Pitanje oko hostinga i domene; kupujmo hrvatsko

Sa tim da ideja ne vrijedi nista se slazem, ali konkurencija je ponekad dobra stvar…

Nisam rekao da ideja ne vrijedi ništa.
Samo kažem da je puno zahtjevniji zadatak realizirati ideju, nego imati ju.

Ma nije ovo zapravo išlo na tvoj komentar. Naravno da je realizacija često zahtjevna, ali to ne znači da je sama ideja bezvrijedna.

A što se konkurencije tiče, samo mazohista može smatrat konkurenciju dobrodošlom :slight_smile: To je moje mišljenje.

1 Like

Ah cuj, moras malo prosirit horizonte da bih shvatio…

Molim te objasni mi…

Pa recmo da se pojavi nekakav novi prozivod. Da bi probio novi proizvod na trziste potrebno je ulozit puno para u marketing, prvenstveno objasnit ljudima o cemu se tocno radi, zasto je to dobro i kako se koristi. To moze kostati, jako jako puno…
Npr, pogledaj Trivago i kolicinu reklama u raznim zemljama. Oni ne samo da reklamiraju svoj brend, oni educiraju potrosace sto rade, kako to rade i kako se koristi njihov proizvod ( bila je nedavno reklama na TV kako se koristi slider na trivago).
Znaci, u ovom konkretnom primjeru, trivago je probio led i pokrenuo val Sve sto sada ti trebas je zajahat taj val i sa relativno malo para uhvatit komadic trzista. Tvoja reklama vise ne treba objasnjavati sto radis, vec samo dati do znanja da si isti kao trivago samo bolji/brzi/jeftiniji…

Da li si shvatio? Konkurencija u principu za tebe odradi najskuplji dio. Da, oni su naravno u prednosti jer su prvi i imaju veliku reklamnu kampanju, ali ako ti napravis stvarno bolji proizvod, onda samo trebas nagrizat njegov dio kolaca…

Ima jos takvih primjera, ne samo kod novih proizvoda, vec i kod ustaljenih trzista, gdje rast jednog konkurenta povlaci za sobom rast svih konkurenata ( pogledaj malo burze, ako jedna farmaceutska tvrka raste, cijelo trziste farmacija raste, itd…).

To je ok, ali pogledaj ti još malo šire od toga. Farmaceutska industrija ubire ajmo reći 500 milijardi godišnje (čisto primjera radi brojka). Od toga najjača kompanija ima ajmo reći 30%. I sad ta najjača kompanija umjesto da ubire barem 300-400 milijardi jer je jedina ima “samo” 150 milijardi jer joj dio ukrade konkurencija.

Kod Trivaga ista stvar. Trudili su se, izreklamirali, naučili ljude koristiti svoju aplikaciju i onda se pojavio mali Perek sa svojom skriptom i 50 ljudi mjesečno bukira smještaj preko njegove stranice i time mu donese proviziju od $1000 mjesečno. Isto je slučaj i sa malim Štefom. Onda se pojavi Šime sa svojim Rezerviraj.hr i on uzme još $1000 mjesečno. Pa se pojavi neka globalna kompanija sa Pivago.com i uzme $100,000 mjesečno itd. I tako je Trivago ostao bez $100,000+ mjesečno jer su mu govorili da je konkurencija dobrodošla :slight_smile:

Ne, konkurencija nije dobrodošla i nikad neće biti.

Ono da te konkurencija tjera da budeš bolji je točno, ali to je kao i što je magarac toliko glup da ga moraš šibat da bi krenuo umjesto da je krenuo sam bez šibanja.

1 Like

Pa trivagu u ovom slucaju nije dobrodosla, ali tebi je. Ti kazes a konkurencija nikad nije dobra, ali ocito svima “ispod” trivaga je. Znaci nije nikad.

Ali kazem ti cak i na razvijenim trzistima nije konkurencija uvjek losa. Cak i ako uzmes na primjer farmacije. Rjetko kad jedna firma moze raditi sve i pokrivati sva polja ili zadovoljiti cjelo trziste.U slucaju farmacija, jedna firma odradi znacajan R&D, a drugi naprave genericke ljekove. Ali kako su i tebi “ukrali” tako ti i drugima krades, pa se to nekako izjednaci, a s druge strane nemoras radit istrazivanje za sve vrste ljekova. Samim time, umjesto da se fokusiras samo na ljekove npr. za tlak, imas mogucnost radit genericke ljekove za sve zivo, a originale za tlak i na taj nacin si povecati ukupnu prodaju…

To i baš nije točno. Ima nekoliko firmi koje su glavne za rezervacije u svijetu i da bi imao rezervacije za smještaj, moraš osigurati razmjenu sa glavnim igračima preko api-a itd… Duga je to priča i to complicated.

Ista situacija je i za avionske rezervacije i sl.

Ajmo reci to ovako, da nema konkurencije danas bi se vjerovatno jos vozili u automobilima koji trose 20 litara goriva i spajali se na internet putem 56k modema.

Ideje su vrijedne koliko i njihove realizacije, a sama ideja kao ideja vrijedi nula, ako mislis drugacije dali si voljan kupiti par mojih ideja, prodajem ih ali nisu bas povoljne.

