Page rank

Imam par pitanja u vezi PR, pa ako ima več tema na forumu koje imaju odgovore možete linkove nalijepiti ovdje. Ako nema možete mi i odgovoriti.

1.Da li PR zavisi samo od toga koliko je moj sajt linkovan sa drugih sajtova (sajtova sa što večim PR-om), ili se tu krije i nešto više?

2.Zavisi li Page Rank od broja posjeta?

3.Da li se PR ažurira tek nekoliko puta godišnje pa moram čekati par mjeseci da bih vidio rezultate?

4.Ako je tako, zašto je tako?

Pitam, jer posjedujem sajt koji ima PR 2 več dugo vremena i nemogu da skontam šta još treba da uradim da bi se povečao Page Rank. Imam na Google indeksiranih preko 10 000 stranica. Stalno novinari objavljuju nove vijesti (dnevno bar 15). Sajt je rađen u Joomli i “sredio sam optimizaciju”. Svaka stranica ima svoj naslov i opis i Google roboti ih indeksiraju pravilno. Kad novinar objavi vijest odmah se pojavi na Google i to među prvim.
Na Google Webmaster Tools sam dodao sitemap.xml u koji sam ubacio nepromjenjive stranice sa mog sajta. A ubacio sam i link sitemap koji ubacuje najnovije vijesti, sve ono novo što objave novinari Sitemap Generator pošalje Googu … i radi i to OK, jer vijesti vidim na Google …

5.Šta još mogu uraditi da bih povečao svoj Page Rank?

6.Kako djelovati i šta uraditi da Google na neku određenu ključnu riječ generiše VEZE ZA SAJT?
Veze za sajt su ove veze ispod kada recimo pretražujete webmajstori na Google a on izbaci sajt


i ispod linkovane veze Forum
Programiranje
Poslovanje
Česta pitanja Disclaimer
Pojmovnik
O nama

  1. Koliko ja znam, ovisi samo o linkovima. I s drugih i s vlastitog sajta.

  2. Ne.

  3. Page Rank se stalno mijenja. Čim Google otkrije neki novi llink - promijeni PR.
    Naravno, treba razlikovati Page Rank i Toolbar Page Rank. TBPR ima stupnjeve samo od 0 do 10, i mijenja se… kad mu se sprdne.

  4. Larry Page bi to znao, ali nisam ga viđao na ovom forumu.

  5. Linkbuilding.

  6. Nemaš puno utjecaja na to. Povećavaj broj kvalitetnih linkova, povećavaj broj posjetitelja i ako bude, bit će.

Dopunjujem Gambu:

  1. Zavisi i od kvalitete sajta.
  2. Oni osvjezavaju cesto, ali za javnost objave u po’ godine.

OKI. Što je veči Page Rank sajta na kom je link mog sajta, meni je veči PR. Je li tako? Ali, kakve veze imaju linkovi sa mog sajta sa mojim PR-om?

OKI. Ovo smo skontali. :slight_smile:

[quote=“gambo”]3. Page Rank se stalno mijenja. Čim Google otkrije neki novi llink - promijeni PR.
Naravno, treba razlikovati Page Rank i Toolbar Page Rank. TBPR ima stupnjeve samo od 0 do 10, i mijenja se… kad mu se sprdne.[/quote]
OKI. Kako provjeriti PR, osim uz pomoč TBPR? Postoji li bolji način?

[quote=“gambo”]4. Larry Page bi to znao, ali nisam ga viđao na ovom forumu.[/quote] Ako ga sretnem negdje pitaču ga, pa ču i Vama da javim. :slight_smile:

Misliš a širim mrežu linkova. Da nađem što više mjesta na Netu gdje mogu zabosti link … ili nešto drugo?

Ovo je jasno …
Hvala velika na dosadašnjim odgovorima.

[quote=“Milito”]Dopunjujem Gambu:

  1. Zavisi i od kvalitete sajta.
  2. Oni osvjezavaju cesto, ali za javnost objave u po’ godine.[/quote]

Znam da zavisi od kvalitete sajta. ali koji su kriteriji po kojma se ocjenjuje kvalitet?

Je li ovo adekvatno mjesto gdje mogu provjeriti Page Rank. Ili postoji bolje?

http://www.prchecker.info

Hvala!

http://www.x4d.de/backlinkchecker/

tu možeš i vidjet gdje su ti linkovi

gambo je u pravu sa svime što je napisao.

