Par pitanja za SEO

Zdravo!
Posjedujem ako se moze reci Portal koji je star pa skoro 6 mjeseci i koji ima preko 1300 clanka.
Prije sam radio na principu copy-paste clanak, pa sam schedule linkove na fb i tako dobivao traffic, trenutno i sa googla organski dobijam neke preglede ali to je sve sitno.
Ti clanci nisu urađeni po nikakvim SEO standardima, a evo sta kaze Yoast:
image
Mnogi clanci imaju preveliku duzinu title-a kao i description-a.
Svi ti clanci su indexirani, mozda 15-20 njih nije mada sam gledao na Google Search Console da se i ti mogu indexirati kad se poprave neke greskice.
Sada me interesuje da li se isplati malo editovati te clanke, da se dobije kao neki unikatan sadrzaj, da se poradi na SEO-u, kako ce me Google prihvatiti?
Takodjer bi poceo sa gradnjom backlinkova ali prvo zelim da se informisem da li se isplati ovo sve raditi?
Isto me interesuje da li je od koristi Yoast Plugin, da li postoji neka druga alternativa za njega?
Koliki uticaj ima na SEO to sto mi u linku stoji : domena.com/datum/naziv-objave/ , mislim na ovaj datum, koliko on utice na SEO?

da li je portal na engleskom ili na našem jeziku?

google će te prihvatiti odlično, google voli unikatne stvari … loše neće biti sigurno

ja bih nastavio sa yoastom … istina, može se uraditi sve bez ikakvog plugina ali yoast olakšava posao

ja bih datum iz linka sklonio …

Na nasem je jeziku, sredio sam par clanaka pa cemo vidjeti, Yoast ce ostati i izbacio sam datum iz linka, i preko nekog plugina sam uradio redirekciju da mi ne izbacuje 404.
Koliko vremenski treba da bi google ucitao promjene na mojoj stranici?

ne znam, 7-10 dana možda