Pitanja oko google adwords

Ima par pitanja oko google adwords pa ako ko zna da odgovori bio bih zahvalan.

Zelio bih kupit reklame koje se placaju po kliku i koje bi bile izlistane na guglu kad neko gugla npr lupam pokloni za podvodne varioce i pored toga samo da se reklama pojavljuje samo za jos npr poklon ideje za podvodne varioce. Kad pogledam na keyword planeru te fraze one su low competition i nije izlistana kolka bi bila cijena klika.

Sad moja pitanja su: koliko je minimalni bid, da li je moguce da prodjem sa nekim minimalnim bidom i relevantnim clankom na tu temu, dal ce se moja reklama uopste pojavljivati ako je nizak bid, dal skidaju pare samo kad klikne neko na reklamu, dal ce me potisnut neke nerelevantne reklame sa vecim bidom, dal je moguce da uopste za neke termine nema reklama pa da se moze progurat ovo sto sam zamislio. Pricam o usa posjeti za reklame sa gugl trazilice.

@NeedHelp znam da ti kupujes reklame pa cu tebe tagovat, a i svi ostali ste prozvani ako znate odgovore na pitanja.

Fala unaprijed

Googlov KW alat ne pokazuje ni priblizne vrijednosti i ne koristim ga. Svaku reklamu pustim par dana za neki sitni budzet da vidim kakav je odaziv.

Relevantnost reklame nema uvijek veze sa prikazom jer ona okida na neki KW i prvo idu one sa vecim bidom, ali relevantne reklame su obicno jeftinije.

Npr neke trgovine znaju u google ads staviti u KWe ime druge trgovine. Konkretno kad googlas magazinrs (sada pcshop), izbaci i reklamu za mikronis.

Skida ti samo za klikove, ne prikaze. Nema minimalne cijene, ali mozes sam ograniciti koliko hoces da bude max po kliku i max iznos ne znaci da ce toliko skidati za svaki klik nego da nece biti skuplje od tog iznosa. Ako nema reklama za neke KWe, mozes proci dosta jeftino. Najbolje da googlas KWe koji te zanimaju pa ces vidjeti konkurenciju, ako ima vise od jednog oglasa za neki proizvod, ja nebi placao reklamu osim ako je provizija jako dobra, opet, ne mozes znati dok ne testiras.

Ja sam krenuo sa google ads pred 4-5 godina sasvim slucajno, uplatio sam oko 1000€ na google ads i isao testirati par KWa. Treba samo biti strpljiv, pratiti odaziv publike i korigirati oglase dok ne pogodis dobar CTR i jeftin klik.

1 Like

Ovaj tjedan sam proucavao G. Adw na YT i mogu reci da sam prezadovoljan. Snimi video, predostavljam da u tvome slucaju pokloni i idi ga promovirati. Stavi link na site. Za Hr na nekih
5 eura imao sam cca 500 pregleda sto smatram da je odlicno. Za USA ako ces za te pare imati 250 pregleda, smatram da je to isto odlicno. Ovo kako si zamislio na prikazivackoj mrezi placat adw, sumnjam da ce po kliku proci ispod pola eura, a pogotovo da ces naci kw za koji se nitko ne natjece.
Ova fora da ubacujes kw od konkurancije je odlicna, ali ni tu neces biti jedini koji to radi hehe

2 Likeova

Ja sam mislio da samo na Balkanu ljudi u google kucaju facebook, youtube i ostalo, ali ocito to svi rade :joy:

Ovo sa videom je odlicna ideja, probat cu sljedeci tjedan nekaj napravit.

2 Likeova

bok,

kolika ti je cijena jednog klika za youtube video, i za koje zemlje ?

hvala

Nisam na kompu sada. Zavisi koji kw uneses. Riskiraj 2 evra i promoviraj neki svoj video pa vidi…

1 Like

Tesko da ce ti se isplatit oglasavat affiliate stranicu. Za USA su klikovi rijetko ispod $1. Ako ti svatko tko posjeti web i klikne na Amazon link uz 30% conversion rate na Amazonu, znaci da bi na potrosenih $100 imao 30 kupovina u najboljem slucaju. Ne znam koliko dobijes $ od prodanih poklona, ako su neki skupocjeni i dobro se prodaju bi ti se mooozda isplatilo. Ali ovo je best case scenario, jer je vj cijena klika pogotovo sad prije Bozica kad se svi bidaju za poklone tipa $5-10 klik.