Sada odgovaram na ovu poruku u kojoj OP citira gamba i postavlja dodatna pitanja:

Kakve veze imaju linkovi sa tvojeg sajta sa tvojim PR-om? PageRank se veže uz URL, ne uz domenu. To znaci da internom strukturom linkova uptravljas kako ce PageRank “teci” kroz tvoj site. Prema nekom URL-u možeš usmjeriti više ili manje PR-a.

Uzmi u obzir da kolicina PageRanka koji ce biti poslan ovisi i o sveukupnom broju linkova na tom URL-u, njihovoj poziciji i njihovom kontekstu. Primjerice, Google je postao dobar u shvacanju konteksta linka te linkovima koji ne pridodaju “editorial value” ne daje puno važnosti, odnosno linkovi unutar nekog clanka su cesto puno vrijedniji od linkova u footeru, sidebaru i slicno.

Opet dva pitanja, ali biče korisno svakome ko pročita … :neznam:

1.[quote=“w00t”]
PageRank se veže uz URL, ne uz domenu. To znaci da internom strukturom linkova uptravljas kako ce PageRank “teci” kroz tvoj site. Prema nekom URL-u možeš usmjeriti više ili manje PR-a …
[/quote]
OKI :doki:
Kako?
Da postavim primjer. Postoji više web sajtova koje koriste moje RSS kanale (a imaju solidne PR), tako da se kod njih pokazuje vijest koju objavi moj novinar i ta vijest linkuje sa tog sajta na moj.
Da li ja gubim PR, ako postavim njihov link na svoje stranice? Odnosno, da li dobijam, ako ga ne stavim?

2.Sada poredim ova dva sajta, pa mi nije jasno …!
Kucam na Google

link: www . palelive . com - dobijem 64 rezultata
site: www . palelive . com - dobijem 118.000 rezultata

link: www . webmajstori . net - dobijem 59 rezultata
site: www . webmajstori . net - dobijem 27.400 rezultata

Onda gledam PR, webmajstori ima PR=5, a palelive PR=4 … Zašto? Koji su sada kriteriji? Zar palelive nije više linkovan sa drugih sajtova i zar nema puno više indeksiranih stranica na Google?

Webmajstori.net, imaju bolje backlinkove Dacho, što kvalitetniji backlinkovi, to ti bolji Pagerank.

[quote=“dachoxxl”]Znam da zavisi od kvalitete sajta. ali koji su kriteriji po kojma se ocjenjuje kvalitet?

Je li ovo adekvatno mjesto gdje mogu provjeriti Page Rank. Ili postoji bolje?

http://www.prchecker.info

Hvala![/quote]

Kvalitet za Google - code kojim se koristis, aktivnost sajta, koliko je star i stabilan (npr da ti je domena registrovana na duze od jedne godine) sajt…

Ja koristim google-pr.net

[quote=“dachoxxl”]Opet dva pitanja, ali biče korisno svakome ko pročita … :neznam:

OKI :doki:
Kako?
Da postavim primjer. Postoji više web sajtova koje koriste moje RSS kanale (a imaju solidne PR), tako da se kod njih pokazuje vijest koju objavi moj novinar i ta vijest linkuje sa tog sajta na moj.
Da li ja gubim PR, ako postavim njihov link na svoje stranice? Odnosno, da li dobijam, ako ga ne stavim?

2.Sada poredim ova dva sajta, pa mi nije jasno …!
Kucam na Google

link: www . palelive . com - dobijem 64 rezultata
site: www . palelive . com - dobijem 118.000 rezultata

link: www . webmajstori . net - dobijem 59 rezultata
site: www . webmajstori . net - dobijem 27.400 rezultata

Onda gledam PR, webmajstori ima PR=5, a palelive PR=4 … Zašto? Koji su sada kriteriji? Zar palelive nije više linkovan sa drugih sajtova i zar nema puno više indeksiranih stranica na Google?[/quote]

U biti, nemoj slusat ovo sto govore za kvalitetu sajta. To nema nikakve veze sa PageRankom. “Kvaliteta” site-a bi se dala opisati kao domain trust, sto je ranking faktor ali se ne koristi za izracun PR-a. Na PR utjecu iskljucivo backlinkovi.

