Pausalni obrt - prostor

Ako se obavlja djelatnost za koju ne treba prostor, da li je potrebna suglasnost za prostor na adresi prebivalista?

Nisam vlasnik.

Koliko mi je poznato ako za najam prostora ne tražiš poticaje onda ne bi trebalo, frend ima u maminoj kući registrirano i normalno ne plaća najam, uzeo je poticaje za namještaj i opremu samo…ali njemu je tamo svakako već bilo prijavljeno prebivalište i sad tabla stoji na kući da je tu i obrt…

Tako da generalno kao fizička osoba i pravna legalno uvijek treba nešto bit negdje prijavljeno… ako si podstanar/najmoprimatelj i nije ti to registrirana adresa prebivališta trebala bi valjda postojat potvrda od najmodavca/vlasnika da on potvrđuje da si ti tamo bez obzira plaćao ti njemu ili ne… iako realno većina to ne prijavi… a sad ako inspekcija ili policija dođu ikad to je druga priča… :slight_smile:

Ne zanimaju me poticaji, nista. Samo otvaranje obrta i da mogu poslovat.

Jednostavno kod otvaranja u poreznoj povedi vlasnika i neka napiše suglasnost.

Da, mozes potpisati izjavu na opcini ili uredu u kojem otvaras obrt. Vlasnik mora biti prisutan

Otvori obrt preko interneta, neka ti vlasnik napise suglasnost da dopusta i potpise i tjt. Taj papir priložiš samo u prilozima skeniran. Ukoliko je kuća podijeljena na više vlasnika, tada svi trebaju potpisati.

Ne treba ti suglasnost mos i bez adrese ali samo za neke djelatnosti npr ostale usluzne djelatnosti… tak sam ija imal registrirano prvih par mj dok stari nije legaliziral prostor…mos i neki ugovor o najmu prostora napravit…

Znam neke, na vikendice otvaraju obrt (ako misliš na ovu “našu branšu”), tako da niti to nije problem, samo da se država “uglavi” i sve ok

I tu nastaje problem, što ako potpiše samo jedna osoba i da mi ta osoba ustupa jednu sobicu?

A zakon o obrtu je nejasan.

https://plaviured.hr/vodici/10-koraka-kod-osnivanja-pausalnog-obrta

Korak 1.
Ako za obavljanje obrta nije potreban prostor, sjedište obrta je mjesto u kojem obrtnik ima prebivalište odnosno boravište.

Idem slijedeći tjedan u ured za gospodarstvo, pa ću vidjeti.

Neće ti dopustiti. Trebaju svi vlasnici potpisati. Ukoliko je kuća podijeljena na katove, tada ti ta osoba može ustupiti kat ukoliko je ona vlasnik i tad ta druga osoba ne mora nista potpisivati jer ona nema veze s tim katom.

Pričam iz vlastitog iskustva, vjerojatno ovisi o tome tko uzme tvoje papire.

Ja sam otvarao preko interneta i tražili su me ovjerenu izjavu kod javnog bilježnika.

Iz iskustva - koliko god papira da poneseš, uvijek će faliti bar jedan :slight_smile:

Ak imaš sreće:

2 Likeova

To ti može biti i pametnija opcija da ideš bez poticaja… jer drugi frend je nagrabusio pa morao vraćati… iako manje svojom krivicom već zbog birokracijskog nereda… naime nije dobio neku obavijest koju porezna šalje ili ju je kasnije dobio za neki nepredviđeni doprinos i nije platio taj mjesec to nešto sitno par stotina kuna i oni ga blokirali i vraćaj pare…

1 Like

Bit će obrt uz rad, a tada nema poticaja i ovo što nude je premala lova, a preveliki rizik.

E da i bar za prijavu boravišta znam iz iskustva kako vlasnik stana može ovjeriti sam taj papir izjave kod javnog bilježnika pa ti samo taj dokument odneseš… iako su me zadnji put na policiji ispeglali na šalteru jer pečat kojom je ovjeren papir nije bio plave boje već crne/modroplave pa su mi tvrdili da sam fotokopiju donio… i kako to ne vrijedi ako pečat nije baš svijetlo plavi… :roll_eyes:

Ne treba ti nikakve suglasnosti.

A na koju adresu ću registrirati obrt?

Na adresu na osobnoj. Ja sam sebi tako + imam maloprodaju i veleprodaju u tranzitu, za to ti ne treba prostor.

Ja nisam vlasnik stambenog objekta.