Otkud sad ovolika posjeta

Ne budi smiješna, nijedan ozbiljan webmajstor ne koristi ništa drugo osim analytics. Možeš ti koristiti za sebe što hoćeš ali npr da ideš prodavati sajt pa da nekom šalješ statitske na statcounter rekao bi ti da smiješna ili da pokušavaš prevariti nekoga.

Smirite tenzije, kako ne bi morao brisati postove.

I ja se slazem da je Google Analytics najrelevantniji i najvise koristeni alat za mjerenje posjeta u svijetu webmastera, no to se isto tako moze reci i objasniti na lijepi nacin, bez vrijedjanja.









mogu ovako do sutra. razmisli malo. to sto ti ne vjerujes statcounteru ne znači da ostali ne vjeruju. ako mu vjeruju ljudi koji daju preko deset hiljada dolara za sajt onda vjerovatno nije toliko los koliko mislis da je, ali dobro svako svoje misljenje brani, samo sto kaze steel moze se i na ljepsi način bez vrijedjanja ono iznositi.

Analityc ima jednu VELIKU prednost - proizvod je google-a. U tom pogledu google analityc ima, u nekim segmentima, prednost nad ostalim sličnim aplikacijama

a) OK; posteno smo skrenuli i ljepo pricamo o svemu sam ne odakle posjeta.
To sam malo prosnjofao, bilo je nekakvih apdejta po SERPu, mogu potvrditi s nekoliko domena.

b) GA je bolji iz prostog razloga jer

  1. Funding za razvoj je veci od bilocega drugoga, tehnicke mogucnosti su daleko vece time
  2. U zadnjih mjeseci su radili na kojecemu, pa i na stvarima koje spominje onaj naizgled outdated quote clanka ili cega vec, kojeg je anja1 stavila par postova iznad.
    (cini se ko navod iz 2006-e ili u najmanju ruku od nekog ko opce nezna kaj GA radi)
  3. GA mozes spojit s dosta ostalih servisa za webmaster sto mu dodatno dize reporting mogucnosti.

Prebacivanje ne mora biti opcija za nikog, s nista na nista, ali znaci - ako webmaster kani koristiti statisticki tool kako se spada, temeljito i za slozenije scenarije onda to nikako nece postici jeftinije i brze s nicim nego GA.
To je uglavnom to. Teoreticari urota i nepovjerljivi ljudi bi nasli nacin da nuliraju cinjenice u korist svojih predodzbi ali to opet nije tehnika - tako da nije ni relevantno.

Koristim i statcounter i GA .

Analytics ima podesavanja za pracenje korisnika , gde su bili , odakle su dosli, kada su zavrsili na cilju.
Recimo prodajes nesto, zelis da znas odakle je dosao taj sto je kupio, ubacio email ili neku drugu radnju uradio.Podesavanje za goal . Moguce je pracenje na nekoliko nivoa .Takodje je GA bitan kod landing strana, recimo kada placas reklame,i meris vise razlicitih oglasnih kanala, koji je bolji koji donosi vise prodaja i slicno.
Svako ko prodaje nesto, GA zaista nema alternativu i ne moze da se meri sa statcounterom koji izgleda smesan i ne samo to, mogu da kazem i neupotrebljiv za ozbiljnu metriku.

Statcounter koristim na auto pilot blogovima, na imagehost skriptama, i slicnim projektima gde mi je bitno da vidim samo ukupan broj unikata i poseta i eventualno izvore .
Jedina prednost je sto je mnogo pregledniji kada imas vise sajtova, i zelis na brzinu da vidis ukupnu posetu za svaki i ukupno .

1 Like