Znaci samo link koji linka na neki URL može tom URL-u poslati dio PR-a. Vrlo jednostavno funkcionira, nije mi jasno kako ljude to zbunjuje :smiley:

Drugi dio pitanja, sto se tice Googlovog “link:” operatora, on ne izbaci sve linkove koje ima. AKo želiš vidjeti vecinu svojih backlinka, koristi
http://siteexplorer.search.yahoo.com/

w00t, ako si web developer ne znaci da si i web marketer, ja i dalje tvrdim da je bitna “kvaliteta” sajta za PR ;).

Vec tri godine se baziram iskljucivo na toj grani, mislim da znam sta govorim. Licno iskustvo - dodaji dnevno 5 novosti, na sl. PR ces imati min. PR2 :wink: (dakle ne trebas ganjati nikakve backlinkove). Tek ako mu je domain trust veci, moze dosegnuti i PR4 kao sto sam imao slucaj.

Nije lijepo od tebe omalovazavati druga misljenja, posto vidim da u svakom postu smatras sebe najpametnijim. Ako mi ne vjerujes, daj mi 2000kn kao nagradu i ja cu ti dokazati sve sto sam rekao, za manje se ne bih ni zamarao time.

[quote=“Milito”]w00t, ako si web developer ne znaci da si i web marketer, ja i dalje tvrdim da je bitna “kvaliteta” sajta za PR ;).

Vec tri godine se baziram iskljucivo na toj grani, mislim da znam sta govorim. Licno iskustvo - dodaji dnevno 5 novosti, na sl. PR ces imati min. PR2 :wink: (dakle ne trebas ganjati nikakve backlinkove). Tek ako mu je domain trust veci, moze dosegnuti i PR4 kao sto sam imao slucaj.

Nije lijepo od tebe omalovazavati druga misljenja, posto vidim da u svakom postu smatras sebe najpametnijim. Ako mi ne vjerujes, daj mi 2000kn kao nagradu i ja cu ti dokazati sve sto sam rekao, za manje se ne bih ni zamarao time.[/quote]

Dragi Milito,

Ja nisam web developer nego sam marketingaš, to što znam html, css i pomalo php je profesionalna deformacija.

“Kvaliteta sajta” nema apsolutno nikakve veze sa PageRankom. PR se sa URL-a na URL prenosi putem linka. To je jedini nacin.

Ti ocito mjesas pojmove i ne shvacas razliku između PR-a i ostalih ranking faktora.

Kada budes spreman istresti 2000kn, javi se ;).

To za PR ce reci svaki pocetnik, sto je sigurno tacno, ali ovi faktori su takodjer bitni ;).

Nemoj to nikome reći :smiley:

Imam dva sajta koji su prije iti jednog bl-a imali PR3.

Ne dropane domene, nove, rukom brane, nikad korištene.

Na jednom stoji samo slika a na drugom jedna recenica texta i slika.

sad imaju po 2-3 slucajna linka s “gray” sajtova i dalje imaju pr3 ( prosla su cca 2 pr updejta od reganja sajtova )

Dakle, ovo da se PR (zeleni) prenosi iskljucivo linkovima vam ne stoji.

[SIZE=“1”][color=“Silver”]testing, testing…[/color][/size]

digits,

Vidio sam i ja slicnih slucajeva gdje bez poznatih backlinka dolazi do određenog TBPR-a. To i dalje ne mjenja cinejnicu da je Google objasnio nebrojno puta kako PageRank funkcionira, što piše između ostalog i ovdje:

cuj, logicno bi bilo da se pr prenosi principom “spojenih posuda”, patent je tako zamisljen i tako objasnjen 1M puta, ali ja i dalje imam dva sajta s PR3 bez linkova :slight_smile:

Kolko sam dosad skuzio, age, authority i PR su nekakvi rezultati offsite SEO prakse, na dulje staze. I to ovak nekako;

a) age -> sto starija i aktivnija domena, to je cvrsci PR i veci trust/authority
b) PR -> za SERP skor nije tolko bitan, ali uvjetno receno. Recimo ako imas PR1-2 web i pokusavas se probit kroz slicne sajteve po temi, a oni budu PR3+, treba ti jaci PR inace kita.
c) authority - valjda broj baclinkova, age i sve skupa utjece na to, nisam to nikad kontao sto to tocno predstavlja.

OKI je sve ovo. Recimo i da sam nešto naučio iz sve ove priće i da sam shvatio nešto što več nisam znao …
A, da li neko ima par besplatnih “trikova”, kako povečati Page Rank … ?