Page rank

Ako se PR prenosi samo linkovima, kako su prvi sajtovi dobili PR da ga prenesu ostatku weba? I otkud toliki PR za cijeli net dolazi?

Znao sam naletati na forumske topice na domacem webu koji imaju PR1 ili PR2 a siguran sam da nitko nije linkao na njih. Imaju takav PR jer je domaci web slab i oni su jedini izvor koliko toliko relevantnih informacija i kroz godine su dobili PR.

[quote=“Ace_”]Ako se PR prenosi samo linkovima, kako su prvi sajtovi dobili PR da ga prenesu ostatku weba? I otkud toliki PR za cijeli net dolazi?

Znao sam naletati na forumske topice na domacem webu koji imaju PR1 ili PR2 a siguran sam da nitko nije linkao na njih. Imaju takav PR jer je domaci web slab i oni su jedini izvor koliko toliko relevantnih informacija i kroz godine su dobili PR.[/quote]

U pravu si. I ja sam nailazio na takve sajtove.

Moj je zaključak da ne postoji kompetentna osoba koja može dati konkretan odgovor na ovo pitanje, jer je “Savršeni Google” ostavio znanje o PR za sebe.

A mi možemo samo zaključivati na primjerima koje nalazimo na Netu i na kraju skontati da u suštini tu nema pravila. Ili ih ima, ali nisu stalni i Google ih mijenja shodno svojim potrebama i njemu samo znanim razlozima … Valjda.

Ali dobro bi bilo da nam neko napiše, ako zna, par “caka”.

Napisaću i ja šta znam i šta se može uraditi, ako koristite Joomla sajt…

Zanimljivo je pogledati koliko PR ima na primjer
http://public.mzos.hr/Default.aspx
i onda provjeriti koliko ima backlinkova.

PR koji se vidi (zeleni toolbar) je TBPR (tool bar PR) koji uopce ne mora odgovarti stvarnom Google-ovom PR-u. Spekulacija je da se Google “igra” sa tim brojevima, pogotovo sa onim koji je prikazan na unutarnjim stranicama sajta.

Unutarnji linkovi isto tako prenose PR. Dakle mozes imati stranicu sa PR ako se nitko “izvana” ne linka na nju jer dobiva PR od linkanja unutar sajta.

Eto, nakon toliko muke i nauke dobih i ja veze za moj sajtić na močnom Googl-u, ali imam jedno pitanjce, pa ako neko zna da mi odgovori.

Evo ovako, kada kucam istocnosaraevo.net na Google, ovisno u kom Browseru kucam dobijem sljedeče rezultate.

U Mozilla: LINK

U Opera: LINK

Zašto istocnosarajevo.net sajt u Operi nema veze kao i u Mozilli? Tražio sam iste riječi u pretrazi na istom google.ba, ali sam dobio različite rezultate kao što vidite. Predpostavljam da je ovo neki propust Browsera, ali bih volio da više znam o tome?

A evo ovo pitanje gore iznad još stoji i čeka odgovor, a ja ču Vam kopirati pa pročitajte, ko nije pročitao šta Google kaže za linkove na drugim sajtovima i uopšte o razmjeni linkova. Pročitajte …

Obmane s vezama

Rangiranje sajta u Google rezultatima pretraživanja djelomično je temeljeno na analizi sajtova koji sadrže veze do njega. Kvantitet, kvalitet i relevantnost veza utječu na rangiranje sajta. Sajtovi koji sadrže veze do vašeg mogu pružiti kontekst u vezi sa temama na sajtu, a mogu i da ukažu na njegovu kvalitetu i popularnost. Međutim, neki Webmasteri koriste obmane sa razmjenom veza i prave partnerske stranice isključivo u svrhu unakrsnog povezivanja, čime se zanemaruje kvaliteta veza, izvori i dugoročne posljedice koje će to imati na njihove sajtove. To predstavlja kršenje Google-ovih smjernica za webmastere te može negativno utjecati na rangiranje sajta u rezultatima pretraživanja. Primjeri obmana s vezama mogu uključivati:
veze koje služe za manipulaciju sustavom PageRank;
veze na nepoželjnom web sadržaju ili ka ozloglašenim web lokacijama;
prekomjeran broj recipročnih veza ili prekomjernu razmjenu veza (“Poveži se sa mnom, a ja ću se povezati s tobom.”);
kupnju ili prodaju veza koje prolaze provjeru sustava PageRank.

Najbolji način za navođenje drugih sajtova da naprave relevantne veze ka vašem sajtu predstavlja stvaranje jedinstvenog i relevantnog sadržaja koji brzo može steći popularnost u internet zajednici. Što više korisnog sadržaja imate, veće su šanse da će ga netko smatrati korisnim za posjetitelje svog sajta, a to znači da će napraviti veze ka njemu. Prije nego što donesete bilo kakvu odluku trebalo bi se zapitati da li će posjetitelji imati koristi od toga.

