Oprez webmasjtori, pazite da nemate Getty slike na webu!

Čitam ovaj forum post http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/52154-Ukrao-sam-slike i ne vjerujem. Da skratim za one koji nemaju volje sve čitati, dakle firma Guliver image d.o.o. postavlja slike na koje ima autorska prava na besplatne web predloške i kada ih netko skine i stavi zajedno sa predloškom na server, njihovi roboti pronađu sliku i šalju svoje odvjetnike za naplatu autorskih prava.

Kazne i princip naplate su zastrašujući, oko 1000 eura po slici koja je u većini slučajeva par sto px. U mailovima također prijete zatvorom. Najstrašnije što sam pročitao da im to prolazi na sudu a takvih slučaja nije par nego na stotine u hrvatskoj, dakle idu na veliku količinu i sami huškaju webmasjtore da postave njihove fotografije kako bi ih ulovili u klopku.

Dakle radi se o slikama sa http://www.gettyimages.com/ a ovi Guliver image d.o.o. su hrvatska podružnica lihvala. U forum posto navode da ako ih pokušaš dobiti na telefon da ne odgovaraju nego traže da im se obrati odvjetnik.

Što reći nego strašno.

1 Like

Nije to pravno opravdano … jednostavno se makne slike s weba, angazira se odvjetnika i onda se tvoj odvjetnik naplati od njih :slight_smile:

Ne znam, nije to baš kako ti pišeš. Ako već rade to imaju nekakvu zakonsku pozadinu, a to angažirati odvjetnika, nisi ni svjestan što to znači. Prvo platio 1000 eura iz svog džepa da bi ga angažirao, pa onda po sudu 2-3 godine plačaj vještake i sl. da bi nakon toga dobio tko zna što. U ovakvm slučaju je jedina šansa neki kolektivni spor građana i zajednički odvjetnik, druga i treća opcija su platiti i riješiti se ili ne platiti i čekati što će se dogoditi.

Ja bi uklonio sliku i naravno nebi platio i to bi im otvoreno napisao da cu ic na sud ali nece od mene 1 kune vidjet i vjerojatno bih se udruzio sa drugima. Ovo je krađa ništa drugo, mislim slika od 1000 eura. Strašno kakvi ljudi stoje iza toga.

Ta hajka traje godinama. Imao sam sličan problem prije 2-3 godine. Prodao sam web i onda su tom čovjeku (kupcu weba) sjeli za vrat. Angažirao je odvjetnika, maknuo sliku i ovi su zašutjeli.

Stvar je u tome što se većina ljudi prestraši toga i plati, još koriste riječ zatvor i sl. radi zastrašivanja. Na dnu piše da su oni vlasnici Jupiter, Istock, Thinkstock i mnogih drugih servisa.

Nije ni čudno, vjerojatno na lihvaranje zarade 99% zarada, a od prodaje 1% i ne može im nitko ništa. Zbog takvih se ljudi boje ići na internet.

Npr. ja sada radim web sa apartmanima gdje ljudi sami imaju opciju uploada slika i većina tih slika su slike gradova koje su uglavnom profi fotografije. Po ovome imam opciju ugasit servis ili svaki tjedan plaćati par tisuća eura za autorska prava.

Slicnu stvar sam imao sa jednim auto osiguranjem. Uredno sam platio osiguranje za auto jednoj firmi koja je bila njihov posrednik dobio policu i sve da bi za 6 mjeseci stiglo pismo da moram platiti ponovno osiguranje jer njima ta firma nije platila. Na to sam ih nazvao objasnio da sam ja platio i da ne namjeravam platiti ponovo i na to su samo rekli dobro i da je to bila moja dobra volja ako bih se odlučio na to da platim a pismo je bilo na razini prijetećeg i da će ukinuti policu(što zakonski ne smiju napraviti). Sve je to ako prođe prođe na žalost.

Meni su prije 2 godine isto tako neki poslali mail da traže da im platim za vrijeme koje je slika korištena na stranici, te da je izbrišem ili da idemo na sud, te da ću izgubiti 100% i platiti ogromnu kaznu. Ja sam im odmah odgovorio da idemo na sud i da ne šalju više nikakve mailove. Poslali su poslije toga još par mailova tipa da se dogovorimo da ne idemo na sud, na koje nisam ni odgovorio.

Fino piše u zakonu da fotografija na sebi mora imati oznaku da je zaštićena autorskim pravima, ili u suprotnom nije, i tu nema dalje priče. Baš iz tog razloga da se da do znanja da je zaštićena autorskim pravima, i da se ne smije koristiti bez dopuštenja vlasnika.