Ja placam US npr CPV (Cost per view) 0.02$, a tier2 zemlje lagano idu 0.01$. To je cena ze pregled videa, nije za posetu na aff stranicu.

1 Like

dali vi kod izrade kampanje za youtube video, postavljate keyword ?
odnosno koliko je to bitno ? i dali postavljanje keyworda poskupljuje kampanju ?

ja kada napravim kampanju, uglavnom samo odaberem interese, bez keyworda
i super funkcionira.

Meni je kw u title. Napisi u yt trazilicu “bravar”. Izbacit ce ti gore oglase od bravarije pa onda videi. Sad kad bi napravio video o bravariji i promovirao, vjerojatno bi se natjecao sa ovima gore i tako placao klik.
A baca ti video i random sto je vjerojatno najjeftiniji klik, al po meni to su vise jalove posjete koje nemaju neki ucinak…

1 Like

znači bolje je odabrati željene keyworde ?

bez obzira što sam odabrao interese u samoj kampanaji.

Neznam. Nedavno sam poceo testirati. Cinjenica je da jubiteri slabo koriste tu opciju, a prije bi sa novim kanalima dosli do monetizacije. Subovi i vrijeme gledanja uredno se biljezi i kod promocije.

Naravno, za poglede videa je puno jeftiniji klik. Ali za oglasavanje na trazilici je dosta skupo.

Jel netko probao oglasavanje videa iskljucivo na trazilici?

@NeedHelp hvala na odgovorima. Hvala i ostalima

Da li mozes da napises otprilike sta znaci sitan budzet i koliku cijenu klika stavis?

Ovo nisam skonto. Kako to da su relevantne reklame jeftinije, sta to u praksi znaci? Ako bidujem ja za keyword pokloni za podvodne ronioce 0.1 dolar po kliku sa clankom sa poklon idejama za podvodne varioce u kakvoj sam prednosti nad nekim ko je bidovao za tu frazu sa vecon cijenom ali nerelevantnijim clankom?

Na stranim sajtovima sam citao da je relevantnost bitna, ali nista zivo nisam skonto.

Da li imas neku preporuku da vidim kako izgleda gugl iz usa, neki sajt pa po gradovima ili kako ti to gledas, na koji nacin?

Ja sam mislio striktno gadjat keyworde za koje nema ijedne reklame. Mislim da mogu nac keyworda za koji nema reklama (ne mislim bas na ovakvu frazu koju koristih u primjeru sa poklonima)

Ne mislim bas na poklone (samo onako primjer dadoh) nit bih pokusavao to sa clancima sa poklon idejama i ne mislim da to moze bit profitabilno sa aff sajtom o poklonima jer su bidovi zestoki, mnogi kupuju reklame itd.

@NeedHelp jel se moze postic da cijena po kliku bude npr 0.1 dolar ako niko nije bidovao za taj keyword ili je to premala cijena za bilo koji keyword na engleskom za usa posjetu i bice izlistani neki opsti oglasi?

moram bumpovat, šta ću interesuju me odgovori jako @NeedHelp ako uvatiš vremena nekad :slight_smile: mogu i ostali se pridružit u odgovaranju

Obicno pustim 7 dana po 25€. Cijenu klika stavim max 0.8 €, ali on uzme sam koliko treba, ako je skuplje od toga, reklama se ne prikazuje.

Nema tu bas pravila o cijeni. Moras isprobati, nema druge, ali ti bi trebao biti u prednosti. Jedina stvar koju sam skontao da u 90+% slucajeva radi ako ti je KW u domeni, najbolje exact match, tad ti reklama.bude najjeftinija i najrelevantnija.

Odes preko nekog VPNa na americki ip, otvoris google.com i pretrazujes stvari koje te zanimaju. Ja u zadnje vrijeme pustam reklame za sve zemlje, pa ovo radim samo ako vidim da mi reklama naglo poskupi.

Na ovo je nemoguce odgovoriti, ali meni nikad nije uspjelo na niti jednom od 30ak sajtova koje sam to sad imao na google ads. Najnizi prosjek za USA mi je bio oko 0.15€, pa do 0.8 €. Preko toga mi se ne isplati.

3 Likeova

Hvla puno na odgovorima

1 Like