Osnovna struktura Joomla CMS-a

Joomla je, bar kad ga upoznaš kao cms, jednostavan i logično posložen sustav.
Osnova su mu:

Sustav
Osnovna podešenja, url-ovi, server, cache, sesije…

Korisnici
Dio u kojem se kreiraju i određuju korisnici te što oni mogu uređivati, gledati, i komunikacija s njima preko poruka itd…

Izbornici
Unutar izbornika se kreiraju linkovi i meniji. Svaki meni ima dodjeljen jedan izbornik.
Znači nakon kreiranja članka možemo ga unutar ove sekcije dodjeliti nekom izborniku odnosno meniju.

Sadržaj
Unutar ovog djela nalaze se znači članci i kategorije te rad sa slikama i ostalim vrstama datoteka pod nazivom Mediji . Istaknuti članci su zapravo članci koji su dodjeljeni istaknutim.

Komponete
Pod ovim padajućim izbornikom se nalaze linkovi ka svim instaliranim dodatnim komponentama kao što su komponenta za web shop, rad s bannerima, prikaz kontakata i dr.

Dodaci
sastoji se iz 5 odabira, odnosno 1+4. Prvi odabir kod dodataka je Upravljanje .
Ovaj link otvara različite mogućnosti instalacije komponenti na različite načine.
Dodaci → Moduli
Kroz ovaj link ide se na prikaz svih instaliranih/kreiranih modula.
Moduli služe za prikaz na frontendu svega i svačega.
Zanimljivo je što se Moduli kreiraju unutar sustava nakon što se instaliraju ili samostalno ili kroz neku komponentu.
Moduli se vezuju za određene pozicije na frontendu koje definira predložak…
Dodaci-> Pluginovi
Plugin u Joomla sustavu možemo gledati kao na dio cms koji nešto radi u pozadini, obavlja neku funkciju od neke komponente ili samostalno. Npr. plugin za autentifikaciju, captchu, razni sigurnosni, editorski itd.
Dodaci-> Predlošci
Predlošci su stilska vizualizacija sadržaja koji se nalaze u cms-u.
pod ovom opcijom su svi instalirani predlošci i preko nje je moguće otvoriti datoteke koje sačinjavaju jedan predložak i editirati ih na licu mjesta. Predlošci se mogu dodjeliti linkovima u meniju.
Dodaci-> jezici
Na ovaj link uglavnom idem jednom i to pri osnovnoj konfiguraciji. Instaliram jezik i postavim sva podešenja.

Probao sam par puta joomlu… jednostavno se nisam uspjevao snaci. Ne kuzim uopce kako sloziti temu za joomlu… Al onda sam srecom otkrio wordpress… No daleko od toga da nebi volio i joomlu nauciti.

Nazalost , snagator , ovo guranje joomle na nekoliko razlicitih mjesta ovom forumu ce ti tesko proci, jer ovdje ljudi znaju sta valja. Joomla ne valja. I pises stvari koje se mogu naci u sluzbenoj dokumentaciji, cemu to ? Moram te razocarati, ali uvjeren sam da na ovom forumu ne postoji osoba koja je ni 10 % odusevljena Joomlom kao ti.

1 Like

Ovo je izjava na razini vrtickog argumentiranja zasto nesto je dobor ili nije dobro, i onda bih ja mogao na taj nacin reci WordPress ne valja(sto i nije daleko od istine), ali eto necu to reci. To sto tebi Joomla ne valja za tvoje siteove sa igiricama je jedna stvar, a to sto je Joomla itekako uporabljiva na drugim i vecim projektima nego site sa igricama je druga stvar.

Ljudi u 99% slucajeva nemaju pojma ali eto culi su negdje da je WordPress superultramegacool stvar s kojom mozes na brzinu sloziti site pa ga zato koriste. To nije relevantan statisticki podatak jer da od tih 99% ljudi priupitas bilo sto sto ima malo vise veze sa programiranjem, garantiram da bi se vise od pola odmah pogubilo.

tnx @creatifcode , želja mi je postati i o programiranju manjih skripti u php te kombiniranju i povezivanju sa samim cms sustavom, što je zasigurno jedna od zanimljivijih tema. Na ljubavne i frustrirane izjave pojedinaca kojima je osnovni cilj heklanje i garažiranje zombi site-ova sa gotovim temama, bez imalo razmišljanja, neću više odgovarati.
Svoje postove temeljim na realnim projektima i zaokruženim pričama u Joomla cms-u.
Mogućnosti komponenti kao što su Fabrik, Sobipro i Seblod te ostalih 'kreatora aplikacija za web pružaju izradu neviđenih opcija uz kombinaciju Joomle. O tome znam jer sam i sam nešto napravio.
Znam kako sam krenuo davno prije 15tak godina i kako nisam imao pojma o tome na prvom mjestu kako se što zove a tek na drugom i kako to napraviti.
Sve to postoji i u drugim cms-ovima :slight_smile: no u ovoj temi kad pogledam naslov pišeom o **

JOOMLA CMS-u!!!

**:grinning:

1 Like

Evo i moje malo iskustvo sa J3…
Malo je na početku možda komplicirano, ali kao i svaki drugi CMS ima svoje prednosti i nedostatke. Kad se nedostaci otkriju, onda je sve puno lakše. Za sada ne bih mijenjao konja kojeg poznam i znam kako mogu izvući najviše od njega. Oduševio me gantry 5, fleksibilnost i mogućnosti.
Imam dojam da se previše postavljaju stvari: moj je veći od tvoga… bez nekakvih argumenata. Svaki CMS je dobar onoliko koliko ga osoba zna koristiti.

1 Like

Par puta sam dao Joomli šansu, međutim nijednom mi se nije niti pokazala logički a bogme niti jednostavno posložena.
15 minuta mi trebalo da pokušam pronaći gdje se unosi sadržaj (i na kraju ne otkrih pa odustah).

Meni je također bilo teško u početku, no pomogao mi je pdf o osnovama Joomla cms-a a bio je za verziju 1.0. Nakon toga sve je bilo jednostavnije.
Kada se shvati logika funkcioniranja sustava onda postaje sve lagano i zanimljivo.
Kreiranje novog članka u Joomla CMS-u
U meniju administracije se ide na: Sadržaj>Članak>Dodaj novi članak (jedan klik).
No prije pisanja poželjno je podesiti potrebne parametre kao što su Kategorije ili ako se ne želi sadržaj podijeliti po kategorijama automatikom je kreirana kategorija nedefinirano (koju možemo preimenovati u članci ili objave itd. ).
Za početnike je možda dobra opcija instalacija Joomle uz demo sadržaj. Na taj način postoje neke kategorije i demo članci, te različiti prikazi tih članaka, meniji itd.
ps:
ja sebi podesim sustav i kreiram potrebne kategorije i nakon toga s frontenda dodajem nove članke bez da ulazim u admistraciju (backend).