phpBB3, SMF, PunBB

Prvo sam podigao phpbb3.

U zadnje vrijeme sam čuo dosta o phpbb forumu da je loš sa puno korisnika, i nesiguran za hakiranje. zanimaju iskustva i mišljenja.
Također o ovim forumima

SMF
PunBB
Vanilla
SEO-Board
aterr
Unclassified NewsBoard
bbPress
FluxBB
ikonBoard

Što je toga relativno sigurno, stabilno, pouzdano za više korisnika?

Nadam se da ne tražim puno.

:zbogom:

Ovisi šta misliš pod puno korisnika? Nesiguran za hakiranje? To prvi put čujem.

Po meni je phpbb najbolji od svih gore navedenih, iako ih sve nisam isprobao!

Za mene takodjer phpbb

smf, koliko znam nema problema sa više korisnika, što se može videti i na burek forumu :slight_smile:

@ Nightmaster

Mislim da je on napisao kako čuo da phpBB forum ima problema s puno korisnika… Čisti primjer da to nema veze s istinom je Warez-BB.Org forum koji ima ni manje ni više nego 1650540 korisnika.

dakle phpbb je ok je sa puno korisnika,
probao sam podignuti bhpbb3, smf1, i smf2. Meni se osobno najviše svidio smf2.

Što se sigurnosti hakiranja tiče evo prije par minuta je hakiran jedan phpbb na jednoj dosta aktualnoj stranici da ne navodim sada ime.

Kako stoji smf sa sigurnosti?

a gle ako ces tako gledati danas se sve moze hakirati "lako"
isto tako kazes “dosta popularnoj stranici” pa naravno da ce se ona prije hakirati nego neka ljeva za koju si skoro cuo …

Mah, misliš da smf se ne može hakirat? Ili bilo koji drugi? Svi oni se mogu hakirat, i nema ni tu neke razlike između njih.

Kada biraš između phpbb-a, SMF-a i ostalih, biraš isključivo kakav ti se više sviđa zbog funkcija, zbog mogućnosti nadogradnji, i slično. A ne zbog toga jer vjeruješ da ti ako uzmeš SMF, niko ga neće moć hakirat.

[quote=“mrcina”]Mah, misliš da smf se ne može hakirat? Ili bilo koji drugi? Svi oni se mogu hakirat, i nema ni tu neke razlike između njih.

Kada biraš između phpbb-a, SMF-a i ostalih, biraš isključivo kakav ti se više sviđa zbog funkcija, zbog mogućnosti nadogradnji, i slično. A ne zbog toga jer vjeruješ da ti ako uzmeš SMF, niko ga neće moć hakirat.[/quote]

Ne mislim da se ne može hakirati pa hakiraju se banke i slično imaš pravo.

Nego o prevenciji kako se zaštititi? Dali je dobra prevencija raditi full backup u cpanelu i dali taj full backup unutra spremi i mysql bazu i admina?

Nisam siguran za phpbb, ali za smf je najbolje raditi backup baze iz phpMyAdmina, koristeći Export opciju, u kombinaciji naravno sa backupom svih fajlova potrebnihi za funkcionisanje foruma koji možeš raditi na više načina.

phpBB je moj izbor jer sam ga jedino koristio, a jedino sam ga koristio jer mi je u startu bio odličan.

radim na vb, smf i phpbb forumima pa su mi oni najlaksi na drugima neznam jer nisam radio ali smf ima vecu podrsku od phpbb pa sad …

Na smf sam se i odlučio iz nekih nepoznatih razloga više mi se svidio :doki:
podigao sam phpbb3, smf i smf2 i odabrao smf2.
Nisam radio sa phpMyAdminom na kojih više načina nisam skužio taj dio?

