Otvaranje obrta - problemi itd

Pozdrav svima…

procitao sam vise manje sve na temu obrta ali neke stvari mi jos nisu jasne i molio bih da mi ih netko pojasni…idemo

Student sam koji vodi portal za koji sam dobio ponudu višegodišnjih ugovora o oglašavanju nekih poslovnih subjekata.

  1. Da li otvaranjem obrta prestajem biti redoviti student?
  2. Da li se obrt moze zatovoriti u slučaju da nema posla?
  3. Koliko sam dužan mjesečno izdvajati državi?

Postoji li neki jednostavniji način izvlačenja novca od tih firmi/ustanova a da nije ugovor o djelu?

Lp, hvala

ako nemas posla moras placat izmedu 1500-2000 kuna poreza
moras imat knjigovodu.
mozes privremeno odjavit obrt

[quote=“zizii”]Pozdrav svima…

procitao sam vise manje sve na temu obrta ali neke stvari mi jos nisu jasne i molio bih da mi ih netko pojasni…idemo

Student sam koji vodi portal za koji sam dobio ponudu višegodišnjih ugovora o oglašavanju nekih poslovnih subjekata.

  1. Da li otvaranjem obrta prestajem biti redoviti student?
  2. Da li se obrt moze zatovoriti u slučaju da nema posla?
  3. Koliko sam dužan mjesečno izdvajati državi?

Postoji li neki jednostavniji način izvlačenja novca od tih firmi/ustanova a da nije ugovor o djelu?

Lp, hvala[/quote]

Hvala na odgovoru.

Kakav je to porez? Jel mogu sam biti knjigovođa?

doprinosi i gluposti
mozes ali dosta vremena ces izgubit na to

[quote=“zizii”]Hvala na odgovoru.

Kakav je to porez? Jel mogu sam biti knjigovođa?[/quote]

Zašto neradiš preko studentskog…?

Pa kako bi to funkcioniralo preko studentskog ugovora?

Jel moze jedna drzavna institucija sa menom sklopit ugovor o godišnjem zakupu prostora na sajtu preko studentskog ugovora?

Imaš u stickiju na ovom podforumu link na opširnu temu na Legalisu oko obrta. Puno materijala.

Što se SC-a tiče, dosta informacija nađi na linkovima na lijevoj margini:

http://www.sczg.unizg.hr/student-servis/

Tebi je ovdje bitno, osim zadržavanja/gubitka prava na studij uz potporu ministarstva, vidjeti ostvaruju li tvoji roditelji kakve porezne olakšice temeljem tebe i da li bi - u slučaju da imaš neke prihode - oni morali podnositi kakvu dodatnu papirologiju (tvoje porezne prijave i sl.). Te hoće li se tih par stotina kuna što ćeš dobiti ikome isplatiti?

Sumnjam da se radi o svotama od više tisuća kuna mjesečno, jer bi to značilo da imaš ozbiljan biznis koji bi se onda isplatilo registrirati na ime nekog od tvojih roditelja - oni bi bili presretni da zaradiš takve novce.

A ako se radi o svotama od parsto kuna, onda to tih par sati rada mjesečno možeš provesti pod bilo koju od stavaka cjenika na SC-u (SC služi za prodaju vlastitog rada, a ne djelatnosti preprodaje, najma i sl.).

Inače, mislim da vlasništvo nije temelj za gubitak bilo kakvih prava redovitog studenta - npr. možeš biti vlasnik stana koji iznajmljuješ ili vlasnik poduzeća koji ubire dobit na kraju godine. Ali je temelj za gubitak prava ako si zaposlen. A svako poduzeće (d.o.o., obrt ili štogod) mora imati barem jednu zaposlenu osobu (nije važno gdje je osoba zaposlena, važno je da postoji jedna osoba koja je zaposlena).

Ovo gornje o temelju za studentska prava je IMHO, ali NISAM siguran.

Tako da, kako god okreneš, mislim da za par stotina kuna nema smisla bilo što osim ići na nešto papirološki i pravno najjednostavnije (ne samo za tebe i oglašivača, već i tvoje roditelje) - a to je SC ako možeš to postići. Inače, ako su veći iznosi u pitanju, otvori obrt ili d.o.o. na tatu ili mamu.

Prilikom otvaranja obrta vlasnik obrta se mora istog trenutka zaposliti i plaćati mirovinsko i zdrastveno za sebe. Na minimalac to ispadne cca 1000kn.
Ako je vlasnik već negdje zaposlen, svejedno mora plaćati davanja tako da se za njega praktički davanja plaćaju duplo (obrt + poslodavac)

Kod firme je to nešto drugačije. Direktor također mora plaćati davanja, ali ako je već zaposlen negdje drugdje tada njegov poslodavac plaća davanja na njegovu plaću pa on u firmi u kojoj je direktor to ne mora.

