Openlitespeed+cyberpanel - i je li se Isplati placati za odrzavanje servera?

Sve je popularnija opcija openlitespeed+cyberpanel i veoma je jednostavan za podesiti.

Ja se u ovo uopste ne razumijem i uvijek sam placao razne firme da podese server. Oni su uvijek uradili neka podesavanja za php, bazu, sigurnost.

Sve ide prema tome da bude lakse, danas mnoge stvari dolaze default podesene i ne vidim razlog davati mjesecno 100$ za odrzavanje servera, update dodje preko panela i jednim klikom se odradi.

Ako radiš svoje stranice, nisu ti od životne važnosti i nemaš mjesečne prihodne od njih, nisi lud da plaćaš. Uči sam, radi i zanimaj se.

Ako imaš uhodan posao, liježu novci i nećeš da se zajebaješ tehničkim stvarima i onim ispod haube, naravno da ćeš platiti nekoga da se brine o tome…

Mislim na veoma veliki poso, jedan sajt ali koji donosi finu zaradu.

Konkretno mislim na update, danas mnogi paneli (koristim directadmin) ima za sve nadogradnje preko panela, podesavanje servera ok, to je bolje platit firmu/osobu koja se razumije

nisam baš skonto šta je poenta teme … pitaš nešto ili konstatuješ?

po meni, za jedan dan možeš skontati kako instalirati i podesiti cyberpanel i openlitespeed … ali će biti zeznuto kada se pojavi prvi problem … eh sad, jednu stvar moraš potrošiti - ili vrijeme ili novac

do tebe je hoćeš li potrošiti novac da ti neko podesi i popravlja kasnije ili ćeš potrošiti vrijeme da naučiš kako se postavlja i popravlja

Htio sam da cujem misljenja.
Razne sajtove sam imao preko 10 godina i nikad mi se nije desilo nesto da mi zezne server, znaci sanse su male.

Mene vise brine ovo sto firme pisu sta oni sve podese, koliko je to sve tacno, evo jedna koja je veoma cijenjena: https://syslint.com/cpanel-server-management/

A slušaj, kako @korisnik9758789 kaže, možeš sam učiti ili nekom platiti. Ovisi o potrebama/mogućnostima i drugim faktorima.

Realno, cpanel i sl. ne treba.

Dovoljno je da imas ssh pristup i to je to.

Tko voli , nek izvoli.

Ko se razumije volio bi da mi objasni koliko je tesko optimizovati php, bazu…

Koja baza? Mysql, postgresql?

Sto znaci optimizacija php-a?

u svakom slučaju mnogo je lakše raditi sa nekim stabilnim besplatnim panelom (cyberpanel npr.) nego ručno sve ubacivati i podešavati

Lakse je, ali ne znas sto se dogadja ispod haube.

Evo ova firma syslint radi ovo:

  • Kernel Optimization
  • MySQL Optimization
  • PHP Optimization
    Sta ako cyberpanel sam pri instalaciju podesi najbolju opciju prema serveru?

Pretpostavljam staviti u pogon verziju koja je potrebna, instalirati i aktivirati module ako su potrebni za neki CMS isl…

LOL pa uvijek možeš pogledati httpd.conf/nginx.conf, php.ini, my.ini, error fajlove i ostalo … i sa panelom i bez panela preko SSHa uvijek možeš sve provjeriti na isti način, zaista ne znam zašto je panel bespotreban kada mnoge ostvari olakšava, a u slučaju vanrednih okolnosti uvijek možeš ručno sve podešavati

cyberpanel kao i svaki drugi panel prilikom instalacije sve parametre postavlja na neke defaultne vrijednosti sa kojima će većina sajtova bez problema funkcionisati … zavisno od toga da li na serveru držiš prezentacione sajtove ili sajtove koji obrađuju mnogo više podataka ili se više oslanjaju na neki API ili možda radiš sa velikom bazom ili radiš sa velikim brojem fajlova … uglavnom MySQL/mariadb, php i nginx/litespeed/apache parametre podešavaš naspram svojih potreba … za to je potrebno iskustvo, ako nemaš iskustva ići će to i sa defaultnim parametrima bez problema, samo će malo više resursa trošiti

uglavno, odnekud se mora počet

Preko cyberpanel-a se lako instalira/aktivira firewall, csf, modsecurity.
Vazno je promijeniti port 22 u neki drugi.
Vazno je onemoguciti root za MySQL ali to ne znam kako se radi.

1 Like