Opet se vratile stranice s aukcijama- prevare

Evo prije 2-3 godine su postojale stranice s aukcijama tj korisnik kupi kredite i licitira predmete svakom licitacijom se predmet poskupljuje od početnih 0 kuna za 1 lipu.
Stranice imaju svoj autolicitacije tako da niko nemože kupit predmet nego da potroši novce na licitacije.Takve stranice su bile najviše 6 mjeseci i tada su zatvorene zbog malog interesa, ali sad se opet vračaju

http://www.uhvatime.hr

Može se kupiti, ovisi o pojedincima hoće li varati…
ja sam na onoj staroj dobio foto aparat za 20 kn potrošenih na licitacije + cijena oko 70 kn … al ranije sam spušio love…

http://www.uhvatime.hr/auctions/view/65

evo ti primjer znaci proizvod vrijedi 186 kuna
sada trenutno još nije završilo je cijena 3 kune znaci potroseno 300 kuna na licitacije
od početka kad neko povisi cijenu onda korisnik laroche autolicitira
znači korinik laroche je potrošio najmanje 150 kuna
Korisnik laroche je vjerojatno vlasnik stranice

Ja sam pred par mjeseci pokrenuo temu jer su sve sve odreda pozatvarale. Valjda sada ide drugi val. U osnovi nema prevare jer je sve jasno napisano kako stvar funkcionira ali se naravno sve oslanja na ljudsku sposobnost da ne čitaju pažljivo. Taj način aukcija je u nekim zemaljama u sivoj zoni jer se tretira kao kockanje, a i puca na taj ljudski nagon.

Pa, prema Zakonu u obveznim odnosima kupac mora dobiti ono što je platio. Nije dopuštena situacija da si nešto platio, a da nisi dobio ništa (ili dobio nešto apstraktno, poput kratkotrajne nade).

To je jedino moguće u kockanju, gdje “kupuješ nadu”, tj. maglu.

Međutim, koliko razumijem, ljudi koji u tome sudjeluju, čine to dobro upućeni u prirodu stvari - točnije sudjeluju u tome upravo zbog tog elementa. Tako da mislim da to zato nije prijevara.

S druge strane, čitao sam kada je to bio aktualno na stranicama jednog od organizatora da im je bila inspekcija u nadzoru ili da je neki sudski vještak analizirao softver (više se ne sjećam) i to su navodili kao dokaz da ne vrše ovu prijevaru koja se opisuje u prvom postu - da u licitiranju sudjeluje jedna osoba pod drugačijim uvjetima od onih oglašenih, tj. da sudjeluje osoba bliska organizatoru.

To su bile česte optužbe, vjerujem da se tu radi o tome da se ljudi ne žele pomiriti s time da se - sudjelujući u tome - zapravo kockaju. Slično kao što se neki kockaju i u kladionicama uvjereni da tako zapravo zarađuju novac.

Jedino pitanje je zašto Ministarstvo financija ne klasificira taj oblik djelatnosti kao ono što jest - oblik kockanja, igre na sreću. Vjerojatno je pojava prerijetka, kao i količina novaca koja se tu vrti.

Međutim, za bilo koga tko nalazi da bi na neki način država trebala baciti oko na to bi najbolji korak bio pismeno se obratiti Ministarstvu financija i pokušati argumentirati narav te igre kao oblika igre na sreću.

Nedavno zatvoreni ulovi.hr je imao istaknut taj nalaz vještaka, ali slažem se s tobom, većina ljudi je tu ne zato jer kupuje proizvod, već thrill.