Otvaranje obrta kada se uzima provizije?

dobar dan,

htio bih otvoriti internet stranicu i na njoj oglasavati smjestajne kapacitete i kod svakog upita/rezervaciju bi uzeo proviziju.
sada me zanima dali je nuzno otvoriti obrt ili firmu? jer na pocetku bi ionako htio prvo testirati i vidjeti dali mi se uopce isplati.

strani server novce primaj preko paypala i ko ti sta moze

Istina, pravna država nam nije na nekoj razini, ali ipak ima ljudi koji rade nešto po državnim službama tako da “tko ti što može” nije u potpunosti točno.

[quote=“Franziskaner”]htio bih otvoriti internet stranicu i na njoj oglasavati smjestajne kapacitete i kod svakog upita/rezervaciju bi uzeo proviziju.
sada me zanima dali je nuzno otvoriti obrt ili firmu? jer na pocetku bi ionako htio prvo testirati i vidjeti dali mi se uopce isplati.[/quote]

Legalno, ako želiš naplaćivati trebaš to moći izdati račun. Za početak možeš probati “na crno” jer dok su male pare u pitanju nikome nisi zanimljiv, ali ipak postoji šansa da ti porezna pokuca na vrata.

Mogu ti i odmah dati odgovor na pitanje “dali mi se uopce isplati”: vjerojatno ne. Imam dosta poznanika koji se bave posredništvom u turizmu i koliko vidim to nikako nije lagan i profitabilan posao.

hvala na odgovorima.
uglavnom legalno bi ipak htio, odnosno barem naci rupu u zakonu kako je mamic nasao (sa udrugom ;-))
paypal i strani server - zanimljivo. ali ipak bi htio izdati po mogucnosti nekakvi racun, odnosno nesta prijaviti pa da klijentela dobije nekakvi profesionalni dojam od nas.

da, znam da u turizmu (posredovanjem smjestajnih kapaciteta) nije lako, ali opet ako imas nove ideje, koncept mozda i upali. ali zato bi to htio testirati.

suradjivao bih sa sestrom koja je iz njemacke, pa bi se bazirali za njemacko trziste i uveli jos neke ideje pa cemo vidjeti. jedino to sa zakonom/porezima/davanjima me malo zeza, jer nebi htio odmah otvoriti firmu/obrt i naplacivati sve pristojbe da bih mozda nakon pola godine shvatio da ipak to nije to…

Otvori zadrugu.

zadruga? kako to tocno onda izgleda sa porezom, davanjima, troskovi?

Kako je nedugo rekao jedan forumaš.Pokušali su sve da saznaju ko je postavio registar branitelja na internet ali nisu nista otkrili.

[quote=“Franziskaner”]dobar dan,

htio bih otvoriti internet stranicu i na njoj oglasavati smjestajne kapacitete i kod svakog upita/rezervaciju bi uzeo proviziju.
sada me zanima dali je nuzno otvoriti obrt ili firmu? jer na pocetku bi ionako htio prvo testirati i vidjeti dali mi se uopce isplati.[/quote]

Dakle ja sam baš jučer bio u hitro.hr radi nečeg sličnog, skoro istog.

Kao hoću otvoriti obrt za oglašavanje apartmana na internetu.

-Ne može, za to trebate otvoriti turističku agenciju (i naravno sve što ide uz to: poslovni prostor itd).

-Ali to nije turistička agencija!

-Nije, naravno, turistička je nešto drugo, ali sve jedno će vam oni to zabraniti. (Samo mi govori što mogu očekivati, ne kaže da ona misli da za to treba turistička agencija…)

I uputi me da je najbolje da provjerim i odem u

URED DRŽAVNE UPRAVE
ODSJEK NA TURIZAM

Ja odem, portir kaže soba ta i ta.

Ja pokucam, niko se ne javlja. Otvorim vrata i povirim unutra, nema nikoga. Oko 12 h. Rade sa strankama 8-13

Stojim malo tu ispred i čekam. Nakon nekog vremena neka ženska ide nešto kopirati i pita me što mi treba. Ja joj kažem.

-A to vam je onaj gospodin tamo u bijeloj košulji tamo u hodniku.

Uglavnom tip stoji na hodniku i brblja sa 2 prijatelja, vidi da ga tražim i čekam i ne *ebe me 2%. Ja se skupim i odem.

http://www.webmajstori.net/forum/showthread.php?t=13557

[quote=“lvxor”]Dakle ja sam baš jučer bio u hitro.hr radi nečeg sličnog, skoro istog.

Kao hoću otvoriti obrt za oglašavanje apartmana na internetu.

-Ne može, za to trebate otvoriti turističku agenciju (i naravno sve što ide uz to: poslovni prostor itd).

-Ali to nije turistička agencija!

-Nije, naravno, turistička je nešto drugo, ali sve jedno će vam oni to zabraniti. (Samo mi govori što mogu očekivati, ne kaže da ona misli da za to treba turistička agencija…)

I uputi me da je najbolje da provjerim i odem u

URED DRŽAVNE UPRAVE
ODSJEK NA TURIZAM

Ja odem, portir kaže soba ta i ta.

Ja pokucam, niko se ne javlja. Otvorim vrata i povirim unutra, nema nikoga. Oko 12 h. Rade sa strankama 8-13

Stojim malo tu ispred i čekam. Nakon nekog vremena neka ženska ide nešto kopirati i pita me što mi treba. Ja joj kažem.

-A to vam je onaj gospodin tamo u bijeloj košulji tamo u hodniku.

Uglavnom tip stoji na hodniku i brblja sa 2 prijatelja, vidi da ga tražim i čekam i ne *ebe me 2%. Ja se skupim i odem.[/quote]

Otiđi na područni ured za gospodarstvo i reci im da želiš registrirati obrt jer imaš internet stranicu (nemoj im davati previše podataka da ne počnu pametovati). Ako te pitaju za detalje reci da želiš prodavati oglasni prostor na stranici, reklamu. Ne spominji apartmane i turizam. Pod djelatnosti upiši 73.12 Oglašavanje preko medija, 63.12 Internetski portali, 73.11 Agencije za promidžbu (reklamu i propagandu), i odaberi još par koje ti se sviđaju. Za djelatnosti vezane uz turizam trebaju posebni uvjeti pa to ne diraj.

Za ostala pitanja obrati se knjigovođi, on će ti objasniti kako pisati račune, kako rješavati papirologiju, oćeš u sustav PDV-a ili ne, i sve ostalo. Najbolje je prije registracije obrta posavjetovati se sa knjigovođom.

mozete mi samo jos reci vezano za zadrugu, kako se dobit oporezuje? i pdv?
nisam bas shvatio to dobro…

Dobit i PDV se svima koji su obveznici poreza na dobit i PDV-a oporezuje na isti način - prema Zakonu o porezu na dodanu vrijednost i Zakonu o dobit, te pripadnim Pravilnicima, a sve to imaš na stranicama Porezne uprave (
http://www.porezna-uprava.hr
) - u obliku objavljenih zakona, pravilnika, ali i niza brošura.