To što oni postavljaju te slike da “zafrkaju” ne pije vodu ni sekunde, niti će ikad proći na sudu. Znaju to oni, već pokušavaju zaraditi na tome.

Odvjetnik ne znaci nista :slight_smile: Samo neuki i plasljivi ljudi posustaju i plate ono sto ne moraju. Ako se dobije nesto od ovjetnika, treba se konzultirati sa svojim odvjetnikom i poslati prigovor, protutuzbu. To ti je sve “ako prodje-prodje” a takvi shitty odvjetnici rade na postotak. Nije im nikakav problem sibati prema spranci par opomena svaki dan. Ja sam imao drugi slucaj, dok me odvjetnik klijenta “tuzio” za nesto sto nije istina i trazio obrazlozenje. Uredno sam im napisao obrazlozenje na 6 stranica a4 i fakturirao, 200 kn + PDV za sat x 3 sata je 600 kn + PDV. Racun su platili, vise se nikada nisu javili. S gamadi treba na gamadski nacin.

Bila je ova vec rasprava prije. Imao sam i ja slicne primjere. I ta njihova politika ne drzi vodu.

Pojavilo se hrpe takvih odvjetnickih drustava zadnjih godina koja jednostavno gule gradjanima kozu s leda…Opet je problem sprega kriminala u politici i sprege sa sudstvom gdje ce to ici dok netko ne poludi i posalje par tih odvjetnika svetom petru na ispovjed…Dobro je dok mali ljudi sute i dok im otimaju i ono malo sto imaju…

To je kazneno djelo prevare i takve treba procesuirati.
Nedavno sam bio nasamaren preko interneta. Sitna lova ali je to je stvar principa
i ne dozvoljavam nikome da me potkrada niti za jedan dolar.

Dvije službe (institucije) učinkovito i vrlo brzo riješavaju
"intenet šibicare", kako ih ja zovem.

  1. FBI IC3 služba
    http://www.ic3.gov/default.aspx

2.) Ken Paxton, Consumer Protection Division
https://www.texasattorneygeneral.gov/

U obrascima za prijavu prevare bilo koje vrste, detaljno opišite
kako ste prevareni, priložite sve dokaze koje imate, što više to bolje.

Moj slučaj je riješen u roku 24h, novac vračen, pokrenuta je istraga i pravni
progon protiv osobe (osoba) koje su me prevarili. Nije bitno koliki
je iznos štete, jer ja sam bio oštečen za pišljivih 10$.

Te službe pokreću postupke i za najmanje iznose, jer internet šibicari
rade po sistemu velikih brojeva. Sitni iznosi na veliki broj ljudi u
konačnici znači ozbiljan kriminal, gdje se vrte ozbiljne cifre.

Posebno zadovoljstvo je na kraju znati da sam nanijeo štetu
nekome tko je mene namjeravao oštetiti.

1 Like

Ovdje bi najbolje bilo pronaći tko je vlasnik firme Guliver image d.o.o. i dati to na TV ili barem neke portale netko tko ima mogućnosti da to progura. Kladim se da se radi o velikim iznosima za koje su prevareni hrvatski građani. 1000 eura po slici, a koliko čitam šalju to masovno, dobar dio webmajstora je imao posla sa njima, mogu misliti koliko toga im je prošlo.

To su sve dostupni podaci.
Ali kakav TV, tko više medije shvaća ozbiljno.
Kaznena prijava, direktno u glavu.

Sve što se o njima može pronaći na netu je da traže stalno zaposlenike http://www.forum.hr/showthread.php?t=773245
vjerojatno studente koji šalju prijeteće mailove i telefonske pozive.

Ja trenutno vodim bitku i sa firmom Matrix d.o.o., korumpirana država ih trenutno štiti a riječ je o zelenaškoj
firmi koja posluje na rubu zakona. Bave se maltretiranjem građana telefonom i polu-legalnim utjerivanjem dugova.

Za sada svari idu u moju korist, ne znam kako će završiti ali ne odustajem dok ne istjeram mak na konac.

https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:28:0::NO:28:P28_SBT_MBS:080563561

A so, to je domaća tvrtka. Ja sam mislio da je strana.
I naša država ima intenet fraud službu, samo sam zaboravio kako se zove.
Mislim da je u sklopu MUP-a.

Uzet palice pa ih pricekat pred zgradom. I lijepo ih mrak pojede, pa nek onda lihvare.

prosle godine

prihodi: 4.013.226
rashodi: 3.379.100

ne ide im loše