PDV identifikacijski broj

Ja sam poslao na Hosteurope kod kojih imam zakupljen VPS svoj PDV-ident. broj tijekom srpnja i na zadnjem računu imam izražen njihov PDV od 19 %. Ukupna bruto cijena je ista kao i na starijim računima, samo što je na starijim računima i neto cijena bila jednaka bruto, a pod PDV je stajalo 0 %. Sada je neto manji od bruta, pod PDV stoji 19 % i ukupna suma je u bruto iznosu ostala ista.

Na računu mi je prije u polju PDV-broja pisalo “treća zemlja”, a sada na računu uopće nema polja s PDV-brojem, što mi je neobično.

Ima li netko svoje informacije za podijeliti?

Ispravak gornjeg posta: bruto suma nije ista. Neto suma je ista prijašnjoj ukupnoj sumi na računu i na tu sumu je dodatno obračunat njemački PDV od 19 %. Dakle, oni su odlučili platiti PDV umjesto da ga prebace meni – pretpostavljam da su na taj način izbjegli potrebu da provjeravaju u VIES-u moj PDV-ident. broj. Po logici stvari, moja knjigovotkinja sada više neće obračunavati gore naš PDV od 25 %, ali ja moram biti siguran da je to prava i stvarna firma, tj. da su oni stvarno uplatili PDV.

Poanta VIES sustava je da onaj koji prenosi PDV na drugu stranku provjeri da je druga sranka stvarna firma, da postoji i da će platiti PDV, koliko sam shvatio.

[quote=“tsereg”]Ja sam poslao na Hosteurope kod kojih imam zakupljen VPS svoj PDV-ident. broj tijekom srpnja i na zadnjem računu imam izražen njihov PDV od 19 %. Ukupna bruto cijena je ista kao i na starijim računima, samo što je na starijim računima i neto cijena bila jednaka bruto, a pod PDV je stajalo 0 %. Sada je neto manji od bruta, pod PDV stoji 19 % i ukupna suma je u bruto iznosu ostala ista.

Na računu mi je prije u polju PDV-broja pisalo “treća zemlja”, a sada na računu uopće nema polja s PDV-brojem, što mi je neobično.

Ima li netko svoje informacije za podijeliti?[/quote]

Pretpostavljam da oni tebe očigledno imaju evidentiranog kao “personal” a ne kao “business” klijenta, tj. kao nekoga tko nema ekonomske koristi od toga šta koristi njihove usluge. I zato ti oni naplaćuju PDV kao krajnjem korisniku usluga. A prije 1.7.2013. ti nisu trebali obračunavati nikakav PDV, znači da si plaćao više nego što treba, ili je to bila posebna cijena za one izvan EU gdje oni ne trebaju obračunavat PDV pa imaju dodatnu zaradu. Trebao bi im javiti da te evidentiraju kao “business” klijenta.

U podacima mog računa, kao vrijednost polja “Anrede” stoji “Firma”. Također se pojavljuju polja “Branche” i “Anzahl Mitarbeiter”. Dodatno na to, kada sam slao PDV ident. broj poslao sam im faksom njihov obrazac za promjenu podataka u kojem sam ispunio podatke na jedini način koji je moguć, a da se identificira firma.

Tako da sumnjam da sam uveden kao privatna osoba.

Račun od 1. 7. sam dobio još na stari način, a račun za 8. mjesec ću tek slijedeći mjesec odnijeti u knjigovodstvo, pa ću im skrenuti pažnju na razliku i vidjeti što će mi reći.

UPDATE.

Danas sam dobio “korekcijski račun” na kojem je otisnut moj PDV id. broj, a na negativan iznos kojim mi vraćaju naplaćeni PDV.

Da li ja kao fizička osoba mogu dobiti VAT ID? Pretpostavljam da ne.

Vidim da su ovi u EU počeli kemijat, sada određene usluge kao što su telekomunikacije ili elektronske usluge poput marketinga od 1.1.2015. ne smijete kupovati bez VAT ID broja.

Nisu normalni, bukvalno da se facebook i google drže toga ne bi smjeli koristiti niti adwords niti facebook ads bez vlastitog VAT ID broja. A ako uzmete VAT ID to znači da se obavezujete državi slat tromjesečna, a možda čak i mjesečna izvješća minimalno u sljedeće tri godine, a zbog čega to, zbog potrošenih 20 dolara na oglašavanje.

Evo u žutom pročitajte, njima sam uplatio 50$ i ne žele ništa bez VAT ID-a… na kraju su mi vratili pare… srećom nisu svi kao ta njemačka firma, pa se ne pridržavaju EU gluposti…

Evo i moj doprinos ovoj temi… Prije cca 2 tjedna sam došla u istu situaciju (a nisam ni znala što je uopće taj ID broj) pa sam naletjela na par korisnih članaka o tome što je PDV ID broj, a i što je potrebno za PDV ID, tako da dijelim, ako nekome koristi i dalje…