Nije važan samo broj veza koje upućuju na stranice, već i njihovu kvalitetu i relevantnost. Pravljenje dobrog sadržaja se isplati. Veze obično predstavljaju glasove uredništva koji se dodjeljuju po izboru, a uzavrela zajednica blogera može biti odlično mjesto za poticanje zainteresiranosti.

[quote=“dachoxxl”]Eto, nakon toliko muke i nauke dobih i ja veze za moj sajtić na močnom Googl-u, ali imam jedno pitanjce, pa ako neko zna da mi odgovori.

Evo ovako, kada kucam istocnosaraevo.net na Google, ovisno u kom Browseru kucam dobijem sljedeče rezultate.

U Mozilla: LINK

U Opera: LINK

Zašto istocnosarajevo.net sajt u Operi nema veze kao i u Mozilli? Tražio sam iste riječi u pretrazi na istom google.ba, ali sam dobio različite rezultate kao što vidite. Predpostavljam da je ovo neki propust Browsera, ali bih volio da više znam o tome?[/quote]

ako su istocnoarajevo i istocnosarajevo iste riječi onda stvarno nemam pojma zašto ti se to događa…

jedino sto znam je da mi je sa PR3 kod zadnjeg updata PR0…ko god da je u pravu:)

[quote=“Milito”]Kvalitet za Google - code kojim se koristis, aktivnost sajta, koliko je star i stabilan (npr da ti je domena registrovana na duze od jedne godine) sajt…

Ja koristim google-pr.net[/quote]

Oprosti ali ovo je jedna od većih gluposti. Kvaliteta sajta za Google ovisi jel ti domena registrirana na duže od jedne godine… :smiley:

Što se tiče PR-a, moje iskustvo je pokazalo da postoji PR koji se daje novim stranicama nakon par mjeseci, ovisno o updateu sadržaja, međusobnom linkanju i slično… takve stranice dobivaju PR prirodno, bez ikakvih linkova. Smatram da je to nekakv prvi, početni PR.

Daljni PR se nakon toga počinje mjeriti na način koji je w00t spomenuo… ovisi o kvaliteti i visini PR-a dolaznih linkova. Ako su ti dolazni linkovi u banani, možeš biti siguran da ćeš izgubiti onaj početnički PR. S druge strane, ako dobiješ dobar broj kvalitetnih linkova, dobit ćeš i bolji PR ili će u najgorem slučaju ostati isti.

Kako bilo, to nikoga ne treba previše zabrinjavati jer pozicija na Google-u ne ovisi o PR-u.

Osobno imam stranice sa PR0 pa su svejedno na vrhu, odmah pokraj onih sa PR4 i 5…

Sada sam ponovno prosao kroz ovu temu i toliko je puna dezinformacija da nebi nikome savjetovo da vjeruje icemu sto pise ovdje. (do duse ima i tocnih stvari ali vecina je mutna).

Pogriješio sam, ali evo ti ponovo, sada su oba istocnosarajevo…

LINK 1

LINK 2

Neznam zašto ovo. U operi mi na pretraživaču ne otvori link sa vezama ispod dok u mozilli, chrome, exploreru … otvara.

Zašto?

Evo sam tek sada vidio da Google.ba nudi pretragu na tri jezika: srpski, hrvatski i bosanski i da za istu riječ pretraga daje tri različita rezultata. Recimo za hrvatski i bosanski jezik moj sajt ima veze, dok za srpski nema. Isto tako na google.hr i na google.rs nepostoje veze.
Biče da Google još nije odlučio da postavi veze na sve za sada. Pa čekat čemo još.

A sada da se vratim na smisao teme, na PR.

Naime, kada kucam na Google link:moj_sajt.com, dobijem rezultate sajtova sa kojih je linkovan moj sajt. U toj pretrazi mi izbaci i neke moje linkove, sa mog sajta. Zna li neko da nam kaže nešto više o ovome. Zašto Google indeksira samo dio linkova, a ostale ne?

[quote=“dachoxxl”]Evo sam tek sada vidio da Google.ba nudi pretragu na tri jezika: srpski, hrvatski i bosanski i da za istu riječ pretraga daje tri različita rezultata. Recimo za hrvatski i bosanski jezik moj sajt ima veze, dok za srpski nema. Isto tako na google.hr i na google.rs nepostoje veze.
Biče da Google još nije odlučio da postavi veze na sve za sada. Pa čekat čemo još.

A sada da se vratim na smisao teme, na PR.

Naime, kada kucam na Google link:moj_sajt.com, dobijem rezultate sajtova sa kojih je linkovan moj sajt. U toj pretrazi mi izbaci i neke moje linkove, sa mog sajta. Zna li neko da nam kaže nešto više o ovome. Zašto Google indeksira samo dio linkova, a ostale ne?[/quote]

Google ti uvijek tako daje. Za pravo stanje stvari tj, za uvid u to otkuda i u kojem broju ti je linkana stranica, koristi Yahoo site explorer.