Pčelarstvo / Inovacije i anketa

Pozdrav, ne znam koliko Vas se trenutno bavi pčelarstvom, ili da se neko bavi, ili da poznaje nekoga ko se bavi pčelarstvom. Radi se o inovaciji (nova košnica) za osobe koje imaju problema sa kretanjem, koji imaju bolove u leđima itd…

Inovacija (košnica) je osvojila prvo mjesto na Evropskom takmičenju za inovacije te dobila 50.000 eura kao nagradu. https://www.facebook.com/apiformbee/

Ukoliko poznajete nekoga ko se bavi pčelarstvom i takođe koji bi bio zainteresovan za detaljnji nacrt takve košnice molim Vas da mu pošaljete anketu: https://docs.google.com/forms/d/1BmuRfSIUk0FNqqDGD1cytdVCMNX99mQwEprfYshm_d4/viewform

Jesi li se raspitao na forumu Stolarske radionice?
http://www.stolarskaradionica.com/forum/

Jedan od moderatora se bavi pčelarstvom, a mnogi od njih su povezani s pčelarstvom.

Koja je to kosnica? Pogledao linkove mi nisam vidio nikakvu kosnicu.

To su te košnice. Neke od prednosti su da se ne moraju nosati, ne moraju se pčele uznemiravati da se prehrane, vidi se sirup u galonima koji je lako zamijeniti, ima staklo kroz koje se vide pčele itd… Jednostavno sakuplja i pelud. A nacrti će biti uskoro poslati svima koji se prijave odnosno popune anketu. Pošto će biti i online radionica/učionica ljudi žele više informacija nekih sakupiti. Kontaktirao sam ih, te odgovorili su da je u izradi sva ta dokumentacija i nacrti, jer očigledno je drugi način pčelarenja u pitanju, drugačji su okviri i sve…

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xft1/v/t1.0-9/45813_615190441951761_2585008142307256070_n.jpg?oh=f6959583073c41a97bf7ec0296c5623d&oe=576F5413

Aha, evo ja popunio anketu. Ovo izgleda na prvu kao AZ kosnica. Ali ovo s sirupom mi je interesantno.

Ja koristim LR kosnice i TBH.

I ja koristim LR košnice, te sam prošle sedmice pročitao u BH pčelaru za ovu inovaciju. Planiram nove košnice, pa sam mislio i ovo da isprobam. Čisto sumnjam da bi evropska komisija dala tek tako nagradu za nešto što “ne valja”. Ovo i jeste namijenjeno ljudima koji imaju problema sa hodanjem, ili koji nikako ne mogu hodati, ali olakšalo bi posao i svima ostalima koji mogu, jer nema otvaranja košnica, provjeravanja nekog, ne uznemiravaš pčele i izgleda vrlo jednostavno. Čak šta više pročitao sam da je izrada jeftinija nego LR košnica (od brodskog poda oni koriste).

Neznam nisam jos dobio nacrte, ali LR je jeftina kosnica 400 kuna, neznam dali bilo koja moze ici ispod toliko jer materjal je skup. A vidim ova ima staklo i neke prozore, to sve kosta.

I mene zanimaju inovacije.

Pčelari da li je ovo istina ?

Da istina je, ALI moras maknuti rijec medonosne. To vole pcelari dodat pa da ispadne da su medonosne pcele najbolje pcele za oprasivanje. Istina je da medonosne pcele su super oprasivac i naprave fenomenalan posao, ali one imaju problem. Recimo kada medi gacija one u tom periodu samo odlaze na gaciju, dakle sve ostalo stagnira…

A ovo o ejnstajnu nije istina, ako nestanu medonosne pcele i dalje cemo zivjet, problem je ako nestanu solitarne pcele. Odnosno ako nestanu solitarne pcele onda nam prijeti propast. A solitarnih pcela je sve manje i manje. Solitarne pcele su daleko bolji polinator. Neke vrste su specijalisti samo az odredjene vijetove. I one cijelo vrijeme samo skupljaju pelud.

Prije se mislilo da su medonosne pcele najbolji polinator, ali ispostavilo se da su bumbari i druge solitarne pcele itekako bitne i da 70% toga oni oprase.

Nije čovječanstvo bolest koja se tako lako da iskorijeniti. Napravili bi mi već male dronove koji bi letali i oprasivali…a sletali u solarne košnice da se napune…koje bi ih ujedno i printale 3d tehnologijom. To bi sve platili naravno porezni obveznici…te tako još teže živjeli…ali živjeli.
Ujedno, zrak pun malih dronova bi otvorio nova vrata em za mafiju…em za institucije koje uredjuju drustvo vrseci kontrolu. Tako da bi se naslo raznovrsnih interesa i u tome… sto je bitno, jer interesi pokreću stvari.

1 Like

Hehehe, da, ali ja ih nebi nazvao dronovima nego nanobotovima. Nanobotica bi jedino mogla spasiti svijet ako nestanu pcele.

Ali neki su rekli da ako padnu nuklearne bombe samo bi zohari i ljudi prezivjeli.

Meni je dron nesto sto je autonomno. Qvadrocopter je nekako brandirao to ime zato jer je u mogucnosti da izvrsno regulira svoje ubrzanje, brzinu i poziciju u sve tri osi…pa je vrlo prijateljski nastrojen prema ideji da bude autonomna letjelica.
Svakako sam mislio na nanotehnologiju…sa pomalo ironijom da mogu predvidjeti točan scenarij, ali nimalo sa ironijom oko glavne ideje koja je: Evolucija nije stala ni s izumom pcela, niti ljudi. Sve što dalje nastane kroz naše ruke, kao produžetke prirode, je također evolucija. A tu uvijek postoji način da nešto izumre…a nešto novo nastane…
Gledajući tako na svijet… Evolucija je već debelo zagrizla u stvaranju (za nas mehaničke) vrste i pripadajećeg uma. Čijem umu smo mi i dalje esencija
…no i našem umu je esencija sav podživot koji se odvija u nama…

P.S. sad malo guglam značenje “dron” …ispada da je to bilokakva bespilotna letjelica…