Osobno, mislim da se više isplati otvorit d.o.o.

[quote=“Junior”]Prilikom otvaranja obrta vlasnik obrta se mora istog trenutka zaposliti i plaćati mirovinsko i zdrastveno za sebe. Na minimalac to ispadne cca 1000kn.
Ako je vlasnik već negdje zaposlen, svejedno mora plaćati davanja tako da se za njega praktički davanja plaćaju duplo (obrt + poslodavac)

Kod firme je to nešto drugačije. Direktor također mora plaćati davanja, ali ako je već zaposlen negdje drugdje tada njegov poslodavac plaća davanja na njegovu plaću pa on u firmi u kojoj je direktor to ne mora.

Osobno, mislim da se više isplati otvorit d.o.o.[/quote]
ovo boldano se ja mislim promijenilo…ne moraš više plaćat duple doprinose već samo porez na dobit i kod obrta. nek me netko ispravi ako griješim al u zadnje što sam pročitao to se promijenilo

Radi se o svoti od par tisuca kuna netto na mjesec, za početak će to biti oko 3000 kn, ali kasnije je dogovor da će ići na više… ukljucit ce se vise partnera.

A jel postoje kakve firme koje se bave s ovim, tj. da preko njih podignem novac?
Hvala za odgovore i linkove.

[quote=“zizii”]Radi se o svoti od par tisuca kuna netto na mjesec, za početak će to biti oko 3000 kn, ali kasnije je dogovor da će ići na više… ukljucit ce se vise partnera.[/quote]To je promet iznad onog dopuštenog SC-om, tako da to otpada u svakom slučaju.

Cilj ti treba biti ispitati pod kojim okolnostima možeš izgubiti pravo na besplatan studij, odn. kada se stvar počinje mijenjati u platnoj listi tvojih roditelja, s obzirom na njihove olakšice. I onda izbjeći tu okolnost.

To bi značilo da trebaš otvoriti obrt na roditelja ili roditelja staviti za direktora firme.

Na tu količinu novaca se nikako ne trebao libiti pronaći poreznog savjetnika u imeniku i platiti savjetovanje. Ako si više internetski tip, ovdje na forumu je svojedobno član PRO dao nekoliko konkretnih savjeta, pa potraži njegove postove, a onda ga možda možeš pokušati i kontaktirati oko savjetovanja. Također možeš pokušati kontaktirati i osobe iza portala imamnovac.

[quote=“zizii”]A jel postoje kakve firme koje se bave s ovim, tj. da preko njih podignem novac? [/quote]Nisam čuo, a i sumnjam. Koji direktor poduzeća bi preuzeo odgovornost da sklapa ugovore i izdaje račune za tvoj račun za neku relativno sitnu proviziju?

Jedino da nađeš partnera koji već ima poduzeće pa sklopiš s njime ugovor o zastupanju.

Ali ti ništa od toga ne rješava problem isplate - i dalje se, ako i ta firma želi legalno poslovati, tvoj novac mora isplatiti tebi na žiro, pa ide porez na dohodak i ostalo.

Poanta je: vidi koliki dohodak smiješ imati, a da ne gubiš prava besplatnog studranja (to s poreznim savjetnikom, tajnikom na faksu, pitaj u nadležnom ministarstvu).

Ako te to ne brine, onda možeš raditi što god hoćeš i kako god hoćeš.

I dalje se plaćaju doprinosi, međutim ne u punom iznosu, već se množe sa nekim faktorom koji ovisi o prihodu obrta. Napomena da govorim samo teoretski, nisam imao osobna iskustva iz prve ruke.

Link nije baš razumljivo napisan, ali nešto o tome tu filozofiraju:

http://infos.hok.hr/hr/faq/a_pravni_savjeti/a1_otvaranje_obrta/kako_se_obracunavaju_doprinosi_temeljem_obavljanja_druge_djelatnosti_uz_radni_odnos_ili_mirovinu

Da se nadovežem na post koji je tsereg napisao pošto imam iskustva sa time.

Kao student možeš imati prihod od 9500kn godišnje nakon čega roditelji gube porezne olakšice. Ja sam išao u poreznu upravu s mamom da me odjavi sa svoje porezne kartice i dobio sam odgovoro doslovno: “Pa niste valjda ludi? To još nitko nije napravio. Mi nismo povezani sa SC-om i ne znamo koliko vaš sin zarađuje.” Tako da sam odjavljen tek nedavno kada sam stupio u radni odnos.

Sljedeći limit je oko 50-60 000kn nakon čega ti “skidaju” dodatnih 25% kao predujam za porez i na kraju godine podnosiš poreznu prijavu. Ovisno o prihodima dobiješ vraćenu razliku ili moraš doplatiti. Ako sam dobro shvatio.