Otvaranje web shopa - iskustva i savjeti

Kroz idućih mjesec dana ću pokrenuti web shop s vlastitim proizvodima. Želim da sve to mi ide preko firme pa me zanimaju vaša iskustva.

U prvom krugu planirane zemlje su:
Hrvatska,Srbija,Slovenija
2. EU
3. WW

Platforma će biti custom (cms raden za moje potrebe)

Najbolji način za rješavanje naplate?
Kako sve to izvesti u granicama zakona ali u moju korist?
Dostava izvan HR?

Naravno te informacije mi knjigovođa također istražuju ali me zanima jel ima tko iskustva u ovome.

Pozdrav Master_yoda,

ako mislite na naplatu odnosno plačanje proizvoda na webshopu onda su najpopularnije:
Paypal, kreditne kartice(visa, mastercard) i na balkanu placanje pouzecem.

Vi kao firma svakom kupcu izdajete račun za kupljeni proizvod (elektronski emailom ili printani u sam paket). Što se misli pod “izvesti u granicama zakona i u moju korist”??

Oko dostave tu je več malo istraživanja i provjeravanja.
Zavisi opet kakvi su proizvodi, težina veličina i slično. Ali pitate glavne dostavljace i provjerite njihovu ponudu. HR pošta/Hr express, GLS; DPD…
S onim za kojeg se odlucite sklopite ugovor i mjesecno plaćate njihove usluge t.j. slanje paketa po cijenama koje su vam ponudili.

Sad dostava van hrvatske zna biti skupa(ako šaljete direktno) i zavisi od više faktora: težine, veličini, mjesečne kolicine itd. Postoji nekoliko kombinacija za snižavanje tog troška i optimizaciju…

Naravno i zavisi od kolicine paketa koje budete imali itd.

Ako vas zanima konkretnije, pitajte konkretnije :wink:
Pozdrav!

Dostava je zaje*ana za strane zemlje,ja kad sam ima LoL webshop koštalo me za obicno pismo oko 15-21kn do 250grama

Nemam osobnog iskustva s takvim stvarima, ali ćukomentirati par stvari, možda pomogne.

  1. Najbolje ponuditi što više vrsta plaćanja
  2. Ne razumijem pitanje
  3. Ne znam. Ali za Hrvatsku znam po prijateljima da su ljudi (ja uključen) izrazito frustrirani s dostavljačima kao što je Overseas Express, tako da izbjegavam koristiti web trgovine koje ga koriste.

@Mabiz

Mislim uvesti plaćanje paypalom i kreditnim karticama, a moža i paysafe bonovima. Moram vidjeti kako to ide.
Račune bi onda rješavao mailom -elektronski.

@4nusnation

Da, to je malo veći problem kod slanja pošiljki izvan Hrvatske, ali dobro proizvodi nisu velike težine. S nekih shopova u EU je npr cijena dostave u prosjeku cca 5€ za HR tako da bi se tu možda nešto i moglo uklopiti ali to moram još istražiti.

@bbsantic

Također nepodnosim Overseas.

Hvala svima na savjetima.

drugari pozdrav, zanima me podizanje online shopa ili ti internet prodavnice.
za pocetak bi registrovao firmu u apr-u i ne bi se zezao mimo zakona nista. ako neko ovde ima iskustva vezana za registraciju u apr-u neka pise na sta obratiti paznju. ovde mi je prvenstveno bitan onaj deo oko fiskalne kase, potrebna ili ne, odnosno koju sifru delatnosti je najpovoljnije odabrati?

dalje bi mi dobro doslo vase znanje vezano za odabir hosting paketa, brzine, skladisnog prostora i protoka? o ovome gotovo da ne znam nista :cry:.

da li je bitno kod koga se registruje domen?

izgled prodavnice mozda nesto tipa kao sto je ovaj na linku a i to ne mora bas tako, saljite linkove drugih shopova, svaka vasa ideja i predlog su mi dobro dosli.

hvala

Za registraciju to jest, otvaranje radnje (privatnik , paušalac) u današnje vreme čak ne moraš da se “pomeriš iz fotelje”.

Ako nisi siguran šta i kako ide ili šta ti treba. Imaš u Srbiji mali milion knjigovodstvenih agencija koje ti nude online (ispunjavanje) formulare za otvaranje radnje ili lično kod njih u agneciji .Oni ti završavanju posao oko reg. u APR-u (znači sve ) u tvoje ime i za tebe tvoje je samo da dođeš i pokupiš papire i platiš im.

Potraži online na netu…imaš čak i upustava kako sam da registruješ radnju šta je sve potrebno ako sam odrađuješ posao. Cena registracije radnje je od 50€ do 70€ kako gde…

Za hosting verovatno će ti trebati jači neki , kolege s foruma, koje to bolje znaju verovatno će ti bolje objasniti.

