Otvaranje obrta za digitalni marketing

Pozdrav svima, neko vrijeme radim digitalni marketing za klijente i naplaćujem isključivo preko PayPala. Zbog povećanja posla i porasta klijenata odlučio sam otvoriti obrt u Hrvatskoj.

Pošto je kod nas sve kompliciranooo imam par pitanja.

Znači posao je fokusiran na kreiranje objava za klijente, vođenje instagram računa i slično. Klijenti su isključivo iz USA. Naplata ide u DOLARIMA!

  1. Trebam li fiskalizirati račune? Neki kažu ne, neki kažu da. Plaćanje će biti isključivo kreditnim karticama.
  2. Na web stranicu trebam spojiti payment gateaway, oni mi nisu mogli objasniti dali ja mogu napraviti devizni račun u nekoj od naših banaka, i slati račune na engleskom jeziku i da mi svi klijenti plaćaju u dolarima. Znači web stranica će biti na engleskom jeziku, oni kada kliknu na paket od $250, i kad ih preusmjeri na gateaway želim da tamo također piše $250 a ne da bude preračunato u kune, zato jer im je to zbunjujuće. Želim da bude što jednostavnije.
  3. Moraju li računi biti na hrvatskom jeziku, ili ih mogu slati na engleskom jeziku?
  4. Obrt mi je otvoren i odobren zanima me mogu li otvoriti Stripe račun s njim iz Hrvatske i naplaćivati preko Stripe servisa također? Mogu li uopće hrv državljani imati Stripe račun?

Ako netko ima sličnu situaciju neka se javi u poruci, stotine stvari dok se pokrene sve :rage:

Hvala

Najbolje da odes u knjigovodstveni servis i uzmes 1-2 h konzultacija.

  1. Fiskalizacija ide, ako posluješ i sa gotovinim.
    Ako sve ide na račun, samo ti treba tvoja odluka da nečeš imati fiskalizaciju, a ni blagajnu.

  2. Vjerojatno se može.

  3. Sa obrtom možeš raditi za klijente iz inozemstva.

  4. Vjerojatno možeš imati stripe.

Za svaki slučaj, sve provjeri sa knjigovodstvom.

1 Like

https://stripe.com/atlas da izbjegneš glavobolju…

Otvoriš tvrtku/firmu u US kao non resident i samo provjeriš s knjigovođom što se tiče poreza na dobit, dvostrukog oporezivanja i slicno kad u HR trebaš podizati novce

A imaš plus ovo https://stripe.com/corporate-card
Pa koristiš karticu i ide ti dosta stvari pod troškove

Možeš i business account imati na Wise.com
pa preko njega naplaćivati. Raspitaj se i o tome

Da trenutno imam osobni račun na wise i svim ostalim revolut paysera itd. Mislim da se može prijaviti samo wise kao drugi račun firme. Ali kod payment gateaway ne znam dali se uopće može dodati da bude račun od wise. Zato što ovi naši svi rade sa zabom pbz i tim hrv bankama, i tipa ona sixt banka za vanjske uplate. Mada mi je čudno što su mi rekli da ne mogu otvoriti devizni račun u zabi i jednostavno primati devizne uplate direktno u dolarima, pa ih onda prebacivati samo u kune kad želim dići novac.

Realno ako bih otvorio tamo firmu i dobio nekakvu karticu visu njihovu, ja to mogu trošiti u Hrv i dizati novac na bankomatima da naši ni ne znaju, pa ne moram ni plaćati nikakav porez, jedino taj u americi. A baš da će oni kontaktirati našu poreznu da sam ja otvorio firmu u americi, nema šanse. O stripe svi kažu drukčije, pa me zanima ako netko ima informacije iz prve ruke, da je otvorio tamo firmu i da radi sličan posao kao ja. Neki pišu da se više ne može ni otvoriti firma ako se ne ode tamo i ne potpišu neke stvari u banci u Delaware uživo.

Problem je što svaki knjigovodstveni servis koji ja znam ima ljude koji imaju po 50+ godina, i oni nemaju pojma kad se radi o ovako malo kompliciranijim stvarima, već sam probao sa par. Ako imaš možda neki kontakt od nekog knjigovode koji se razumije bas u ovu vrstu posla. Hvala

Promijeni banku. …

Fora ti je u tome da ne znaju oni… ali ne znaju niti porezne. Sve je to novo… sustav je trom…tako da ne zna nitko. Tj. sustav niti nema opcije da pokrije sve moguće načine tvog poslovanja.

No u tom sustavu rade ljudi od krvi i mesa i uglavnom ne grizu. “Možeš se s tetama sve dogovoriti”, hehe. Mislim da je najbitnije da ti je namjera poštena tako da ne smišljaš kako da kradeš državu i onda sve sjeda na svoje mjesto.
Naravno, to vrijedi dok se ne obogatiš dovoljno i dok ne uđeš u radar hijenama koji se žele najesti tvog plijena… a ta gamad će ti uvijek naći nešto što nije po propisu i lupati ti kaznetine. No to je već level kad ulaziš među bjesne hijene pa završiš ko Todorić ili Pevec. Ili ko onaj što je nedavno pobio inspektore … jbga, država je đungla puna levela i Mamić vjerujem ne laže kad kaže da je sve to mafija kome je on morao polagat račune i podmazivat ih…

Tvoja pitanja…

  1. Ne moraš ako ne radiš s gotovinom

  2. Zakon o računima kaže da moraš imati u kunama. Možeš pored kuna imati i dolare. A u čem ćeš primati uplate…koliko sam ja shvatio to je svejedno. Tvoj konačni saldo na poslovnom računu mora odgovarati prihod - rashod. Gdje prihod moraš imati pokriven izlaznim računima, a rashod ulaznim računima.
    Sad to je malo matematički zaebano opisati ako ti je račun u $$, a stanje kuna se vremenom mijenja zbog tečaja. Mene to niš ne sikira dok god mi je namjera čista. Država puna govana, tko će cjepidlačit oko toga? Kako će primjetit uopće? …ako nisi sumnjiv da kradeš državu pa dođeš pod povećalo. Tada bi ionako tražili dokaze krađe iz onog vremenskog perioda na koji sumnjaju. Porezni sustav je toliko trul i ne automatiziran da si ekipa piše lažne račune i krade državu kroz porez i lape se milijoni prije nego to porezna uoči… tako da se ja oko takvih hebenih sitnica više niš ne sikiram. Možda griješim, ali dijelim svoj stav oko toga. Kad bi me to sikiralo, više bi gubio vremena na sve te gluposti nego na pravi posao koji treba obavljati.

  3. … osobno don’t care…

  4. Ne znam za stripe…ja tipa primam uplate preko payPal-a …to mi se čini da spada pod isto pitanje.

Knjigovođa mi je rekao da porezna ne vidi paypal i da bi takoreći mogao taj dio posla obavljati da ništa ne prijavljujem. Da je to siva zona i da nema neke procedure. Nisam htio…polazim od toga da mi namjera uvijek bude čista. To vidim najbitnijim. Tako da jednostavno samo prebacujem lovu sa PayPala na poslovni račun, pokrivam sve računima … i oslanjam se na to da ako dođe do neke inspekcije da na prvom mjestu mora biti jasno da sam nastojao prikazati sav prihod. (Ništa utajivao nisam) … a dalje što Bog da koliko sam ili nisam pogriješio u proceduri.

Uzmi da su te procedure poprilično shebane kad bi htio da je baš sve kako treba. Ti npr. nebi ništa smio niti baciti od svoje poslovne opreme … jer može ispasti da si prodao a nisi prikazao prodaju. Ako se baviš razvojem…skuriš neku komponentu…ne smiješ ju baciti nego moraš kao skurenu skladištiti da opravdaš izlaz. Gdje bi to sve došlo…

Ali isto tako znam iz pouzdane ruke kad veća firma stigne u tako neku sferu da mora početi paziti i o skladištenju svog otpada… da te prvo ovi iz nadzora upozore o takvim procedurama i tek onda zahtjevaju da se uskladiš sa time i pridržavaš toga.
Tako da imam vjere da su sve to ljudi i da je sve ok dok je namjera ok i dok se osnovno poštuje.

