Oprez webmasjtori, pazite da nemate Getty slike na webu!

Sve što se o njima može pronaći na netu je da traže stalno zaposlenike http://www.forum.hr/showthread.php?t=773245
vjerojatno studente koji šalju prijeteće mailove i telefonske pozive.

Ja trenutno vodim bitku i sa firmom Matrix d.o.o., korumpirana država ih trenutno štiti a riječ je o zelenaškoj
firmi koja posluje na rubu zakona. Bave se maltretiranjem građana telefonom i polu-legalnim utjerivanjem dugova.

Za sada svari idu u moju korist, ne znam kako će završiti ali ne odustajem dok ne istjeram mak na konac.

https://sudreg.pravosudje.hr/registar/f?p=150:28:0::NO:28:P28_SBT_MBS:080563561

A so, to je domaća tvrtka. Ja sam mislio da je strana.
I naša država ima intenet fraud službu, samo sam zaboravio kako se zove.
Mislim da je u sklopu MUP-a.

Uzet palice pa ih pricekat pred zgradom. I lijepo ih mrak pojede, pa nek onda lihvare.

prosle godine

prihodi: 4.013.226
rashodi: 3.379.100

ne ide im loše

Ma to su gluposti po meni. Ak si koristio tuđu sliku, makneš ju i gotovo. Ko ti šta može.
Kako youtube, ima milijune snimki postavljenih koji krše autorska prava, ako netko prijavi, maknut će ih. Isto kao svi torrenti (osim pirate by koji ne briše niti jedan fajl) i onih upload servisa I druge web stranice, google isto, google images. kad netko prijavi oni to uklone, DMCA.

Ja svoje template-e kupujem na JoomlaArt. I ni jedan mi ne dođe sa slikama. Znači na njihovoj stranici imate preview template-a sa predivnim slikama koje su oni kupili, ali kad ga prodaju dobijete samo default bijele fotografije sa napisanom veličinom u pixelima. Ako neko proda template sa fotografijama i ne napomene da se ne smiju koristiti onda ste sa njim kupili i fotografije

Jako “domaca” :smile:
Osnivači/članovi društva
Alexander Nicholas Angus Rowe, OIB: 19366541699 (Prikaži vezane subjekte)
Nizozemska, Langeveld str.63, 1795 AG. DE Cocksdorp

  • član društva
    Tina Marie Rowe, OIB: 76351824529 (Prikaži vezane subjekte)
    Sjedinjene Američke Države, Minnesota, Greewald
  • član društva
    Pascal Mark Constantin, OIB: 32704675162 (Prikaži vezane subjekte)
    Rumunjska, Bukurešt, Sector 1, Str.Dej nr. 41
  • član društva
    Carmen Constantin, OIB: 15046486874 (Prikaži vezane subjekte)
    Rumunjska, Bukurešt, Sector 1, Str.Dej nr. 41
  • član društva

Našao sam ovaj servis, https://pixabay.com piše u titeu free i desno pored pojedine slike piše
CC0 Public Domain
Free for commercial use
No attribution required

Valjda je besplatno kad tako piše, no reko da pitam jer više ne vjerujem nikome. I ako ima još neki sličan servis gdje mogu koristiti fotografije gradova a da je 100% sigurno od nekih tužbi molim link.

Da, izgleda da su free. Ja sam na njih došao preporukom @renato na topicu Gdje nabavljati slike za web stranicu?
Baš sam sinoć skinuo par slika :slight_smile: (I meni trebaju slike gradova he he)

Mislim da cijena sa shutterstocka nije pretjeranu skupa ako se uzme mjesečni paket i planski iskoristi svih 700/750 slika koliko se već može skinuti. Sasvim dovoljno za sadržaj web stranice, facebook objave, PR članke, content marketing…

Zanima me što je sa flickr slikama, koristio bih samo slike pod Commercia use allowed, no tamo piše ovo ispod.
Ispada da ako skinem svaku sliku moram navesti ima autora? Gdje, napisati na sliku?
Jesu to samo gluposti ili se toga treba držati.

You are free to:

Share — copy and redistribute the material in any medium or format
Adapt — remix, transform, and build upon the material
for any purpose, even commercially.
The licensor cannot revoke these freedoms as long as you follow the license terms.

Under the following terms:

Attribution — You must give appropriate credit, provide a link to the license, and indicate if changes were made. You may do so in any reasonable manner, but not in any way that suggests the licensor endorses you or your use.
No additional restrictions — You may not apply legal terms or technological measures that legally restrict others from doing anything the license permits.

Appropriate credit
If supplied, you must provide the name of the creator and attribution parties, a copyright notice, a license notice, a disclaimer notice, and a link to the material. CC licenses prior to Version 4.0 also require you to provide the title of the material if supplied, and may have other slight differences.

Zato postoji na stranicama kategorija koja se zove Impressum , ■■■■■ ga ali ne znam kako se to zove na hrvatsko. Tamo su objavljene sve zakonski potrebne informacije, a medju ostalima i ove o koristenim slikama, citatima i izvorima na iste.

Naravno da nisu gluposti i toga se treba drzati.

Dobro to mi nije problem navesti jedan link za sve, mislio sam da moram na svaku sliku i autora posebno.

Nisam 100%, ali mislim da se za svaku sliku navodi izvor. Barem je tako na index.hr-u, ispod svake slike piše: Foto: …

Pa da, za svaku sliku se navede izvor i autor. Tako ja radim. Napises to u Caption ili obicni tekst ispod slike.

Pixabay.com i wikimedia.commons su isto dobra rjesenja za free slike.

Ja ne mogu, meni to treba za header slike za template, ja ih režem. Jedino da u photoshopu napišem preko slike, i što to u ovom slučaju, flickr nick?
Mislim da oni koji odaberu opciju Free for commercial use dozvoljavaju da se slike koriste u svim oblicima, ovo sa creative commons je samo šablona koja ide pod tu opciju.

Mislim da u tom slučaju nemaš staha. :slight_smile:
Ako editiraš te slike, mijenjaš ih, neće ih nitko niti primijetiti, a ako i primijeti, to je tzv. “Fair use”. :slight_smile: