalo nema veze s time ,on je samo servis. Npr. Kupio sam racunano, platio pdv i sad idem preprodati, zasto bi morao opet platiti pdv? To ima samo kod vozila , za nekretnine ne znam. I to placanje poreza kod prodaje vozila je retardirano kao i visoka carina/trosarina, kako god.

4.Neki oglasnici postoje godinama, zasto bi bili ilegalni? Npr. iznajmljujem stan, stavim u oglasnik, ako ne prijavim podstanara i ne platim porez , onda sam ja u prekrsaju, ne oglasnik.

Koliko opće stvari pojedinac može kupiti tj. da li se može kupiti više istih proizvoda, ili bi to trebali biti sve različiti proizvodi?

Jel želiš bit 100% legalan ili pokušati ostati “ispod radara”?

Pitam čisto informativno, jer bih baš volio naučiti i znati te neke zakone i pravila koja vrijede.
Možeš slobodno reći i za slučaj da osoba želi biti 100% legalna i za slučaj da želi ostati ispod radara?

Tema je vrlo komplicirana. Završio sam stručni studij računovodstva i financije, a nisam siguran da bi ti mogao točno odgovoriti na sve to. Zakoni se mijenjaju na dnevnoj bazi, a ja ne radim u struci.

Ako želiš proći ispod radara, sigurno ne smijes narucivati x istih proizvoda jer će te carina pitati što će ti x istih proizvoda. Ne smiješ imati x uplata dnevno na račun jer će te porezna pitati tko ti to šalje…
Najakse se prolazi ispod radara tako da proizvide kupuješ u EU (nema carine) i prodaješ uz naplatu pouzećem. I tu si u opasnosti, posebno ako zaradis neke ozbiljnije novce pa te porezna pita od kud ti novci.

Ako želiš biti 100% legalan, registriras firmu za tu djelatnost, platiš dobrog knjigovođu/računovođu i “to je to”.

@jorgovan ti naveo dosta netočnih ili površno objašnjenih polutočnih stvari.

Uvijek moraš imati nešto registrirano, ne postoji donja granica prometa gdje te porezna ne gleda (barem ne službeno).

Zato što je PDV porez na dodanu vrijednost. Ako si ga kupio za 5000 kn s PDVom, naravno da ga ne možeš prodavati za 5100 kn bez da na to zaračunaš PDV.

To je, porezno gledano, potpuno druga stvar u odnosu na preprodaju računala.

Potpuno legalan ukoliko je računovodstveno zakonski vođeno.

Ako imaš registriranu firmu i sve potrebne “papire”, možeš šta god hoćeš (skoro sve). Ako nemaš firmu, nemam pojma.

Da, to su servisi koji uredno izdaju račune za uslugu koju pružaju. Vjerojatno uredno knjiže i druge prigode/rashode.
Oni nemaju ništa s tim što ti prodaješ, oni su tu da ti to omoguće i za tu uslugu izdaju račun.

Misliš li na preprodaju općenito ili na preprodaju npr korištenih mobitela?

Gdje bi preporucili otvaranje firme za poslovanje upravo na taj nacin?
Dakle niski troskovi otvaranja, nisko odrzavanje i jednostavnost obrade financijskih inputa/outputa?
UK, IE, NL, EE ili nesto trece?

Da, što više čačkaš o tome, vidi se koliko je to sve komplicirano ooćenito o porezu.
Znači, za proizvode iz EU nema carine? Pretpostavljam, da i ako se naručuje iz zemalja EU, da se ne može naručiti više istih proizvoda?
Ako sam dobro razumio, ukoliko naručujem iz zemalja EU ,ako želim mogu sada naručiti 5 različitih stvari i iste te stvari prodati po višoj cijeni i da slanje bude pouzećem? Ali ako se oko toga kreće veća količina novca opet porezna može pitati odakle ta količina novca?

Nisam baš 100% siguran, al mislim da je trenutno Estonija top.

Pa nije bas mnogo komplikovano. Narucis, platis carinu i pdv i naplatis ovamo pdv na razliku i to je to

PDV ne placa prodavac nego kupac, a prodavac ga “skuplja” u ime drzave. Ti PDV naplacujes na razliku a ne 2x

Ako želimo po zakonu onda ovako:

  1. Prodaja, preprodaja stvari bez registrirane djelatnosti i izdavanja racuna nije legalna.
    ( Zanemarimo to ako 1x-2x godišnje kad kupiš novi telefon - ti prodaš svoj stari telefon za 50€ na nekom oglasniku)

  2. Kada naručuješ sa Aliexpresa ili izvan EU, dobivaš obavijest carine da je stigla roba za tebe (ako je ispod cca 22€ (neznam sad tacno koja je trenutno granica) onda nema carine i racuna se da je za osobnu upotrebu).

Ako je više komada i veca vrijednost ti moraš carini poslati dokumente o proizvodima ( vrijednost sa dokazom ispisa banke ili kartice kojom si robu platio, račun firme od koje si kupio i vrste/kolicinu proizvoda koji su stigli…ovo najlakse dokazes sa da izvadis order iz Aliexpresa). Kada to dobiju i ako je sve uredno platiš carinu i još PDV na vrijednost tvoje robe.

Smije se narucivati vecina stvari bez problema, osim nekih brandova “fake” stvari i kod nekih medicinskih ili elektronskih proizvoda mogu tražiti neku dokumentaciju i certifikate ( ako su potrebni za EU).

  1. Oglasnici su legalna stvar.
    Oni nemaju nikakve veze sa tobom ako ti želiš raditi ilegalne stvari :wink:

  2. Za prodaju i preprodaju i svaranja prihoda/dobitka potrebna je registrovana djelatonost (firma d.o.o., s.p. …) i uredno izdavanje racuna.
    Siva zona je ako preprodaš 3-4 mobitela itd i pokušavaš ostati ispod radara.
    Inace realno to je prodaja na crno i ako naletiš na inspektora “koji ce biti navodno tvoj kupac” dobit ces kaznu ( pogotovo ako prodaješ nove stvari i više različitih ili jednakih stvari, ako su u pitanju korištene polovne svari možda se uspiješ izvuci pricom da su tvoje stvari i da se želis rješiti za sitnu lovu).

To ti je to po zakonu.
Naravno ne drže se svi toga, pa pokušavaju da budu neprimjetni i po malo prodaju da zarade po neki Euro sa strane :wink: Pa dok ide ide.

Hvala puno na odogovoru. Sad mi je jasno :smiley: