Otvaranje IT kompanije, kako do klijenata?

Bok ekipo,

Radi se o sljedecem, planiram da otvorim IT kompaniju, koja bi se najvise bazirala na strane klijente. Iman ekipu od jednog senior java developer, dva juniora i jedan graficki dizajner. Mislin da je za pocetak dovoljno, no ja od cile ekipe neman bas pojma u tome. Ali iman bugdet i prostor za pokretanje neceg takvog, ono sto me sljedece brine kak do klijenata za pocetak. U pocetku bih da pridobijen ovu ekipu davao vrhunske place, sa ciljem za napredovanje, no ono sto me brine kak do povrata jer san ubijedjen da nijedan od ekipe ne zna kak funkcionira pridobijanje klijenata iako imaju poprilicno iskustva u drugin kompanijama, no sve je bilo rad za placu i njihov posao.

Ima li neko vlasnik slicnog ili neko do pocetne ideje?

Sta ce ti kompanija ako nemas klijente ?

Pa ne meres traziti klijente bez kompanije, ne mogu ja sad ove ljude drzat i rec et kad nadjemo nesto javin vam se…Moramo nekak poceti, ili ljudi odose dalje za poslom, kuzis?

Radi tog moran otvoriti kompaniju, da im mogu pustati place. No, ka sto napisa kud dalje.

Pa dobro ti je rekao. Prvo si nadjes bar jednog klijenta koji ce ti odrzavat kompaniju na zivotu. Onda trazis dalje. Ili posegni za ustedjevinom i sponzoriraj ljude koji nista ne rade samo da ih zadrzis…

Tvoje pitanje je dosta naivno. O tome su knjige pisane i imas cijelu industrijsku granu koja se bavi time, tj. dvije grane cak, sales i marketing. A ti bi eto tako dosao na forum i nasao klijenta…

1 Like

Ne funkcionira ti to baš tako jednostavno… moj prijedlog ti je da ne ulazis u takav posao.
Firma se ne stvara na takav način.

1 Like

Hvala Vam, ne krcmar nisan mislia uci ovdi i naci klijente. Neg smjernice, di potraziti, kak poceti i kao sto nesto antonia napisa da li uopce zapoceti.

Ili posegnuti za ustedjevinom i u svemu potraziti marketing osobu? Ne znan, mogu puknuti dosta novca pa ne bih bas naivno da posegnem.

Imam d.o.o koji je u stanju mirovanja, pa ako neko želi da pokrenemo nešta nek se javi.

Sve je uredno, čak je i izvršen povrat poreza 7000KM (3.500€).

  1. Kreni od manjih klijenata kojih ima posvuda od frelance.hr do upwork-a …pa putem kako će rasti vaše iskustvo i reference, moći ćeš filtrirati izbor na sve ozbiljnije klijente koji će se sami javljati i iskakati posvuda. Doslovice ćeš primjetiti da na svakom razgovoru, svakom novom poznanstvu…s druge strane je osoba koja zapravo treba tvoje usluge. Jer IT je tražen u svemu, nema danas gadgeta bez algoritma i neke svoje logike. No da bi bio zanimljiv tim osobama, trebaš imati već nešto što će tim ljudima uliti povjerenje da tebe trebaju.

  2. Nađi jednog opakog programera koji može upasti u toptal i eto ti konstanto klijenata jako dubokog džepa. Ali tim klijentima trebaš moći ispostaviti kvalitetu proizvoda na približnoj razini one osobe koja je upala u toptal. Nemožeš na ime jedne osobe razvodniti kvalitetu…to sigurno neće ići. Općenito ovu metodu čupam iz glave i nisam siguran da li se toptal kako pobrinuo da se to ne dešava u praksi…a i načuo sam da se to radi. U konačnici ćeš se opet povezati sa pravim ljudima, izgraditi jake reference i dalje neće faliti klijenata sa toptalom i bez njega.

  3. Toptal je samo posrednik do klijenata dubokog džepa…no ti klijenti žive u državama koje imaju para i gdje je IT satnica visoka. Naći salesman-a direktno u nekoj od tih država i njemu davati proviziju za obavljeni posao…a on tebi klijente. Za ovo trebaš imati barem neke reference iz točke 1. o kojima će ovisiti i kvaliteta klijenata kojima ćeš biti zanimljiv. Jer ne može te nitko prodati na lijepe oči…pogotovo dok ni ti sam još ne znaš kako tvoj tim funkcionira.

Meni se tako javio jedan Nizozemac na osnovu mojih radova i ponudio mi je da mi bude salesman, da sklapa poslove i outsorca ih mom timu ljudi. (Iako zna da sam dosad radio samostalno, tražio je od mene da uspostavim tim i da to ode onda na malo ozbiljniju razinu). Bio je prilično uvjeren da mi može srediti klijentelu koja bi plaćala od 100eur/sat pa na više ukoliko se ispostavi da stvarno mogu/žemo raditi kvalitetno. No to su njegove riječi, sad jel istina ili ne… …ali što je je, vani satnice u ITu jesu takve, ostaje pitanje jel on može garantirati klijente. Kako god, treba doći do tih stranih klijenata i pošto si u ovoj priči iinvesticijski, prilično sam siguran da si dobro odabrao. Potražnja developera u svijetu je prvenstveno iz razloga što postoje klijenti. Klijenti su ti koji stvaraju potražnju za developerima, a ne firme koje upošljavaju developere!

E sada, meni je sve ovo svježe i sam tražim još uvijek tim, tj. način da dođem do njega. U konačnici, nastojim se zaposliti negdje kako bi na taj način završio u timskom okruženju…pa će se nakon toga stvari valjda same kotrljati u pravom smjeru. Ako si sa svojim planovima u Zg-u pozicioniran, mogli bi možda i popričati :slight_smile:

P.S. što je je, mogao bi to biti skup način da oformiš full tim prije nego imaš klijente. Nekako mi se čini da bi trebao krenuti max sa dvojicom developera, a ostatak snage outsourceat po potrebi dok se posao ne zalaufa. Kasnije onda širiti tim.

3 Likeova

Hvala ti frende na fantasticnom postu, ovak me nesto i zanimalo. Lagano tocke slazem na papir da vidimo di smo, stranu klijentalu sam zamislio upravo iz tog razloga sto si napisa. Otprilike to je to, volio bih da jos neko postavi slicne postove…pa da lagano zaokruzujemo na cem smo.

Sto se tice prostora i di bi bili bazirani to je Split. Ukoliko uspijem da krenem sa sirenjem ili tima ili firme, imat cu te zasigurno u planu (moglo bi nekako i od doma, uz dobru komunikaciju).

Hvala ti jos jednom.

Realna pretpostavka da ćete postići uspeh sa svojim proizvodom ili uslugom, je ZNATI da:

  1. postoji ciljna grupa kojoj taj proizvod treba, jer im rešava problem ili potrebu koju imaju.
  2. to činite bolje od drugih na tržištu (lakše, praktičnije, po nižoj ceni).

Znači bitno je šta tržištu treba, a ne šta Vi mislite da je dobar proizvod!
Zatim, imate li dovoljno znanja, sposobnosti, afiniteta, zadovoljiti te potrebe?
Možete li to drugacije, ili bolje od drugih koji već jesu tu?

Ako je odgovor DA – krećemo!

Tek onda radimo planove prodaje, procenu troškova, plan komunikacije s ciljnim tržištem. Znači pre nego što uložite vreme, novac i energiju u nešto – proverite treba li to tržištu!

Marketing strategija uključuje:

ciljnu grupu (kome se obraćamo)
koncept proizvoda/usluge (šta promovišemo)
komunikacioni medij (gde, kada „gađamo“ciljnu grupu) i
poruka (kako to radimo)

itd,itd.

2 Likeova

@Tomas Potpisujem svaku rijec.

Pohvala autoru na ovoj temi, tako se to radi, chupo samo rokaj, sve najbolje na svom journey, izvjestavaj napredak…

1 Like

Učinilo mi se da je Split zbog govora “cile ekipe” :slight_smile:
U svakom slučaju sretno.

1 Like

Ne moras imati kompaniju da bi radio ali ako hoces ozbiljne poslove onda je bolje imati. Ja sam prije 2 godine krenuo za nase podrucje posao sa web dizajnom, dogovorio sam se oko zarade sa drugom koji zna to da radi dok sam ja radio marketing. Domace trziste je jako lose (barem kod mene je tako bilo) imas recimo 10 upita trebaju web stranice od malih tvrtki do velikih, fakulteta, hotela itd, dogovoris sve na telefon ili email, par puta smo i uzivo isli na sastanke ali nasim je skupo i 400-500 EUR za stranicu. mozda misle da to treba bit jefitno ili ja nisam znao dogovoriti posao, a sa nekima se dogovoris oko cjene i sve ok, odjednom pocnu da odugovlace platicu danas, sutra… i poslije se ne javljaju. Zatim veliki poslovi 5K+ EUR su vec namjesteni za nekog, a tebi se javljaju da skupe dovoljno ponuda. Situacija je skroz drugacija sa stranim klijentima Uk,Usa,Svedska,CH itd od 10 upita koje dobijem 8-9 napravim posao ali takvi upiti rijetko dolaze, sa njima mi nije bila potrebna firma jer su placali sve putem PayPala, i to su klijenti vecinom nasi ljudi iz dijaspore. Tesko je doci do stranih klijenata jer ima puno konkurencije. Ja sam najvise klijenata dobijao od SEO i Adwordsa za domace trziste, ali za strano nemoj ni da pokusavas potrosit ces sve pare a neces imati 1 konverziju vjeruj mi, a sto se tice SEO za strano trziste to nemas nikakvu sansu. Pokusaj da kontaktiras i povezes se direktno sa firmama telefon, e-mail, linkedin, mada sve to tamo rade godinama i njihove domace firme a Indijci oni spamuju sve zivo svakodnevno. Ja bih prodao svoju web stranicu nekom ko se hoce posvetit ovom posto mene to vise ne interesuje i radim druge poslove, prije par dana sam bas imao upit iz Svicarske cekam da mi odgovori na ponudu. Stranica je rangirana dobro na google.hr google.ba uz malo jos SEO mozes da budes u top 3 i imat ces sigurno 5-10 upita dnevno. Ako si sposoban za prodaju i dogovaranje poslova mozda ti krene bolje nego sto je meni. Moze se desit takodje da te neka firma iz inostranstva kontaktira za outsource (to ti je najbolje ako uspijes dogovoriti) ako te bude interesovalo javi mi u PM pa da pogledas koji je sajt u pitanju.

1 Like