PHP Framework - što je to?

Okej, evo jedno brzinsko pitanje :slight_smile:
Prije koju godinu sam ucio PHP i radio neke jednostavnije stvari (kontakt obrasci, ankete…).Od tada je proslo puno vremena, i ovih dana kada sam malo čitao o PHPu, vidim da se dosta često spominju php frameworksi, pa me zanima što je to?
Vidim da ih ima dosta, a ja o njima nemam blage veze…

Evo laganim riječima: skupina već napisanih skripti za puno lakše kodiranje PHP aplikacija :slight_smile:

Npr. imaju gotove skripte za spajanje na bazu, rad s datotekama, ftpom, sesijama i kolačičima, templejtima, ma bilo cim :slight_smile: organizira ti kod (pogotovo ako je mvc [model-view-controller]), etc etc :smiley:

Kosti na koje lijepis meso :wink:

Možeš gledati to kao na filozofiju izrade web apliakcija.
Filozofije iza koji stoji određeni kod koji omogućuje da bi ta filozofija mogla imati svoje temelje.

Puno filozofije pa da probam slikovito.
Recimo proizvodnja automobila. Prije su gradili auto ispočetka pa do kraja na jednom mjesto.
Onda je došla traka. I sad auto ide kroz neki livecycle proizvodnje (isto kao i web aplikacija u frameworku) i onda se već unaprijed pripremljeni dijelovi stavljaju na automobil.

Reći da je framework samo skup klasa koje ubrazavaju rad nije dobro jer da bi primjena klasa ubrazala rad treba postojati i neka arhiktetura koja se treba držati.
Isto tako neki idu korak dalje pa čitave frameworke podređuju određenoj filozofiji razvoja web aplikacija. Sam kod u frameworku je u drugom planu.

Imam predznanje iz html, css, php, mysql-a i javascripta… Sad planiram krenuti malo s tim framewrocima, imate neki savjet? Koji je najbolje savladati?

Codeigniter je moja preporuka.

CodeIgniter (guide) - dugo sam radio s njim, uzasno mi se svida,
Kohana (guide),
Yii (guide),
CakePHP (guide)

Top rejted frejmvorci