Oslobođenje od PDV-a za "izvoz" usluge programiranja

[quote=“dev_masta”]
d. ne kaže se “jfgi” nego “lmgtfy”, npr. Let me google that for you[/quote]
“jfgi” = Just Fucking Google It ili Just Friggin Google It

[quote=“dev_masta”]Jako si neugodan i bezobrazan, Ante.

a. nisam se uoće tebi obratio
b. i da jesam, dovoljno je bilo reći “ne, izguglaj sam”, sve ostalo je čisto vrijeđanje
c. misliš da je informacija koju bih ja izguglao točnija od nekoga tko je doista iz Makedonije i poznaje jezik ?
d. ne kaže se “jfgi” nego “lmgtfy”, npr. Let me google that for you[/quote]

Ne znam zašto se se toliko raspalio. JFGI je standardna zafrkancija koja kruži internetom. Ako se obraćaš isključivo jednoj osobi, onda pošalješ privatnu poruku što ovaj forum omogućava. Ako pišeš ovdje, onda to nije privatno, to ide svima.

Samo želim reći da se to može naći bez da znaš makedonski. Ako ti trebaju neki specifični porezni zakoni i pravila, onda je stvar drugačija, ali za osnovne poreze možeš naći odmah. Evo, dok pišem, paralelno googlam u drugom browseru i našao sam ovo kroz par sekundi:

Porez na dodatu vrijednost - Wikipedia

HGD > Gospodarski prikazi

Nadam se da će pomoći.

Joj, svašta sam ti napisao, ali nema smisla, odustat ću na vrijeme.

Samo da se još zahvalim što si mi poslao prvi rezultat pretrage “porez na dobit makedonija” putem kojeg sam saznao:
"Trenutno je u procesu donošenja novi Zakon kojim će se urediti smanjenje poreske stope sa 15% u 2006. godini na 12% u 2007. godini i 10% u 2008. godini. "

Eto, sad znam da je 2005. bilo u planu da 2008. porez na dobit u Makedoniji bude 10% :wink:

Da mi nisi rekao, ne znam kako bih došao do tog podatka…

Ovo što je napisano u prvom pasusu važi i danas. 2008. godine je doneseno, a izmjena nije bilo. Ovo je ono što se nađe kroz 5 sekundi. Za 57 sekundi se nađe još dosta toga. Ima mnoštvo stranica o poreznom sustavu u makedoniji koje su pisane hrvatskim ili srpskim jezikom.

Al da te ne zavara, to ne znači da možeš tek tako otvoriti firmu u makedoniji. Makedonija nije porezna oaza, to je država koja ima mnoštvo propisa, mora ti netko voditi knjigovodstvo i to makedonski knjigovodstveni servis, ne hrvatski. Trebat ćeš se malo nosati i s njihovom poreznom upravom i drugim službama. Nije isto kao da otvoriš firmu na Sejšelima.

Dakle, ako imaš nekoga svog u makedoniji, onda ima smisla da razmišljaš o otvaranju firme tamo (ili ako imaš jako puno novaca pa ćeš platiti revizore i odvjetnike koji će se brinuti za tvoju mega-korporaciju sa sjedištem u Skopju). Ako nisi u toj situaciji, onda zaboravi. Bosna je kud i kamo bliža (ja dođem tamo za 45 min), isti je jezik, svatko od nas zna nešto ljudi tamo pa bi se tamo isplatilo otvoriti firmu u određenim slučajevima. Ali u Makedoniji… još ako ne znaš nikoga tamo… mislim da ti je bolje otpisati tu opciju.