Da bi ti forum funkcionisao moraš imati bazu podataka + fajlove smfa.
bazu uvek izvlači iz phpMyAdmina, a ne iz smfovog admin panela, a ostale fajlove možeš uzeti preko ftp klijenta, nekog file menadžera…
Backup baze radi što češće, a fajlova ne moraš toliko često, tj ne moraš dok nešto bitnije ne promeniš na forumu.

Ja redovno za svoj forum radim backup za forum na idući način (napominjem još jednom, phpbb forum):

cPanel -> Backups -> i onda skinem: Home Directory Backup i MySQL Database Backup (od foruma). Tu radim i restore, i vrlo je jednostavno za radit obje radnje.

Koristio sam SMF, i nekako mi je daleko bolji phpBB za koristit. Očito stvar navike. Kod SMF-a mi je jedino dobro kaj se oko instalacije ne moraš mučit, već samo uploadaš dodatak i instaliraš. Ali i to ima naravno mane (može se desit da je nekompitalbilan s nekim drugim modom, pa je teže to prilagodit)…

[quote=“Nightmaster”]Da bi ti forum funkcionisao moraš imati bazu podataka + fajlove smfa.
bazu uvek izvlači iz phpMyAdmina, a ne iz smfovog admin panela, a ostale fajlove možeš uzeti preko ftp klijenta, nekog file menadžera…
Backup baze radi što češće, a fajlova ne moraš toliko često, tj ne moraš dok nešto bitnije ne promeniš na forumu.[/quote]

koliko je to često optimalno (slobodna procjena). Dali se teme i postovi nalaze u bazi ili datotekama?

[quote=“mrcina”]Ja redovno za svoj forum radim backup za forum na idući način (napominjem još jednom, phpbb forum):

cPanel -> Backups -> i onda skinem: Home Directory Backup i MySQL Database Backup (od foruma). Tu radim i restore, i vrlo je jednostavno za radit obje radnje.
[/quote]

Ovako sam i ja radio jer je zbilja jednostavno, samo sam uvijek išao na full backup da budem ziher ali ako nije potrebno full backup raditi onda ću tako posebno bazu posebno datoteke.

[quote=“mrcina”]Ja redovno za svoj forum radim backup za forum na idući način (napominjem još jednom, phpbb forum):

cPanel -> Backups -> i onda skinem: Home Directory Backup i MySQL Database Backup (od foruma). Tu radim i restore, i vrlo je jednostavno za radit obje radnje.

Koristio sam SMF, i nekako mi je daleko bolji phpBB za koristit. Očito stvar navike. Kod SMF-a mi je jedino dobro kaj se oko instalacije ne moraš mučit, već samo uploadaš dodatak i instaliraš. Ali i to ima naravno mane (može se desit da je nekompitalbilan s nekim drugim modom, pa je teže to prilagodit)…[/quote]

to da nekad sam se u smf znao i zbuniti gdje je sta … ono zaboravis ali u phpbb je to sve lako …

ali moja preporuka radi vece podrske ide na stranu smf

Pa zavisi.
Ako imaš veći forum, gde se više piše, treba raditi češće backup.
Dnevni backup preporučujem svakako, oduzima 5 minuta, a znači mnogo.
Elem, postovi, teme, korisnici se nalaze u bazi podataka. Dakle preko phpMyAdmina ih možeš skinuti.

Što se tiće modova, malo je komplikovanije sa verzijama 1.1.x jer se modovi moraju ručno instalirati ako se koristi custom tema. Naravno, nije to toliko teško za shvatiti, a ima i tutorijal na srpskom (napisan od strane moje malenkosti) na srpskom support forumu, pa je ceo taj posao umnogome olakšan.

Za one koji tek pokreću smf, preporučujem ipak 2.0 verziju.

[quote=“Zyex”]to da nekad sam se u smf znao i zbuniti gdje je sta … ono zaboravis ali u phpbb je to sve lako …

ali moja preporuka radi vece podrske ide na stranu smf[/quote]

vjerujem da je mrcina mislio na opciju cpanel hostinga, a ne na cpanel foruma.