EDIT: jedino gdje su same ideje jedno vrijeme vrijedile su nedavni razno razni ICOi

Razumijem što želiš reći, ali ipak ne dijelim tvoje mišljenje. Ovi mali ispod Trivaga da nemaju konkurencije, tj. da je samo jedan jedini takav biznis zaradili bi kudikamo više nego ovako kad se klijenti rasprše po konkurenciji. To da im je lakše je relativno jer se moraju više truditi sa brandingom, sa SEO-m, općenito marketingom itd. Najbitnije je da bi imali puno više klijenata da su jedini i da svi dolaze samo njima.

To je affiliate, a ne konkurencija. Ako uzmeš tih nekoliko glavnih firmi, onda su si one konkurencija i garantirano bi bilo bolje svakoj da je jedina na tržištu.

Taksisti Radio Taxia se sigurno ne bi složili da su Cammeo i Uber dobrodošli. Zapravo su i fizički pokazali što misle o “dobrodošloj” konkurenciji :slight_smile:

HT bi sigurno više volio da sutra nestanu Tele2 i VIP umjesto da se pojavi još koji novi operater i bude “dobrodošla” konkurencija. I tako dalje.

Konkurencija nikad nije dobrodošla. Ja stojim iza toga, a da li se netko slaže ili ne je druga stvar.

U pravu si, ali gledaš sa pogrešne strane :wink: Ja kao korisnik ili potrošač uvijek želim konkurenciju jer je to za mene dobro. Kao vlasnik biznisa ne želim i najradije bih bio jedini na svijetu koji to nudi nego da imam “dobrodošlu” konkurenciju, o čemu god da se radilo.

Hoćeš drugačije? :wink: Da li si voljan ovdje javno objaviti sve te svoje ideje? Onako besplatno. I tako su vrijedne nula kako sam kažeš :slight_smile:
Nisam rekao da se ideja može lako prodati, samo kažem da dobra ideja itekako vrijedi. To da ju je teško ili nemoguće prodati je nešto drugo.

Ali ode tema u offtopic :slight_smile:

2 Likeova

Jesam i s time nemam nikakv problem. Otvori novi topic pa cu to napraviti. :wink:

Ok, različiti smo :slight_smile: Ja ne bih baš volio javno objaviti neke ideje za koje smatram da su jako dobre i od kojih nisam odustao.
Ja već puno godina planiram nešto pokrenuti, ali nikako da se pokrenem. Ili je falilo love, ili je falilo volje :slight_smile: Samo za web bi mi trebalo cca 100000+ kn i to bi bilo ispod cijene, a onda bi trebalo napraviti kvalitetan marketing i angažirat se full-time. E to full-time angažiranje me najviše koči jer ne volim naprezanje :slight_smile: Znači realizacija nije nimalo jednostavna, ali ja tu ideju čuvam za sebe i nikome je nedam :slight_smile: Znam da je mogu jakoooo teško ili nikako prodati, ali definitivno je ne smatram bezvrijednom :slight_smile:

S tobom ili bez tebe…te ideje ce isplivati na vidjelo, a i realizirati se ako se pokažu zaista dobrima.

Nisi ti izmislio ideju, samo si ju uvidio “među prvima”. Ona postoji tamo gdje si je uvidio, a tamo će je uvidjeti i drugi, vrlo vjerovatno već jesu oni koji dijele slična iskustva kao ti.

Ja osobno kada uvidim neku ideju koja je relativno nova, ja namjerno meljem gdje stignem o njoj.
Moje osobno zadovoljstvo raste kada vidim da te ideje koje sam uvidio, probijaju put ka svojoj manifestaciji. Moje “meljenje” je vjerovatno neznatan dio te manifestscije…ali ipak dio. :slight_smile:

Biti neposredni kreator je za mene veliki gušt.
A i vrati se to na ovaj ili onaj način…s puno boljim omjerom dobiveno/uloženo. :slight_smile:

1 Like

P.S.

Naravno, ako ih imaš plan realizirati u dogledno vrijeme…onda i nemaš puno razloga trčati van s njima.
Mada mi se čini da i u toj varijanti pričanjem o svojim idejama možeš neku neočekivanu dobit ubrati.

Npr. Netko ti da dobar hint kako ćeš ju lakše realizirati.
Netko drugi ti kvalitetno nadopuni ideju …itd…itd.

U ekonomiji postoji točan termin za to i zove se kristalizacija ideje. Profitabilnije je taj proces zadržat u samo svojoj glavi.

To je uvijek korisno, ali može biti i “opasno”, Idealno je da si sve iskristaliziraš u svojoj glavi i ti to ostvariš prije drugih. Ako trebaš tim okupiš ga, NDA postoje s razlogom.

Praksa pokazuje da se dobre ideje baš i ne dijele samo tako. Zato postoje patenti, top secret projekti itd.

Ne znam, čini mi se da se premalo cijeni dobra ideja. To što je realizacija često komplicirana ne znači da je nemoguća i da te netko drugi neće preduhitrit, a ti bi možda nakon nekog vremena bio u mogućnosti sve samostalno realizirat.

Stalno se priča da ideja bez realizacije ne vrijedi ništa. Ne samo tu na forumu nego općenito. To je neka budala jednom negdje provalila, pa danas to svi ponavljaju kao papagaji. Isto vrijedi i za glupost sa dobrodošlom konkurencijom i još puno toga. Dogme, mitovi i poštapalice koje uopće ne drže vodu. Kad vidim u nekom mediju nekog guzonju na čelu velike kompanije kako daje izjavu da je konkurencija dobrodošlo netom nakon gubitka monopola meni se diže kosa na glavi. Da sam nadzorni odbor smjenio bih ga momentalno jer 1) ili je glup 2) ili besramano laže