Domen… možeš registrovati gde god hoćeš da se vodi na tvoje ime (obavezno) što kraće ime to bolje, i da ima dve reči.

1 Like

Kakve ćeš proizvode da prodaješ na svom online shopu ??? Ako misliš da ti shop bude svaštara odmah od toga odustani jer nećeš moći da se probiješ nikada na taj način. Moj ti je predlog da se odlučiš za samo jednu nišu i da prodaješ samo proizvode iz te niše.

Na Temu imaš dosta jeftinih hakerskih i spy alata. To je ono spy kamerice, spy satovi, dvogledi, alatke za hakovnje i slično. Sve stvari su vrlo jeftine i mislim da bi se dobro prodavale kod nas.

Što se tiče otvaranja firme, moj ti je predlog da otvoriš LLC firmu u SAD, to ti je isto kao u Srbiji DOO. Godišnje se plaća oko 500 eura sa sve knjigovođom, telefonom i sekretaricom. U SAD nisi dužan da plaćaš porez ukoliko ne posluješ u SAD, a u Srbiji plaćaš kao fizičko lice porez na dohodak građana 10% od zarade. Za mene najbolje rešenje, nemaš kontrole i nikakve peripetije. Odmah dobiješ i Stripe kartično plaćanje na sajtu. Samo predhodno moraš dobro da urediš sajt kako bi ga Stripe prihvatio.

Naravno trebala bi ti određena ulaganja u naručivanje proizvoda koje bi odmah morao da imaš na lageru i da možeš da šalješ u roku od jednog dana. I to obavezno naglasi na sajtu da je isporuka odmah sutra, jer to je veoma bitno kada se kupci odlučuju da li će neki proizvod da naruče ili ne. Istraživanja su pokazala da shopovi koji šalju robu brzo imaju daleko veću prodaju.

Naravno morao bi nešto da uložiš i u google reklamiranje, ali mislim da bi ti ovakav shop dobro radio, ukoliko se dobro uradi.

1 Like

hvala na odgovoru svakako. kazes da svastara ne pije vodu, ali evo ovaj shop ciji sam link postavio jeste bas takva svastara i on dnevno salje minimum 500 paketa pa navise? koja je tu fora?

inace ovo sa otvaranjem firme ne verujem da bi bilo korisno meni zbog nacina placanja, u Srbiji i dalje vrlo mali broj ljudi koristi kartice za placanje na netu svi su vise za varijantu placanja pouzecem i u kesu

Pa ti možeš da šalješ i pouzećem, možeš da imaš oba načina plaćanja to ne predstavlja nikakav problem. Jedino je bitno da vodiš urednu knjigovodstvenu dokumentaciju. Pa ako na kraju meseca zaradiš recimo 10K eura, platiš 1000 eura porez na dohodak građana. Nemaš tu problem, niti će ko da te primeti, a i ako te primete, čim vide da je firma u SAD i da uredno svakog meseca plaćaš porez na dohodak, niko te neće dirati. Ti si tu čist 100%.

1 Like

Odakle ti takva informacija da šalju 500 i više paketa dnevno, to nije moguće ??? S obzirom da su im cene u proseku od 10 do 50 eura po proizvodu, ako uzmemo da su danas prodali 500 proizvoda sa najmanjom cenom od 10 eura, njima bi dnevni pazar bio 5000 eura. Na mesečnom nivou to bi bilo 150.000 eura, a na godišnjem 1.800.000 eura ili 210.000.000 dinara. A oni nemaju ni približno toliku zaradu. Ako pogledamo godišnji izveštaj EPT trgovine, oni su u 2023. godini imali prihode od 7.9 miliona dinara ili nešto malo iznad 50k eura, a rashode 7.6 miliona dinara. Ne kažem da je ovo mala zarada, ali čisto sumnjam da imaju 500 i više dnevnih slanja paketa, to se jednostavno ne uklapa u njihovu zaradu. Godišnja zarada bi morala da im bude oko 2 miliona eura sa tolikim brojem slanja i to da šalju proizvode sa najmanjim cenama u proseku od 10 eura, a kada bi smo uračunali ove od 50 eura zarada bi otišla i do 5 miliona eura.

1 Like

informaciju sam dobio od coveka iz brze poste i smatrao sam je validnom sve do ovog trena a sa druge strane i dalje smatram da nema potrebe da me laze. prica je krenula kad sam bio u postu da se raspitam oko cene posiljke koju smatram itekako vaznom za jedan online shop, pa sam im kao primer i naveo da recimo ovaj shop sa linka ima cenu od 390rsd a meni traze blizu 700rsd i onda tad on meni kaze da oni salju od 500 pa navise posiljka dnevno, evo neka sam ja pogresno razumeo pa da to bude na nedeljnom nivou, svakako sam se vodio onim sto mi je receno.

1 Like

Ne radi se to tako na balkanu :laughing:

sta se ne radi tako, daj savetuj, pisi ? hvala