To ti je čisto moj osobni doživljaj svega toga.
Nakraju, sve ono što traže tebe da poštuješ…prva je porezna koja kao institucija ne poštuje te prakse i čitava je u kaosu… ne znaju di im je glava, a gdje rep.

1 Like

problem što su poduzetnici ugostitelji, građevinci, trgovci…i s njima ti knjigovođe rade cijeli život tako da je rijetko tko bi ti tu mogao pomoći. Većinom poznaju zakone u RH i one koji se tiču posla za obrte-firme koji posluju na relaciji HRV-HRV

Čak i oni koji rade našim IT firmama većinom su vezani za poslovanje po RH…A ovi jači igrači ti ni ne žele otkriti informaciju ili dati savjet (ima iznimki dakako)

1 Like

Problem kod paypal je taj što je teško izvući novce s njega kad se nakupe znam iz iskustva haha. Ja sam već godinama tako primao novac, porezna nema apsolutno nikakav uvid u to. Jedini je problem što moraš kupovati stvari pa preprodavati da bi izvukao novac s računa, ako ga ne želiš povlačiti na svoje kartice i placati porez. Mislim da je i vise nego dovoljno sto novce uzimam od daleke amerike i trošim ih 90% ovdje, i opet platim porez na sva sranja koja kupim, još da i na to lupaju porez, to je jednostavno previše i ja se vodim tom logikom haha. No eto od ove godine paypal je posebno poceo paziti na nas koji se bave digitalnim marketingom i uslugama na instagramu i tako dalje. Te se poceli limitirati takve racune, i stave u opis jednostavno da je vrsta poslovanaj previse rizicna i da ne zele da to radis preko njih. A ovdje mi jedino ide na zivce sto nitko nije upucen i kasnimo za svima 20 godina, i onda i da zelis nesto raditi legalno ubiju te sa sto strana samim time sto ti nitko ne zna ni objasniti kako trebas ovdje poceti, i onda se ja moram tim glupostima baviti umjesto da sam fokusiran na posao i klijente.

Nisam znao za ovo. Hvala!

1 Like

Prijatelju pogledaj 1stformations i tamo otvoris firmu doslovno za džabe naspram ovog ovdje.
Također ima još par takvih stranica gdje se može otvoriti LLC u US/UK.

2.Ako ces imati kao web shop gdje ce oni moc sa kreditnom karticom placati, to se gleda kao gotovina i treba ti fiskalizacija. Ako ce preko tog web shopa placati samo putem Paypala onda ti ne treba fiskalizacija. Zato sam ja bila i odustala od mogucnosti da ljudi placaju kreditnom karticom na mom webu, primam samo Paypal.

3.Računi po zakonu moraju bit na hrvatskom ali mozes imati uz to i račun preveden na engleski i samo njega slat klijentu a hrvatski racun za svoju evidenciju.

A ovi sta pisu da otvoris biznis drugdje umjesto u Hrv, paušalni obrt je toliko povoljan da stvarno nema smisla ic van nesto otvarat.

Ipak, bio bih zahvalan da netko kaže ideju/proces koji payment gateway koristiti kada se želi koristiti kartično plaćanje preko web stranice jer korisnici koje imam žele platiti karticama, a ne sam paypalom.

Ako netko već to koristi iz HR može i višđe info preko PM. Inače, imam paušalni obrt otvoren, ali još tražim payment gateway.

Pokušao sam s nekim HR payment gateway kao što je Borgun i Corvus pay i ne ide tako lako, a uz to uzmijau dosta provizije. Da je Stripe dostupan bilo sve puno brže.