Otvaranje Firme/Obrta

Najgore od svega, nije uopce rijec o fiskalizaciji - imam samo bezgotovinske transakcije tako da nemam potrebu za fiskalizacijom… ali sam svejedno obvezan predavati PDV i ZP obrasce (koji su pisani striktno za obveznike PDVa) ukoliko poslujem sa inozemstvom… iako pausalni obrtnici nisu u sustavu PDVa. Smijesno, u najmanju ruku… :smiley:

1 Like

Kad citam ovo mislim si pa ta drzava mora da ima procvat u gospodarstvu. Da su tu firme tipa Samsung, Adidas, BMW i takve, kad ono prevladavaju kumice na placu i prodavaci apartmana.

Stvarno primjereni zakoni. Ali dobra je stvar sto imamo ovako dobre zakone, mora da smo imali nekog proroka koji je donio ovoliko moderne zakone koje ni sami provoditelji zakona neznaju protumaciti. No nema veze, zakoni su pisani za buducnost kada budemo svjetska ako ne i svemirska velesila.

1 Like

Sve sto cu napisati dalje u ovom postu je samo plod mog istrazivanja i kopanja, nisam knjigovodja niti radim u poreznoj tako da sve sto napisem uzmi s rezervom. Takodjer sve sto pisem ima veze iskljucivo s trgovanjem/prodajom usluga, ne robe.

Ovo sto si spomenuo za ZP i PDV obrazac – tocno, ali samo one mjesece kada imas racune prema inozemnim klijentima. Tu se jos stvari malo granaju, a to je da ako imas racune iskljucivo prema klijentima trecih zemalja (npr SAD, odnosno ne-clanicama EU), onda samo PDV obrazac predajes do 20-og u sljedecem mjesecu za prethodni mjesec, te ZP nije ni potrebna.
Ako pak imas racune prema klijentima iz clanica EU, onda ide i ZP i PDV obrazac.

Takodjer PDV ID broj nije potreban osim ukoliko klijent nije iz clanica EU-a.

To sve primjerice znaci da ako poslujes s nekim iz SAD-a (trece zemlje), sve sto moras je podnijeti PDV obrazac ispunjen (polja I.5 i VIII.5) i to je to.

Ovo za Paypal sto si tipkao nemam pojma jer nisam imao prilike susresti se s tim, ali mene zanima sljedece: ako kazes da Paypal uzima withdrawal fee, ako ti primjerice povuces 1000$ i zapravo ti sjedne na racun 974$, sto tebe sprjecava da izdas racun na tih 974$ tako da ti se sve poklapa?

Za to da je sve moglo jednostavnije – slazem se – mada nije ni ovo tako strasno jednom kad pohvatas sve.

1 Like

Sve sto si rekao je istina, bar koliko ja znam (koliko sam uspio istrazit i ispitat u PU i gospodarskoj).

Sti se tice ZP i PDV obrasca, znas li da je potrebno otici u PU 15tak dana prije obavljanja neke usluge u EU (kako da mi freelanceri znamo 15 dana unaprijed da cemo tad i tad dobit gig od strane EU poduzeca lol) i trazit PDV broj? Slag na tortu, znam :smiley:

E vidis tako sam i ja planirao napraviti (to sa $974 sto si objasnio) ali mi je receno da se PayPal invoices moraju podudarati sa mojim racunima i podacima u KPRu, s tim da sam objasnio da je nemoguce da iznos ikad bude isti na sva 3

.

Ja sam nedavno imao isti ovakav slučaj. Zvao sam PU u Splitu,Omišu,Osijeku,Slatini,Zagrebu i nakon tjedan dana telefoniranja uspjela se pojaviti osoba koja mi je objasnila šta i kako da napravim. Ostalih 10-tak “stručnih” osoba su mi rekle da to nije po zakonu i da se tako nemože, a na moje pitanje je bil oda neznaju kako.
Mislimn smješan je taj nepozitam u Hrvatskoj…

Zašto klijenti ne bi uplaćivali direktno na žiro račun od firme?